27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
AYAK VE KABI
06 Aralık 2019 Cuma Bu yazı 16968 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Lüks sayılacak bir ayakkabı mağazasının vitrinine yerleştirilmeden usta bir ayakkabıcının özenle işlemesi ile basit bir deriden nasıl bu hale geldiğine kendisi de şaşırmıştı.

            Mağaza vitrinini süslerken ne denli kıymetli olduğunu esnafın dikkatinden anlamış ve kendisi ile gurur duymuştu.

            Sıcak bir vitrinde etraftan gelip geçenlere bakarken yerinin ne kadar da rahat olduğunu düşünüyordu. Ta ki iyi giyimli, kravatlı bir bey efendinin mağazaya girmesi ile kendisinin ona yakışacağını düşünmüş ve düşündüğü gibi de olmuştu. Şık giyimli adam birkaç başkaca denemeden sonra kendisini görmüş ve ayağına özenle giydikten sonra kendisini satın almıştı.

            O günden sonra güzel takım elbiselerin tamamlayıcısı olmuştu.

            Sahibi ile olduğu süre içerisinde adeta çamur, yağmur görmeden pekte yorulmadan günleri geçiyordu.

            Bir gün sahibi yine takım elbisesinin altına kendisini giydiğinde gideceği yeri bilmemiş ama kıymetli bir yere gideceğini anlamıştı. Sahibi her seferinde olduğu gibi arabasına binmemiş ve yürüyerek elindeki tesbih ile ağzından güzel kelamlar dökülerek üzerinde süzülmüştü.

            Geldikleri yer belli ki ayakkabı ile girilmeyecek bir yerdi. Kapıda kendisini çıkarmış ve pek çok cinslerinin olduğu rafa yerleştirmişti.

            Sahibi içeri girdikten bir süre sonra kılık kıyafeti kendisine hiç güven vermeyen biri gelip raftan indirmiş ve hemen sanki bir şeyden kaçar gibi ayağına özensizce takıp hızla üzerinde yürüyerek uzaklaşmıştı.

            Belli ki yeni sahibi bu adam olacaktı.

            İlk sahibinin aksine hiç temiz sayılmayacak yerlere sürüklüyordu kendisini. Bazen sigara dumanları içerisinde kalıyor, şak şuk taş seslerinin gırla güttüğü yerlerde oluyor, bazen belli ki meyhane olan yerlerde üzerine içkiler damlıyordu. Her defasında biraz daha yıpranıyor, biraz daha üzülüyor, biraz daha bulunduğu ortamdan nefret ediyordu. Ama ne kaçma ne uzaklaşma ne de o ortamdan azat olma imkânı vardı.

            Geçirdiği her gün ona ızdırap olurken iyice eli yüzü dağılmıştı. O narin deri vücudu her yere kayar oldu. Bir gün sahibinin yeni bir ayakkabı bulduğunu ve kendisini gözden çıkardığını anladı. Çünkü bu ayyaş kumarbaz sahibi kendisi bir çöp kutusu yanına atıp gitmişti.

            Bir süre soğukta orada öylece bekledi.

            Uzaktan elinde torba olan yırtık dökük kıyafetli ama temiz yüzlü bir adam geldi. Çöp kutusunun yanından kendisini aldı ve evine götürdü. Önce güzelce sildi temizledi. Sonra galiba çok önceden bulduğu bir boya ile kendisini boyadı, ter temiz etti ve sıcacık yerde o geceyi geçirdi.

            O sonra sahibi ile yine sokaklarda gezdi. Çöplerin yanında durdular, oradan bir şeyler aldılar, sahibi ile götürüp onu sattılar, hep onunla kader birliği yaptılar ama hiç kötü yerlerde, olmadılar. Sahibi onu her dışarıdan geldiğinde temizledi, boyadı ve başucunda muhafaza etti.

            Evet, ayakkabı deyip geçmeyin. O ayakların onu nereye götürdüğü önemli. Bülbül güle karga çöplüğe götürür. Bir gün huzuru mahşerde toplandığımız günde her uzvumuz ayrı hesap verecek ve bu uzuvları onu ne şekilde kullandığının hesabını ruhumuz verecek.

            Rabbim giydiğimiz ayakkabının bile bizden hesap soracağı güne gelmeden; Ağzımızla haram, dilimizle yalan, gözümüzle zina, kulağımızla gıybet, gönlümüzle riya ve ruhumuzla günah işlemekten korusun.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Hayri BAYKAN  -  07-12-2019 - 16:39
Anlamını anlayışlı olanların anlayacağı anlamlı bir yazı olmuş. Mesele ayakkabı değil onu iyiye veya yanlışa götüren ayaktır.
Bekir BERK  -  06-12-2019 - 21:40
Çok güzel betimleme olmuş. Gerçek bir hikaye gibi okuyup sonucu ibretle gördük. Elinize sağlık Başkanım.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net