16 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 57
13 Kasım 2019 Çarşamba Bu yazı 7328 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

‘’05 Kasım 2019 – Salı günü İçişleri Bakanının iştirakiyle, Türkiye genelindeki FTM’ ler için yapılan bilgilendirme toplantısında, KTYG Genel Başkanının konuşma metnidir.’’

İhsan MEMİŞ (FTM)

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği, Yeminli Adli Trafik Bilirkişisi (www.trafik.org.tr).

TRAFİĞİN DENETİMİNDE PSİKOLOJİK ÜSTÜNLÜK VE

SİVİL DENETİMİN SÜRÜCÜLERE ETKİSİ

Sn. Bakanım, Sn. EGM Genel Müdürüm, Genel Müdür yardımcım ve trafikte hizmet üreten diğer devlet yöneticilerimiz, Kıymetli Fahri Trafik Müfettişleri ve basın mensupları hepinizi kendim ve STK olarak saygı ile selamlıyorum.

Denetim; Evrensel literatürde ve uygulamada başarı ve medeniyetlerin ileri gitmesi için şarttır. Bu nedenle gelişmiş ülkelerin tümünde kamu otoritesinin yanında birde legal anlamda bir araya gelen ve spesifik alanlarda çaba gösteren hükümet dışı STK da çoğu kez ticari veya siyasi bir amaç olmadan devlete destek vermektedir. Örneğin trafik kazaları, çevre, çocuk, kanser, kalp hastalıkları, uyuşturucu ile mücadele vs. gibi. Böyle olunca hepimiz bu denetimi yaparak can ve mal güvenliği ve ülke kalkınmasında görev almış oluyoruz. Bu alanda ünlü bilim insanları STKdenetimlerinin ne kadar etkili ve devlete ne kadar katkısı olduğunu,bilimsel yönde ortaya koymuşlardır. STK toplumsal etkisi hem çok hızlı, hem siyaset ve ticaret dışı olduğu için, toplumda psikolojik üstünlükte yapmaktadır. Devlet her yerde aynı zamanda olamayacağına göre,STK lokal veya ulusal anlamda her yerde gözü ve kulağı vardır. Amacı toplumu mağdur etmek değil, etkin bir baskı unsuru olarak toplumsal hataları veya kanunsuzlukları caydırmaktır.

Bu caydırıcılıkta psikolojik üstünlük sağlandığında hem kamu rahatlayacak ve hem de toplumda kural ihlalleri daha aza inerek örneğin trafik kazalarında can ve mal güvenliği ile milli servet korunmuş olacaktır. Bu yönüyle de FTM’ leri ulusal anlamda bu görevi çok etkin bir şekilde yapacak düzeydedir. Burada FTM bir ceza yazmaktan öte iyi bir gözlemcidir. Gördüğü kanunsuzlukları yetkili devlet otoritesine bildirmekle görevlidir. Burada en son mercii yine devlettir.

Gelişmiş tüm ülkelerde Trafik ve yol güvenliğine ait yarı resmi veya tam sivil STK’nın devasa bütçesi, fiziki mekânı ve laboratuvarları ve AR–GE çalışmaları da vardır. Ancak Türkiye olarak bunu da yapmak zorundayız.

İşte bu ortamda başka ülkelerde olmayan FTM’liği 1996 yılında EGM Trafik Hizmetleri Başkanlığı, bazı akademisyenler ve benimde şahsen destek verdiğim bir çıkışla başlamıştır.  Sistem 1997 yılında ihdas edilmiş ise de aradan geçen yaklaşık 22 yılda istenen başarı ve etkinliği gösterememiştir. Örnek olarak 1997 yılında 6. 767 FTM bir yılda 233 bin tutanak tutmuş ise 2018 yılında 20.579 FTM ancak228 bin tutanak tutmuştur. Yani 21 yılda FTM sayısı 3,2kat, araç sayısı ve sürücü sayısı en az 4 kat artmasına rağmen, tutanak sayısı 21 yılın gerisinde kalmıştır. Yani sistem donmuştur.Senede 10 bin ve üzeri ölümlerde uzun yıllar devam etmiştir.

