29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Ölüm
03 Aralık 2019 Salı Bu yazı 17774 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Üstadıyla kayık yolculuğu yapan bir kişi, aklına gelen bir konuyu üstadına sorar: “Hocam tuhaf değil mi, ölümle aramızda sadece bir tahta parçası var?” Hocası gülümser ve “Karaya çıktığımızda o tahta parçası da olmayacak.” der.

Biz de her an elveda diyebileceğimiz bir ömür sürerken bunu aklımıza yeterince getiriyor muyuz acaba? Her gidiş zamansız ve ani olur derler. Ama nedense biz hep erken deriz. Madem zamansız bir gidiş var, niçin insanları kırıyoruz, üzüyoruz? Değer verdiklerimiz hep geçici! Maddiyatı nedense hep ön planda tutuyoruz. Aklımıza fazla getirmek istemiyoruz dünyanın geçici heveslerle dolu olduğunu. Geçmişe dönüp baktığımızda çok kişinin yanımızda olmadığını görürüz. Bir gün biz de olmayacağız. Yaptıklarımız ve eserlerimiz kalacak. Güzel ve hayırla anılmak sizce de önemli değil mi?

Yanımızda götüremeyeceğimiz şeyler için çok yıpranıyor, çok üzülüyoruz. Geleceğimiz için fazla telaş da göstermiyoruz. Bir nebze durup bakıyor muyuz yanımıza aldıklarımıza? Geride kalacaklarını hiç hesap etmeden ömrümüzü harcayıp duruyoruz.

Arkamıza dönüp baktığımızda bir daha gelmeyecek çok önemli bir kavramı kaybettiğimizi fark ederiz: zaman. İçindeyken fark etmiyor olabiliriz; ama gidince fark etsek de bir anlamı kalmıyor artık. İşte bir gün bu âlemden gideceğiz. Gittiğimizde arkamızdan “İyi bir insandı!” denilmesinden daha hoş bir durum var mı? Unutmamalı ki yerin altındakiler, yerin üstündekilerden daha fazladır.

Hayata dair pişmanlıklarımız olacak. Bu pişmanlıkları bazen düzelteceğiz, bazen bunlara gücümüz yetmeyecek. Mühim olan geç kalmamak. Değer verdiğimiz kavramlar, yerine getirilmediğinde pişmanlığa dönüşürse o zaman bize ağır gelir. Değer verdiklerimiz elimizden gittiği zaman, elimizde üzüntüden başka bir şey olmayacak maalesef.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Sedat  -  04-12-2019 - 18:18
Ölüm!!!!!!!!!!!! Üstadimin yazisin da fani iken baki olacaksin Baki oldugunda ey kardesim kül olma kul ol der gibi hissettim. Kul mu olacagım kül mü bilemiyorum. Lakin bir an dahi bu yazıyı okurken İnsan oldugumu kul oldugumu gorevlerim oldugunu Bana hatırlattığı için şahsım adïna Erol Beye tesekkür ediyorum...
Murat  -  03-12-2019 - 12:20
Haklısın, yerin altındakiler, yerin üstündekilerden daha fazladır
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net