06 Temmuz 2020 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Şehit Aileleri ve Gaziler Abone Açım Ücreti Alınmayacak
Şehit Aileleri ve Gaziler Abone Açım Ücreti Alınmayacak
Sistemler Değerlendirildi
Sistemler Değerlendirildi
Saran'ın Gönlü Zengin
Saran'ın Gönlü Zengin
3 Temmuz Şehitleri Unutulmadı
3 Temmuz Şehitleri Unutulmadı
  YAZARLARIMIZ
Okumaktan Mânâ Ne?
19 Kasım 2019 Salı Bu yazı 13199 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Uçağa binince çok heyecanlanıyorum. Ancak kitap okuyarak bu heyecanımı bir nebze bastırabiliyorum. Ankara-İzmir arası kısa olmasına rağmen kalın bir kitap seçmiştim. Eşrefoğlu Rûmî’nin “Nefislerin Terbiyesi” adlı kitabı vardı elimde. Belki biraz rahatlatır diye içinden şiirleri okumaya çalışırken yanıma bir bayan oturdu. Selamlaştık. Elimdeki kitap dikkatini çekmişti. Gayriihtiyari sohbet hâsıl oldu.

Sohbetimiz divan edebiyatındaki beyitler etrafında gelişti. En çok hangi beyitten etkilendiğimi sormuştu. Aslında seçmenin zor olduğunu, hepsinin birbirinden güzel olduğunu söylesem de bir beyit söylemem için bakışları ile ısrar etti. Ben de Bağdatlı Ruhi’nin “Künc-i mihnette rakîbâ bizi tenhâ sanma / Yâr ger sende yatursa elemi bende yatur” Yani, ey rakip, bizi ayrılık köşesinde tek başımıza sanma; sevgili senin koynunda yatıyorsa, elemi de bizim koynumuzda yatmaktadır, denmektedir. Ezberimde başka beyitlerin olup olmadığını sordu. Başka beyitler de okuyarak sohbetimiz devam ederken “Ne işle iştigal etmektesiniz hocam?” diye sordum. “Evet, hocayım, İzmir’e seminer için gidiyorum.” dedi. “Hocam” kelimesi bilerek söylenmiş bir hitap değildi. “Hacettepe Üniversitesinde doçent olarak görev yapıyorum.” deyince aramızdaki eğitim farkı gözümün önüne geldi. O da bunu anlamış olmalı ki “Kişilerin isimlerinin önünde bulunan unvanlar onları insan yapmaz.” diyerek hayatımda duyduğum güzel sözlerden birini söylemişti.

Kişiliğimizin nasıl olduğundan ziyade başkaları tarafından nasıl gözüktüğümüze bakıyoruz. Kendi düşüncemizden çok “Başkaları ne der!” diye yaşıyoruz. Dış görünüşleri, makamı daha çok önemser olduk. İnsanların düşüncelerini önemsemez olduk. Okuryazar olmayanlar bazen öyle bir hayat dersi veriyor ki hayatımızın özünden vuruyor sanki. Bir kişinin nasıl bir insan olduğunu öğrenmek için ilk önce diplomasına bakar olduk. Bir öğretmen arkadaşım da, “Üniversite okumak sadece iş için gerekli, sen kendini yetiştirmek istiyorsan kitap okumaya devam et!” demişti. Kitaplar hayatımıza değer katmaktadır. Onlarla insanın ufku genişliyor, benliği değişiyor.

Sadi Şirazi der ki, “Ne kadar okursan oku, bilgine yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.” Acaba hayatımıza okuduklarımızdan ne kadar verebiliyoruz? İnsanlara faydalı olabiliyor muyuz? Söylediklerimizle yaşantımız birbirine uyuyor mu? Mühim olan da bu olsa gerek. Yoksa Yunus Emre’nin dediği gibi “Bu nice okumaktır”

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Adem kaya  -  17-02-2020 - 23:41
Yolun bahtın açık olsun yüreği gibi yüzü güzel insan
Cihan aksoy   -  20-11-2019 - 01:07
Tebrik ederim kardeşim başarıların daim olsun devamını merakla ve sabırsızlıkla bekliyoruz
Cihan aksoy  -  20-11-2019 - 01:12
Yolun bahtım açık olsun kardeşim
Mustafa Köse  -  19-11-2019 - 22:00
Hocam yazdığınız günden beri takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Selam ve hürmetle.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şuayip Bütün
Pınar Taşçı YIKILMAZ
Başar Özdemir
Nusret Kılıç
Kırlangıçoğlu Oktay
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  06 Temmuz 2020 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net