Türkiye de bu alanda 2012 yılında bugünkü Sn. C. Başkanımız o zamanki Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından Trafik Eylem Planı hazırlanarak tüm 81 il valisine gönderilmiştir.

FTM’de uygulamada yaşanan bazı zorluklar sistemi kilitlemiş ve 2009 yılından beri de e-posta’ya geçme çalışmalarında şahsen şahsımın 5 adet gerekçeliyazısı vardır. Ancak e-imza’nın geç oturması, mevzuat değişiklikleri de uzun yıllar almıştır. Şimdi her evde ve her insanda bulunan cep telefonuna mobil veri üzerinden EGM ne anında tutanakları göndermek en büyük devrim olmuştur. Bu nedenle Sn.İçişleri Bakanımız Süleyman SOYLU Bey’ ve Trafik Hizmetleri Başkanlığındakiekibine, bu konuda ısrarla beni dinleyen Trafik Uygulama ve Denetleme Başkanına, şahsım ve tüm FTM adına teşekkür ederim. Bu değişim 82 milyon Türkiye için bir kazanımdır.

2009 yılında trafik kazalarında ölen insan sayımız yaklaşık daha sonra ölenlerde dâhil,10 bin kişi üzeri iken bugün 6. 675’e düşmüştür. Eminim ki etkin bir kamu ve FTM denetimi ile bu sayı 2 yıl içinde 5 bin kişinin altına düşecektir. Her kurtulan can annemiz, babamız, eşimiz, kendimiz veya çocuğumuzdur.

Burada bazı görüşlerimizi ve önerilerimizi de arz etmek istiyorum:

1–FTM alt yaş limiti 40 yaş olup üst limit konulmamıştır. FTM görme ve okuma ile doğrudan ilgilidir. Bu nedenle yaş guruplarının artan sağlık sorunları da dikkate alındığında kendi isteği ile vaz geçen FTM’ne birerTEŞEKKÜR BELGESİ verilerek EGM ile gönül bağlantısı devam etmelidir.

2–FTM sicilleri çok gizli tutulmalı ve açıklayan kamu görevlileri hakkında da işlem yapılmalıdır.

3–FTM nin bu çabaları yanında polis evlerinde yalnız kendisi ve eşinin bir çay içme veya bir yemek yeme gibi küçükte olsa imkânlarıda kendilerine tanınmalıdır.

SONUÇ OLARAK: Türkiye de kamu (Polis+jandarma) ve FTMişbirliği ile kısa ve orta vadede daha etkin ve caydırıcı olması için daha çok çalışılmalıdır.

Toplamda 8.5 milyon engelli insanımızın ortalama % 50 si trafik kazalarında az veya çok sakat kalanları kapsamaktadır. Bu vahim tablonun ve mağduriyetin en aza indirilmesi için etkin sivil denetimin ulusal anlamda yapılması şarttır.

Sn. Bakanımız Süleyman Soylu Bey’in trafiğe verdiği önemi biliyor ve takdir ediyoruz.Sn.Bakanımıza akan trafiğin denetiminde psikolojik üstünlük sağlanması için FTM’ne ve STK verdiği önem ile bu konuda çaba sarf eden ekibine ve katılım sağlayan FTMne tekrar teşekkür ederim.

Ayrıca Çocukların trafik kazalarında ölümlerini en aza indirmek için Derneğimizce 5 yıl önce yaptığımız ulusal projeye destek veren EGM Trafik Hizmetleri Başkanlığına da ayrıca teşekkür ederim.

Başta Sn.Bakanımız olmak üzere tüm EGM teşkilatına ve FTM. Ne en derin saygılarımı sunarken,

Daha az kaza ve daha az ölümler için tüm FTMni, gelecekteki çocuklarımız için etkin denetime ve gözetime davet ediyorum. Hepinize en derin saygılar sunarım.(05.11.2019).

