27 Mayıs 2022 Cuma
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
Keskin'e Cönger Atandı
Keskin'e Cönger Atandı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
  YAZARLARIMIZ
Diyabet Günü Farkındalığı
21 Kasım 2019 Perşembe Bu yazı 22386 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Ülkemizde ve dünyada etkinlik hâline gelmiş, o gün sorunları, önerileri dile getirilen bir çok hastalık yada sağlık durumu içeren günler bulunmaktadır.

   Misal Dünya diyabetliler günü, dawn sendromlular günü, lösemi haftası, engelliler günü gibi.

Bu günlerin tek bir amacı var; FARKINDALIK OLUŞTURMAK

   Böyle bir hastalığın yada sağlık durumunun da hayatımızda var olduğunu ve her an herkesin de başına gelebileceğini, bu problemleri olan insanların neler yaşadığını topluma hissettirmek, farkına vardırmaktır amaç.

   Bu hastalıklarla yaşamak zorunda olan ve tüm yaşamı boyunca olumsuzluklara karşı mücadele ile geçen insanlara bir nebze olsun manevi destek sağlamaktır bu farkındalığın ilkesi. 

   Yılda bir kez de olsa, insanların böyle günlerde hasta olan kişileri hatırlaması, en azından destek mahiyetinde sözlü olarak yanlarında bulunması, onlara en azından moral olacaktır. Moral ise bir çok hastalığın manevî ilacıdır. İnsanlar kutlar tarzda mesajlar iletse de niyetlerinin halisane olduğu ve her daim hasta olan kişinin yanında olduğunun sözlü bir güvencesidir. Çünkü hastalık veya engellilik durumu kutlanan bir hâl değildir. 

Malum geçen hafta 14 KASIM DÜNYA DİYABETLİLER GÜNÜ idi.

   "Dünya Diyabet Günü" yani halk arasında "ŞEKER HASTALIĞI" diye bilinen hastalık, 1921 yılında insülini bularak, diabet hastası milyonlarca hastanın tedavisine imkân tanıyan Fredrick Bantig'in doğum günü anısına, her yıl 14 Kasım'da düzenlenerek, çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. 160'dan fazla ülkede, 1milyarı aşan destekçisiyle en büyük farkındalık etkinliğidir.

   Diyabet, ülkemizde görülme sıklığı giderek artan, ciddi organ kayıplarına yol açan ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilen bir hastalıktır. 

   Vücudumuzda insülin hormonunun hiç üretilememesi veya vücudun ihtiyacını karşılayacak kadar üretilememesi, ya da üretilen insülinin yeterince etki gösterememesine bağlı olarak ortaya çıkar. Diyabet kronik bir hastalık olup hayat boyu tedavi gerektirir.

   Özellikle ailesinde diyabet öyküsü olan, hareketsiz yaşayan, sağlıksız beslenen ve vücut ağırlığı fazla olan kişiler diyabet hastalığı açısından risk grubunu oluşturmaktadır. 

   Evvela şunu bilmemiz gerekir ki, hangi hastalık olursa olsun, evvelâ o hastalık hakkında bilgi edinmemiz ve erken tesbit etmemiz gerekir. Diyabeti, yani kan şekerimizi iki damla kanla tesbit etmemiz mümkünken, ihmâl ettiğimiz her zaman kaybı, bizi hastalığa daha da yaklaştıracak ve yaşam kalitemizi bir basamak aşağıya indirecektir.

 

"SAĞLIK BEDENİMİZİN EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİ İSE, HASTA OLAN BİR KİŞİYE DESTEK OLMAK; RUHUMUZUN ZENGİNLİĞİDİR.

 

Sağlıcakla kalın...

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net