10 Temmuz 2020 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Ermeniler Osmanlı’ya ihanet etmiştir!
Ermeniler Osmanlı’ya ihanet etmiştir!
KÜ İle KOSGEB Arasında İş Birliği
KÜ İle KOSGEB Arasında İş Birliği
Bahşılı’da arpa buğday hasadı başladı
Bahşılı’da arpa buğday hasadı başladı
Varlı Sektörün Sorunlarını Bakan Kurum’a Anlattı
Varlı Sektörün Sorunlarını Bakan Kurum’a Anlattı
  YAZARLARIMIZ
Simyacı
27 Kasım 2019 Çarşamba Bu yazı 10348 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kitap kültürü çok farklı bir şey… Bunu her zaman dile getiriyorum zaten. Her farklı kitabı okudukça insan daha farklı bir âleme açılıyor… Evet, “Simyacı’’ bunların en başlarında gelen kitaplarımdan birisi.


‘‘Kim olursan ol, ne yaparsan yap, bütün yüreğinle gerçekten bir şey istediğin zaman, Evren’in Ruhunda bu istek oluşur. Bu senin yeryüzündeki özel görevindir.’’ Kitapta geçen bu güzel söz çok hoşuma gitmişti. Benimde sizlere karşı görev olarak hissettiğim bu köşe yazısından umarım etkilenip kitap alışkanlığı olmayan birileri, kitap okuma alışkanlığı kazanır…


Çağımızın önemli ve verimli yazarlarından biri olan Paulo Coelho'nun en sevilen kitabı olan Simyacı özellikle son zamanların fazlasıyla okunan, en beğenilen, kısacası yılların eskitemediği bir kitap.


Bana göre, herkesin okuması gereken, okudukça ders alacağı bir mükemmel eser. Çok kişinin bana önerdiği, kesin okumalısın dediği bu güzel eseri sizlerle sunacağım…


Kitaptan çıkarılabilecek çok ders var, bunu okudukça anlayacaksınız. Kitabın henüz başlarında İspanya'dan kalkıp Mısır Piramitlerinin eteklerinde hazine aramaya gelen Santiago'nun masalsı yaşamında Endülüslü çoban Santiago’ya yaşlı kralın demiş olduğu "Bir şeyi gerçekten istediğin zaman, arzunu gerçekleştirmeni sağlamak için bütün evren işbirliği yapar…" cümlesi kitabın aslında küçük bir özeti. Yine de sizler için kısa bir özet geçecek olursam;


Ailesi tarafından papaz okuluna gönderilip rahip olması istenen roman kahramanı Santiago rahip olmak istemez. Peder olan babası Santiago’nun da kendisi gibi bir adamı olmasını ister. Fakat Santiago yaşamı kilisede değil; Dünya’yı gezerek öğrenebileceğini düşünmektedir. Gezgin birisi olmak ister ve ailesinin yanından ayrılır. Babasının ona verdiği üç adet altın ve bir miktar para ile bir koyun sürüsü alır ve yoluculuğuna başlar. Bir gece rüyasında Mısır Piramitlerinde bir hazine bulacağını görür. Bu rüyayı bir falcı kadına anlatır. Fakat kendini tatmin edici bir cevap alamadığı gibi hazineyi bulduğunda onda birini kendisine vermesini ister. Daha sonrasında sürüsü ile yolculuğuna devam eder. Mısır’a gitmek için tüm sürüsünü satmak zorunda kalır. Fakat limana gittiğinde tüm parasını ona yardımcı olduğunu düşündüğü Arap bir çocuğa çaldırır. Santiago’nun hayatı boyunca yediği ilk önemli darbe işte bu olay olmuştur. Beş parasız bir şekilde sokaklarda kalmıştır. Bunun üzerine para kazanmak için iş aramaya başlar. Sonunda bir billuriyeci dükkânında çalışmaya başlar. Fakat Mısır’a gidebilmek hayalinden vazgeçmemiştir. Oraya gidebilmek için yıllarca çalışmak zorundadır. Billuriyeci ile ilişkileri geliştikçe ikisinin de hayallerinin benzer olduğunu fark eder. İkisi de kişisel menkıbelerinin izindedir. Bu yüzden iyi anlaşırlar. Billuriyeci Müslüman ve dindar bir insandır, hayatı boyunca Mekke’ye giderek hacı olmak amacındadır. Fakat nice yıldır bu özlemine kavuşamamaktadır. Bu dükkânda hummalı çalışması ile tekrardan gerekli parayı kazanır.


Tekrar hayallerinin peşine düşen genç, Mısır’a gitmek için yollar aramaya başlar. Mısır’a gitmek üzere kervancıyla anlaşır. Sonra siyah peçeli omzunda testi taşıyan kızı görür ve âşık olur Santiago. İsminin Fatıma olduğunu öğrenip her gün, aynı yerde bekleyeceğini söyleyerek yanından ayrılır. Aynı şekilde piramitlere gitmek isteyen birçok ülkeden insan vardır. Bu arada Simyacıyı bulmak isteyen bir adam ile tanışır. Daha sonrasında Simyacı ile kendisi karşılaşır ve o yolda kendisinden çok şey öğrenir. O kadar zorluklar içinde hayalleri için uzunca yol giden, onca olumsuzluklara rağmen amacından asla vazgeçmeyen Santiago piramitleri görür ve kendi hazinesini bulmuş olur. Hikâyenin sonunda da okuyucuları bir sürpriz beklemektedir.


Bunlar kitaptan kısa ipuçları, seçtiğim bazı kısımları sizlerle paylaştım… Devamını merak edenler mutlaka okumalı Simyacı’yı…


Bu kitaptan çok şey öğreneceğinize eminim. Hayattaki mutluluğumuz bazen bize uzak gibi görünse de çok yakınımızda olabilir. Bunu geç de olsa anlamak hayattan tat almamıza yol gösterecektir. Bir insanın kendi isteklerine ulaşabilmesinin en güzel yolu, bu istekleri doğrultusunda verdiği kararlardır. Kararlarımızı doğru vererek hayatımızı daha iyi yaşamaya devam edebiliriz. Kafamıza koyduğumuzu yapıp, hayallerimizin peşinden giderek hayatımızı daha da güzelleştirebiliriz. Zamanın geçen günlerine inat ilk işiniz bir kitap okumak olsun. Eğer kitap alışkanlığınız yoksa bu alışkanlığı kazanmak için bu kitabı okumaya başlayarak yapabilirsiniz.


Her hafta bir kitap sloganımla yazıma son verirken kitaptan şu sözle veda ediyorum…


“Seni seviyorum çünkü bütün evren sana ulaşmam için işbirliği yaptı.”

Saygılarımla…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Yeşim  -  29-11-2019 - 11:23
Müthiş bir kitap kesinlikle defalarca okunması gerekir. Seçtiğin kitaplar çok güzel her hafta yeni anlatımlar gelsin emeğine sağlık.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Nusret Kılıç
Şuayip Bütün
Kırlangıçoğlu Oktay
Erol Serkan Kılıç
Fazlı GÜVENTÜRK
İdris Aykul
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  08 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net