*

(57 – 2.)

T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA * ANKARA

Celal ULUDEMİR(Kıbrıs Gazisi)  

Sn. Bakanım:

Yoğun çalışma programlarınızdaki üstün performansınızı takdirle takip etmekteyim.

Bakanlığınız, görev alanlarından en önemli olan, hem insanî hem de maddi olarak çok büyük sorun olan TRAFİK ile bugüne kadar kağnı yürüyüşünde hareket edilmiş, nüfus çoğalmış, duyarsız saygısız ve kuralsız insanlar yüzünden maalesef bu konuda mevcut elemanlarınızla yeterli olamamaktasınız.

KARAYOLU TRAFİK VE YOL GÜVENLİĞİ DERNEĞİ sivil toplum kuruluşu Denetçisi olarak, hem Fahri Trafik Müfettişliği yapıyor hem de okullarda 3 yıldır trafik eğitimi vermekteyiz. Bakanlıkça verilecek her türlü göreve Dernek olarak hazırız. Derneğimizin üyeleri, kariyer sahibi, vatana millete hizmet aşkı ile çalışıyor ve çabalamaktayız.

Taleplerim:            

A)Trafik cezaları mobil uygulaması yıllardır taleplerimiz neticesinde başlandı, bunun yanı sıra sistemde bilgisayar üzerinden de tutanak tutulması için gerekli işlemin yapılması,

B)Mobil işlemlerde; Her tutanak tanzim edilirken -FTM Sicil no –T. C. Kimlik no -FTM kayıtlı olduğu İl vs. yazılmaması, sisteme girince bu bilgilerin yazılı gelmesi,

C)Araçların; plakası girilince (aracın markası – rengi – cinsi - kullanım amacı) bilgileri de sistemde, müfettişlerce de görülmesi. Herkes her aracı tanımak zorunda değildir. Renk körü olabilir - gece renkler farklı – araç kirli olursa da renk tespiti zor oluyor. Bizlere güvenip, belge verildiyse ve karşılıksız hizmet veriyorsak, bu bilgilerden bizimde faydalanmamız gerekir,

D)Kesilen ceza tutanakları, anında SMS veya mail adreslerine gönderilmesi,

E)Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne verilen (Ekteki) 29. Kasım. 2018 tarihli dilekçemin tarafınızdan değerlendirilmesi,

Diğer Taleplerim;

1) Yabancı isimli cadde ve sokakların en kısa zamanda Türkçe isimlerle değiştirilmesi, ceza tutanağı hazırlanırken doğru yazılamıyor veya hatırlanamıyor,

2) İçkili, uyuşturucu kullanan, drift yapan, tehlikeli araç kullananların yasa değişikliği ile para cezası verilmeyip,1 hafta Akıl Hastanesinde yatırılması, (en iyi ceza şekli bir daha kimse bu şekilde araç kullanamaz.)

3)KARAYOLU TRAFİK BAKANLIĞI’ nın kurulması ve bu Bakanlığın birimleri; Karayolları Genel Müdürlüğü - Emniyet Müdürlüğünün Trafik Müdürlükleri - Jandarmanın Trafik birimi - Vergi dairesi (Taşıt alım – satım vergileri, yıllık taşıt vergileri - trafik cezaları vs. Bakanlığın bütçesi) olmalı,

Memleketimizin en büyük sorunu olan trafikle müstakil olarak tek Bakan tarafından yönetilmesi, büyük insan kaybı ve sakat kalanların devlete maliyeti ile maddi zararların ekonomiye katkısı azalır. Talep eder, saygılarımla arz ederim. (05 Kasım 2019). Celal ULUDEMİR

Adres: Birlik Mah. Çankaya – ANKARA.

Tel: 312. 316 01 06 * (Mail:culudemir46@mynet.com)

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net