09 Temmuz 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de 2 Evde Karantina Kaldırıldı
Kırıkkale'de 2 Evde Karantina Kaldırıldı
Bilecik SMMMO başkanlarını ağırladı
Bilecik SMMMO başkanlarını ağırladı
Mesleki Yeterlilik Sınavları Yeniden Başlıyor
Mesleki Yeterlilik Sınavları Yeniden Başlıyor
Gübreye Saplanan Tosunu Yahşihan İtfaiyesi Kurtardı
Gübreye Saplanan Tosunu Yahşihan İtfaiyesi Kurtardı
  YAZARLARIMIZ
RAHMAN
14 Kasım 2019 Perşembe Bu yazı 9191 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bütün varlıklar kendilerine mahsus dillerle Yüce Yaratıcıyı tespih ve takdis ederler. Kendilerine tevdi edilen görevleri büyük bir zevk ve şevkle yerine getirirler. Mesela, güneş bir saniye bile geri kalmadan, kendine çizilen yörüngede yoluna devam eder. Irmaklar bir coşku ile denizlere doğru akar. İnsanın emrine verilen hayvanlar tam bir itaatle ona hizmet eder.

            Ayrıca, kâinat yaratılmasaydı, Allah'ın sıfatlarının ve isimlerin o sonsuz kemali ve güzelliği bilinmeyecekti. Bu bilgi sadece Allah'a mahsus kalacaktı. Cenab-ı Hak isim ve sıfatlarının manevi güzelliklerini tecelli ettirmekle, kendi cemal ve kemalini bu eserlerinde kendisi bizzat müşahede buyurduğu gibi, melekleri, insanları ve cinleri de bu şereften, bu lütuftan hissedar etmek diledi.

            Rabbimizin işte bu sıfatlarından bir tanesi El Rahman’dır. Yani yarattığı tüm canlılara merhamet eden koruyup kollayan sıfatıdır. Bir de El Rahim sıfatı vardır ki oda yine merhamet edendir. Oda ahrette Müslümanlara yardım eden acıyan merhamet eden sıfatıdır.

            Allah kullarına ne denli günahkâr olursa olsun bu derece merhamet ederken kullara ne oluyor da bu kadar merhametsiz olabiliyor anlamak mümkün değil. Nasıl merhametsizce birbirimizi eleştiriyor, aşağılıyor, küçük görüyor, zulmediyor ve yaralıyoruz anlamak mümkün değil. 

            Ülkeler arasında anormal bir yarışın olması normal gibi görünebilir. Zira herkes kendi toplumunu bir türlü savunmak gailesinde denebilir. Ama büyük resme baktığımızda insanlığın dili dini mezhebi rengi olmamalı. Bu dünyada birlikte yaşadığımız insanların kendi elleri ile nasıl sonunu getirdiğine hepimiz şahidiz. Bu nedenle bu dünya da kıyametin kopması durumunda sadece zenciler ölmeyecek, ya da sarı benizliler yok olmayacak, yâda sarışınlar bu dünyada kalmayacak. Herkes yok olup gidecek. O halde Rahman merhamet ederken canlılara bizim birbirimize bu merhametsizliğimiz niye.

            Kendi devletimiz içinde de böyle. İktidara geldiklerinde ülkeyi daha iyi yöneteceklerini iddia eden muhalefetin yada iktidarın muhalefete karşı ne denli acımazsıca sözler ile saldırdığını görmek içinizi yakmıyor mu? Elbette eleştiri olacak ama nerde kaldı yaradan Rabbimin merhamet duygusunun insana geçmiş insanlıkta tecelli etmiş hali.

            Allah resulü “Müslüman elinden ve dilinden Müslümanları emin olduğu kimselerdir.” Der ve ardından “Bu Allah(cc)’ın kullarının kabine yerleştirdiği merhamettir ve Allah(cc) ancak merhametli kullarına rahmet eder” der. Bizde merhamet olmazsa rahmeti nereden bulacağız.

            Devletlerarası merhametsizlik, devleti yönetenlerin kendi aralarındaki merhametsizlik varda vatandaşlar arasında merhamet çok mu var?

            Ne yazık ki merhametsizlik sevginin saygının önüne geçmiş. Ne yazık ki merhametsizlik Allah(cc) korusun inancımızın bile önüne geçmiş durumda.

            Ne bir canlıya nede bir kula karşı merhamet duygusu taşımamaya başladık. Eleştiri yapıyoruz merhametsizce, konuşuyoruz merhametsizce, vuruyor kırıyoruz merhametsizce. Trafikte tartıştığımız insana levyeyi alıp saldırıyoruz, güçsüz gördüğümüz herkese şiddetin alasını yapıyoruz merhametsizce. Kaldı ki canlılara hayvanlara ormana ve dahi herkese merhametsizce davranıyoruz. Hele bazı meslekleri icra edenler mesela din iman ibadet işleri ile uğraşanların merhametsizliği çok daha ağır oluyor. Onlar çok daha vebal altında olduğunu bilmiyorlar mı? Yoksa işlerini mi gelmiyor?

            Her sözümüzde merhamet, her davranışımızda merhamet ve her attığımız adımda merhamet olmazsa hangi yüzle Rahim sıfatından faydalanmak için Rabbimize niyazda bulunacağız.

            Merhametli günleriniz olsun.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
fadikatamaca  -  15-11-2019 - 08:55
Merhametsizlik kılıcını çeken kişi merhametsizlerin kılıcı ile ölür.
Merhamet  -  14-11-2019 - 11:37
Insanligimizi tekrar hatirlamamiz ve medenice yasamamiz icin merhamet ve sefkat duygumuzu guclendirmeliyiz
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Nusret Kılıç
Şuayip Bütün
Kırlangıçoğlu Oktay
Erol Serkan Kılıç
Fazlı GÜVENTÜRK
İdris Aykul
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  08 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net