07 Temmuz 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
Keskin'de Başlıyor
Keskin'de Başlıyor
  YAZARLARIMIZ
Öğretmenleri Anlayamamak
19 Kasım 2019 Salı Bu yazı 26143 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 

Öğretmenler günü yaklaşıyor. Kutlamalar, hediyeler, medyada birkaç haber, öğretmenlere yönelik kampanya reklamlarıyla birlikte coşkuyla kutlayacağız. Öğretmenlerin sorunlarından bahsedilecek, çözme sözleri ile birlikte bir gün sonra her şey yine eskisi gibi kaldığı yerden devam edecek.

 

Öğretmenlik mesleği kimilerine göre  15 gün Şubat tatili, üç ay yaz tatili, yarım gün çalışılan bol tatilli, avantajlı bir meslek, kimilerine göre ise ayda maaş ve ek ders ücreti olmak üzere iki maaş alınan haftada yalnızca 30 saat çalışılan yani az çalışılıp çok kazanılan bir meslek dalıdır.

 

Kimilerine göre öğretmen, yorulmayan, hastalanmayan, sinirlenmemesi gereken insan üstü varlıktır. Okulda öğretmen, çocuk bakıcısı, nöbetçi, temizlikçi, güvenlik görevlisi, psikolog yeri geldiğinde de anne ve baba rolünü üstlenen bir kişidir. Kimilerine göre ise  öğretmen çocuklarımızın başarılı, ahlaklı bir nesil olarak yetişmesini sağlayan, çocukların arasındaki problemleri çözen, onları geleceğe hazırlayan ve yetenekleri doğrultusunda birer sporcu, sanatçı olarak yetiştirendir.

 

Öğretmen en ufak hatasında acımasızca eleştirilen, hakarete uğrayan, hor görülen, darp edilen hatta öldürülen bir eğitimcidir.

Okulların açılmasını dört gözle bekleyen veliler, kendi çocuklarının eğitim sorumluluğunu üstüne almak şöyle dursun “okullar açılsa da çocuklardan kurtulsak” zihniyetiyle öğretmeni ve öğretmenlik mesleğini anlamamaktadırlar.

Donald D. Quin, "Eğer bir doktor, avukat ya da dişçi, ofisinde aynı anda farklı ihtiyaçları olan, bazıları orada olmak istemeyen, sorun çıkaran 40 kişi ile 9 ay boyunca ve yardımcısı olmadan her biri ile profesyonelce ilgilenmeye çalışırsa belki o zaman sınıf öğretmenlerinin yaptığı işi anlayabilir" diyor ve mevcut durumu çok güzel açıklıyor.

 

Özellikle önem verdiğim sınıf öğretmenliği bu kadar zorluğuna rağmen gözleri sevgi dolu bir öğrencinin “Öğretmenim sana dünyanın en güzel hediyesini vermek isterdim. Ama seni sana veremem ki” sözü her şeyden önce dünyanın en güzel mesleğinin öğretmenlik olduğunu bir kez daha göstermektedir.

 

Bugün maalesef öğretmenlik mesleğinin eski saygınlığının olmadığını görüyoruz. Bir milletin kaderini geleceğini belirleyen öğretmenlerdir. Bir milletin geleceği olan çocuklarına milli ve manevi değerlerle donatacak, değer yargılarını ve ideali aşılayacak olan öğretmenlerdir. Ancak  öğrencinin bile saygı duymadığı öğretmenler tarafından gerçekleştirilemez.

 

Öğretmenlik mesleğini ve öğretmenlerimizi biraz daha fazla anlamaya çalışırsak ne kadar mühim ve meşakkatli bir iş yaptıklarını anlayabiliriz. Eğitim, öğretmen hayatımızın her gününde hayatımızı doldururken bizim onları senede bir gün hatırlayıp düşünmemiz muhakkak yetmeyecektir.

 

Tarihin her döneminde özellikle dünyaya hakim olduğumuz dönemlerde öğretmene hak ettiği itibarı vermiş bir milletin evlatlarıyız. O halde aynı yükselişi yeniden yakalamak için yapılacak ilk işin öğretmenlerimizi yeniden başımızın tacı etmekten geçmektedir.

 

Bu vesile ile yol göstericimiz, ışığımız, geleceğimizin mimarı başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anarken geleceğimizi emanet ettiğimiz, vatan, millet, bayrak sevgisini çocuklarımıza öğreten, mesleğini hakkı ile yapan tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Tuğba Harmankaya
Yener KAZAN
Cenk DOĞAN
Sami GÜLER
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Temmuz 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net