01 Ekim 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Zabıtadan Dilenci Operasyonu
Zabıtadan Dilenci Operasyonu
10 kişilik Hazır Destek AFAD Gönüllü ekibi kuruldu
10 kişilik Hazır Destek AFAD Gönüllü ekibi kuruldu
Kırıkkale'de İhracat-İthalat Arttı
Kırıkkale'de İhracat-İthalat Arttı
Bahşılı Belediyesi'nden kırtasiye yardımı
Bahşılı Belediyesi'nden kırtasiye yardımı
  YAZARLARIMIZ
TÜRK’ÜN OCAĞI
29 Mart 2010 Pazartesi Bu yazı 62057 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

19.ve 20 başlarında Yurt ve millet sorunları ile ilgilenen 190 Askeri Tıbbiye öğrencisi, 24 Mayıs 1911'de başta dönemin ünlü Türkçüleri olmak üzere, birçok tanınmış şair, edip, bilim ve düşünce adamına mektuplar yazdılar ve 21 kişilik de bir girişimciler kurulu oluşturdular.

Fiili kuruluştan yaklaşık dokuz ay sonra, 25 Mart 1912 tarihinde gerekli hazırlıklar tamamlanarak resmi kuruluş gerçekleştirilir. İlk yönetim kurulu şu isimlerden oluşur: Ahmet Ferit Tek (Başkan), Yusuf Akçura (İkinci Başkan), Mehmet Ali Tevfik (Genel Sekreter), Fuat Sabit (Veznedar)

1912'de yayımlanan Türk Ocağı Esas Nizamnamesi'ne göre, Ocağın amacı, "Akvam-ı İslamiyenin bir rükn-i mühimmi olan Türklerin milli terbiye ve ilmi, içtimai, iktisadi seviyelerinin terakki ve i'lasıyla Türk ırk ve dilinin kemaline çalışmak" idi. Dernek, amacını gerçekleştirmek için "Türk Ocağı adı ile kulüpler açarak dersler, konferanslar, müsamereler tertip, kitaplar ve risaleler neşir edecek, mektepler açmaya çalışacak"tı. Ocağın amacına ulaşmağa çalışırken "sırf milli ve içtimai bir vaziyette" kalacağı belirtilmekte, "Asla siyaset ile uğraşmayacak ve hiçbir vakit siyasi fırkalara hadim bulunmayacaktır" denilmekte idi.

1922'de "Milli mücadele" zaferlerle sonuçlanınca Türk Ocağı'nın çalışmaları yeniden canlanır. Bu dönemde açılan Ocakların sayısı, 1928 yılı başında 141'e ulaşmıştır. Bu dönemde Ankara'ya taşınmıştır.

1927 yılında toplanan Türk Ocakları Kurultayında, Türk Ocağı Yasası'nda değişiklik yapılarak Ocak, CHP ile ilişkilendirilerek kapatılmıştır. Bunun sebebi de Rusya'nın Ankara Büyükelçisi İ. Z. Suritch (Suriç) Yoldaş Türk Ocaklarının Rusya'daki Türklerle fazla ilgilenmesinden duyduğu kuşkuyu Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras'a bildirerek bu konuda bir tedbir alınmasını istemesidir.

Bu durum Türk Ocağı'nın kapatılması yolunu açmıştır. Ocağın 10 Nisan 1931 günü yapılan son (olağanüstü) kurultayında, derneğin 264 şubesi ile birlikte tüzel kişiliğini feshetmesine karar verilir. Yurt alanına yayılmış 141 parça mülkü, bütün nakdi varlıkları CHP’ye devredilmiş, Ocağın 32.000 üyesi açıkta bırakılmıştır.

Türk Ocaklarının çalışmaları 18 yıllık bir aradan sonra, 1949 yılında başlamıştır. 1931 yılındaki kapatılış sırasında Ocağın üst yöneticileri olan Hamdullah Suphi Tanrıöver, 10 Mayıs 1949'da, İstanbul'da yeniden açılması sağlanmıştır.

1954 yılından başlayarak gençlerin desteği ile başarılı çalışmalar yapmağa başlayan Ocak, 27 Mayıs 1960 Askeri darbesi ve 12 Eylül 1980 askeri darbesi ile birlikte, kapanan Ocak ancak 15 Nisan 1984'te yeniden başlayabildi.

Türk Ocakları, varlığını yüz yıla yakın bir zamandır sürdürebilmiş ve milletinin zor dönemlerinde, onun varlığı için çabalamış ve amacını "Türk milletini sevmek ve yüceltmek" olarak tanımlanan ülküsüne bağlı olanların kurduğu bir kuruluş olarak varlığını sürdürmektedir.

Kendini ana fikirlerinden taviz vermeden yenileyebilmiş, geliştirebilmiş bir kurum olan Türk Ocakları, günümüzde akademik camia içerisinde önemli bir yer sağlayarak, ülkemizdeki fikir iklimine gerekli katkıyı yapabilmenin uğraşı içerisindedir. Her dönem ülkemizin ve milletimizin aydınlanabilmesi adına fikirlerini çeşitli platformlarda açıklamaya çalışan Türk Ocakları, amaçlarından dönemler, iktidarlar değişse de vazgeçmeyerek, kendi misyonunu canlı tutabilmenin gayretini göstermekte, Türk milletinin vicdanı olarak kendine düşen görevi sürdürmektedir.

1962 yılından bu yana Kırıkkale’de milliyetçi gençler için bir yol gösterici olan Ocak kapısına gelen herkese bu şuuru vermek için çalışmaktadır. Bu gün Kırıkkale’de toplumun önünde gerek siyasi gerekse bürokratik olarak çıkmış bu camiadan hemen herkes Ocağın tedrisinden bir şekilde geçmiştir.

Başarılı çalışmaları ile kamuoyunun saygı ve takdirini kazanan Kırıkkale Türk Ocakları Başkanı Sayın Dr. Hasan Yaylı ve Yönetim Kurulu üyeleri Ercihan Çakmak, Murat Yıldırım, Halil Murat Ünver, Tuncay Erduran, Şevket Özsoy, Habilhan Pehlivanlı, Ahmet Erdal, Taki Kaplan, Yusuf Yapar’a bu gayretlerinden dolayı teşekkürü borç biliriz.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ömer ŞENGÜL
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  30 Eylül 2022 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net