03 Ağustos 2020 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Trafik Kazaları 13 Yaralı
Trafik Kazaları 13 Yaralı
Acemi Kasaplar Hastanelik Oldu
Acemi Kasaplar Hastanelik Oldu
Ev Dezenfekte Edildi
Ev Dezenfekte Edildi
Ölüm Genç Yaşta Yakaladı
Ölüm Genç Yaşta Yakaladı
  YAZARLARIMIZ
CENNETTE KOLAY O(LMAY)ACAK
09 Aralık 2019 Pazartesi Bu yazı 9460 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yazıya okumaya sence sen cennetlik misin cehennemlik mi? On saniye düşün ve sonra başla okumaya.

Resulullah buyuruyor ki;

Allaha tela mahşer günü ilk ümmet ile son ümmeti bir arada toplayacaktır. Ve diyecektir ki şu sayılan insanlar cennete öncelikle girecektir. Ve bir seslenici seslenecektir.

            “Gece namazına kalkanlar, geceleyin namaz için sıcak yatağını terke edenler ayağa kalsınlar”. Yani ilk grupta cennete girecek grubu gece namazına kalkanlar olarak belirleyecektir.

            Ve ayağa kalkanların sayısı çok az olacaktır.  Bizler sabah namazına kalkmanın derdine düşmüşüz bu devirde. Hatta kalkmamak için yorgana biraz daha sarılır olmuşuz.

            Gecenin ilk üçte birinde horoz kılığında bir melek gelir ve Müslümanlara övgülerde bulunarak “haydi Allahın seçilmiş kulları namaza kalkın” der. Gecenin ikinci yarısında aynı melek gelir ve daha az övgü ile yine namaza kaldırır. Sonra gece kesildiğinde yani imsak vaktinin geldiğinde yine aynı melek gelir ve bu sefer övgüsüz, “ey Allahın gafil kulları haydi namaza kalkın” der. Gece namazına kalkmayıp sabah namazına kalkanlar bile o derece övülmemiştir. Yani sabah namazına kalkmak büyük başarı ama göklerde de böyledir derecesi.

            İşte bu şekilde zor ve zahmetli bir şey olduğu için Allahın ilk ayağa kaldırıp haydi cennete diyeceği grup;  Gece namazına kalkan grup olacaktır. Yani gece yatağını terk edip Allah’la baş başa kalanlar büyük mükâfatını görecektir. Orada aradan bende kalkayım karışayım olmayacaktır elbet.

            Bu ayağa kalkanlar zaten yüzlerinden de belli olacaktır. Tertemiz pür pak olacaktır yüzleri. Allah resulü bunların sayısının az olduğunu söylemektedir.

            Sonra ikinci grup geliyor.

            “Ticaretle uğraşıp, bu ticaretini yaparken Allahın rızasını ihmal etmeyenler ayağa kalksın” diyecektir. “Bu alış verişi yaparken Allah’ı zikretmekten vazgeçmeyenler kalksın” diyecektir. Dünya işleri Allah’ı unutturmayanlar ayağa kalsın diyecektir. Allah resulü bunlar ayağa kalkarlar diyor. Ama onlarında sayıları azdır.

            Ne iş yapıyorsan yap, ticaret yap, dünyaları helalinden kazan, malın mülkün olsun, helal malların olsun, eğer Allah’ı unutturuyorsa senin bu kazancın, işte o kazançta cehennemde sana odun olacaktır.

            Sonra üçüncü grup için seda yükselecektir.

            “Darlıkta ve bollukta Allah’ı zikredenler ayağa kalksın” diyecektir. Her daim Allah’ı zikredenlerde kurtuluşa erecektir. Hangi hal üzerinde olursa olsun Allaha şükredenler ayağa kalkacak ve cennete yönelecektir. Başına gelen zenginlikte Allah’ı unutanlar, darlıkta Allah’a isyan edenler değil, her türlü halde Rabbine zikredenler ayağa kalkacaktır.

            İşte bu üç grubun dışında kalanlar ise diyor Allah resulü: Yaptıklarından birer birer hesap verecektir. Bu kişiler yani bu üç grubun dışında kalanlar tek tek hesaba çekilecekler.

            Demek ki gece namazına kalkıp, rahatını Allah ile baş başa kalmaya tercih edenler cennete hesapsız girecektir.

            Demek ki malı mülkü ticareti alış verişsi işi ile ilgilenirken Allahın rızasını gözetenler, işlerini yaparken Rabbini zikretmekten geri kalmayanlar cennete girecektir.

            Demek ki darlık çekerken, bolluk çekerken hangi hal üzerinde olursa olsun her türlü Allah’ı zikretmekten vazgeçmeyip, gelen her şeyin Rabbinden geldiğini bilip, ona zikirde ihmalde bulunmayanlar cennete girecektir.

            Allah resulü diyor ki bir kişi cennete gitse bile hesaba çekilerek gidecektir. İşte o kişilere cennete gitse bile o hesaba çekilme azap olarak yetecektir. Yani hesap bile kolay değildir. Yani kaldı ki cennete gitmeyip de cehennem ehline vah ki vah.

Bu hesap verme elbette çetin olur düşünün her şeyi bilenin karşısında, her şeye kadiri olanın karşısında hesap vereceksin. Ne zordur? Yaptığın her iş, sana verilen ömrün her saniyesi, verilen rızıklar neler neler sorulacaktır.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet Tarlabölen
Başar Özdemir
Şuayip Bütün
Pınar Taşçı YIKILMAZ
Fazlı GÜVENTÜRK
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net