25 Kasım 2020 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Dezenfekte Çalışmaları Aralıksız Devam Ediyor
Dezenfekte Çalışmaları Aralıksız Devam Ediyor
41 Ayrı Suçtan Kaydı Bulunan Zanlı Tutuklandı
41 Ayrı Suçtan Kaydı Bulunan Zanlı Tutuklandı
Varolsun Ülkü Ocakları
Varolsun Ülkü Ocakları
Öktem Virüse Yenildi
Öktem Virüse Yenildi
  YAZARLARIMIZ
Zulme Kayıtsız Kalmayalım
17 Aralık 2019 Salı Bu yazı 10500 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Doğu Türkistan 1,580 km2, (Türkiye’nin iki katı coğrafya’ya sahip) 35 milyon Türk’ün yaşadığı kadim bir Türk yurdudur. 3000 yıldır bu topraklarda Türk, üstünde yaşayanlarda Türk’tür. 1946’da Komünist Çin tarafından ilhak edilmiş bir Türk yurdudur.

Doğu Türkistan sıradan bir coğrafya değildir. İlk Müslüman Türk Devleti Karahanlılar’ın sınırları içindedir. İlk Müslüman Türk Hakanı olan Satuk Buğra Han’ın mezarının bulunduğu yerdir. Dolayısıyla biz Müslüman Türklerin “La ilahe illallah, Muhammedün resulullah”  dediği coğrafyadır.

Doğu Türkistan, ilk Türkçe sözlük olan Divan-ı Lügat-it Türk’ün yazıldığı ve yazarı Kaşgarlı Mahmut’un yaşadığı coğrafyadır.

Doğu Türkistan, Türk Devlet yönetim felsefesini anlatan Kutadgu Bilig’in yazıldığı ve yazarı Yusuf Has Hacib’in yaşadığı coğrafyadır.

Doğu Türkistan, Atebet’ül Hakayık adlı dev eserin sahibi Ahmed Yükneki’nin yaşadığı coğrafyadır.

Ayrıca İmam Buhari, İmam Tirmizi, İbn-i Sina, Farabi, Fergani, Zimahşeri, Sekkaki gibi eserleri ile İslam kütüphanelerini zenginleştiren, dünya bilim adamlarına yol gösteren bilginler de bu toprakların evlatlarıdır.

Osman Batur’un, İsa Yusuf Alp Tekin’in, Rabia Kaderin milleti için canını ortaya koyduğu topraklardır.

İşgal edildikten günümüze daima katliamlara uğrayan Doğu Türkistanlı Türkler özellikle son günlerde akıl almaz işkencelerle katledilmekteler.

Ülkemizdeki bazı yöneticilere  göre radikal unsurların rehabilitasyon amaçlı , meslek edindirme amaçlı eğitim merkezleri dediği toplama kamplarında binlerce Uygur Türk’ü katledilmektedir.

Uygur ailelerin yanına Çinli erkek yerleştirmeler, Uygur kızların fuhuşa zorlanmaları, dini yaşamalarının engellenmesi sadece sayabileceğimiz uygulamalardan birkaç tanesi. Maalesef kardeşlerimizin izzet ve iffetlerine musallat olunuyor. Sosyal medyadaki görüntüler, resimler bizi uykumuzdan uyandırmıyorsa imanımızı sorgulamamız lazım.

Kalbimizi yaralayan Kudüs’e , Mynmar’a gösterilen tepkinin sadece onda birini istiyoruz. Birleşmiş Milletler 22 devlet Çin’in yaptığı katliamları kınama kararı alırken maalesef bizde dahil bir tane Müslüman ülke sesini çıkarmamıştır.

İnsansa onlarda insan, müslüman ise onlarda müslüman, Türk’se onlarda Türk. Dünya sesini çıkarmasa da bugün kardeşlerimizin çığlıklarına sessiz kalırsak şerefimizi kaybederiz.

Bu zulmü ortadan kaldırmak için bir şeyler yapmak lazım. Bosna’nın merhum lideri Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in “ Ve her şey bittiğinde hatırlayacağımız şey; Düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır. Diyerek  Doğu Türkistan’lı kardeşlerimizin sadece sesimizi duyun, dünyaya duyurun demeleri bizi bir kez daha düşündürmelidir.

Hiç unutmayalım ki Hz Ali’nin “Bir zulme engel olamıyorsanız onu herkese duyurun !" anlayışı gereği  biz de geçtiğimiz Cuma günü İYİ Parti Kırıkkale İl ve Merkez İlçe Teşkilatı olarak Cumhuriyet Meydanı’nda bir basın açıklaması yaparak bu zulmü duyurmaya çalıştık. Çin’in yaptığı zulmü anlatan broşürler dağıttık, basın açıklamamamızı sosyal medyadan duyurduk, binlerce hemşerimize mesajlar attık. Basın açıklamamıza destek veren şuurlu hemşerilerimize teşekkür ediyorum. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kırlangıçoğlu Oktay
Nesrin Bulat
Erol Serkan Kılıç
İsmail Dursun Kuzucu
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  25 Kasım 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net