15 Nisan 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yahşihan Belediyesinde Araç Filosu Büyüyor
Yahşihan Belediyesinde Araç Filosu Büyüyor
Köy Öğretmeninden Anlamlı Proje
Köy Öğretmeninden Anlamlı Proje
Mart Ayında 411 Konut Satıldı
Mart Ayında 411 Konut Satıldı
Otomobilin çarptığı çocuk ölümden döndü
Otomobilin çarptığı çocuk ölümden döndü
  YAZARLARIMIZ
İMTİHAN
29 Kasım 2019 Cuma Bu yazı 13543 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bir mücadeledir hayat. Her yokuşu ve her inişi insanoğluna bambaşka bir tecrübe yükler. Bazen kendi kendimizi hesaba çekerken şöyle dediklerimiz olmuştur." Keşke yapmasaydım veya keşke olmasaydı". Fakat o keşkeler yıllar sonra bakıyorsun daha iyi neticelere gidecek hayat çizgimizin ön adımları olmuştur. Hani derler ya, Yusuf (A.S.) kuyunun dibine, o karanlık sığ yere indiği zaman Ya Rabbi, Beni buraya koyan ve benim halimi bilen sensin, halimi sana arz ediyorum. İşte o vakit kendisine şöyle bir hitap gelir." Kuyunun dibini görmeden yukarısını göremezsin"

Evet, kaç kez kuyunun dibi gibi hadiselerle kendi imtihan dünyamızda karşılaştık. Ve nihayetinde hep bunlar birer imtihandı. Elbette bu tür hadisler hepimizin hayatında yer almıştır. ilk başlarda ah, vah ettiğimiz ama daha sonraları iyi ki olmuş bak şimdi onun sayesinde burada rahattayız demişizdir.

Geçmişe dönüp baktığımız zaman insan hayatının ışık hızından daha hızlı seyrettiğini görürüz. Elli, altmış, yetmiş yaşındaki bir insana bu kadar yıl nasıl yaşadın, ömrün nasıl geçti diye bir soru sorsanız, kendi verdiği cevabın ne anlama geldiğini bilmeden, bir göz açıp kapanıncaya kadar, geldi, geçti der.. Öyle ise kuyuların dibinde takılı kalmak, kader ve kaza ilişkisinde arızalara yol açmaktır.

 Hani, Yüce Allah  (c.c.)  İnşirah Suresinde "  Demek ki güçlükle beraber kolaylık vardır. Muhakkak ki güçlükle beraber bir kolaylık vardır." buyurarak bizlere kuyuların dibinin geçici olduğunu beyan ediyor.. Cenabı Hak, Ben bir zorluk yarattığım halde, iki kolaylık yaratmışımdır. Hiçbir zaman bir zorluk, iki kolaylığı yenmez. Hadisi şerifte Peygamber Efendimiz (sav)'dan bu sûre hakkında şöyle buyurduğu zikredilmiştir: "Tek bir zorluk, iki tane kolaylığı asla yenik düşüremez." İbni Mesud bu konuda; Nefsim elinde olan Allaha yemin ederim ki, eğer zorluk bir taşın içerisinde dahi olsa, kolaylık onun bulunduğu yere girinceye kadar arkasından gider ve asla bir zorluk iki kolaylığı yenik düşüremez.

Kuyuların dibinden Mısır Saraylarına Mısırın Sultanını bir köle pazarından gönderen Allah bize hayatın inişiyle çıkışıyla bir mücadele ve bir imtihan dünyası olduğunu ve nihayetinde de 'O'nun yardımı ile başarılara ulaşıldığını açıkça ifade etmektedir.

Bizler aceleci ve sabırsızlığımızla meşhur olanlarız. Fakat ah bir bile bilsek, o sabrın karşılığında nice güzellikler vardır. Kuyunun dibine sabır gösterenler, hep yukarı basamaklara daha emin daha sağlam çıkmışlardır.

Bizim mücadele dolu hayatımızda neden böyle olmasın?

Her şeyin bir hikmeti, kuyunun dibinin de sahibi vardır?

Yükselmek için bize düşen, Şairin dediği gibi " Hoştur bana senden gelen ya gonca gül, yahut diken, Lütfünde hoş, kahrında hoş.... diyebilmektir.

Hayat bir sabır, sabrın sonu ise selamettir. Sabr edip hayra kavuşmak varken, intihar hadiselerindeki artışı anlamak mümkün değil?  Sabır,namaz ve dua işin sırrı bu olsa gerek..

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşcı YIKILMAZ
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Erol Serkan Kılıç
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Nisan 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net