26 Kasım 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
Öğretmen Olmak
03 Aralık 2019 Salı Bu yazı 18620 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

24 Kasım hepimizin bildiği gibi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yeni harfleri ilanı ile Başöğretmenimiz olduğu gündür. Bu gün hepimizin bildiği gibi öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. Geçen hafta kutladığımız  öğretmenler gününde her şey olması gerektiği gibi gerçekleşti. Rutin kutlamalar, minik hediyeler, resmi törenlerde öğretmenler azarlamalar falan geldi geçti.

Maalesef bugün ülkemizde Cumhuriyetin getirdiği en önemli kazanımlardan biri olan alfabenin millete aydınlık mı cehalet mi  getirdiğini tartışan kafalar bile var.

En kutsal görev, peygamber mesleği, geleceğimizin mimarları, hocalarımız, yol göstericilerimiz, ışığımız nasıl isimlendirirsek isimlendirelim öğretmenlerimiz vazgeçilmezlerimizdir.

Dünyanın en gelişmiş eğitim sistemlerinden birine sahip olan  Finlandiya eğitim sisteminin beni etkileyen en önemli yanı öğretmenin eğitimin en önemli aracı olmasıdır.  Öğretmenlerin en az yüksek lisanslı ve çok iyi eğitim aldıklarını görüyoruz. Öğretmenlik en prestijli ve en yüksek maaşı olan meslek grubudur.

Özellikle son yirmi yılda ülkemizde kötüye giden en önemli sorunun eğitim olduğunu artık iktidar muhalefet herkes  kabul etmektedir. Pisa verileri ve üniversitelerimizin dünyadaki yeri en önemli bilimsel verilerdir.

Eğitim öğretim  sisteminde kalite her geçen gün düşerken aynı zamanda disiplinin yanında  eğitimin de kalmadığını görüyoruz. Hükümet kamuda aslında çalışan kadınların hakkı olan başörtüsünü serbest bırakayım derken diğer bütün isteklere de neredeyse taviz derecesinde göz yummuştur. Başörtüsü karşısında biz de “kravat takmayız” dan başlayan kıyafette serbestlik kot pantolon, tişört, spor ayakkabı, tayt, dekolte, sakal,uzun saç derken okullarımız keşmekeş hale geldi. Bir öğretmen olarak ta veli olarak ta bu durumun beni rahatsız ettiğini söylemek istiyorum.

Öğrencilere kıyafet zorunluluğunu uygulayan milli eğitim maalesef memuru olan öğretmene aynı yaptırımı yapamamaktadır. Özellikle ilköğretimde öğretmenini rol model kabul eden öğrencilerin hayallerindeki öğretmen modeli yerle bir olmuştur. Bu durumun öğretmene saygıyı da yerle bir ettiği bir gerçektir.

Öğretmenlerimiz eskiden çarşıda pazarda sokakta kılık kıyafet, hal ve hareketlerinden seçilir ve saygı duyulurdu. Şimdi okullarda  öğrenci, veli, öğretmen birbirine karışmaya başlamıştır.

İmam Gazali öğretmen için şunu söylüyor, “Öğretmen tıpkı ağaç ve gölgesi gibidir, eğer ağaç eğri ise gölgesinin doğru olması beklenemez”. Bu da şunu göstermektedir ki bir millet büyük olmak istiyorsa önce öğretmeni doğru olacak.

 

Öğretmenlerimize bu eleştirileri yaparken tabiî ki onların stresli ve bedenen de yorucu bir iş yaptıklarını bilerek muhakkak rahat edecekleri kıyafetlerle daha performanslı olacaklarının farkında olmakla birlikte her zamanki gibi milletçe bunun bir ayarını tutturamadığımızı söylemem gerekir.

Bunun yanında öğretmenlerin en önemli sorunlarından biri de özellikle aynı eğitimi almış kişilerin “ücretli” “sözleşmeli”, “kadrolu”, “uzman” gibi birbirlerinden ayrılmalarının yanlış olduğunu ve bir an önce bu yanlıştan dönülmesini istiyorum. Atanamayan öğretmenlerimize hükümetin bir çare bulmasını hiç yoksa bu sene en az altmış bin atama ile sınıfta olmak isteyen öğretmen adaylarımıza imkan verilmesini istiyorum.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sadettin KARALÖK
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net