08 Ağustos 2022 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Roket-San ve Jandarma’nın Dev Yatırımları Yükseliyor
Roket-San ve Jandarma’nın Dev Yatırımları Yükseliyor
Giyilmeyen Kıyafetler Çöpe Değil Kumbaraya
Giyilmeyen Kıyafetler Çöpe Değil Kumbaraya
MobiHealth Uygulaması Hayata Geçiyor
MobiHealth Uygulaması Hayata Geçiyor
Hayvanlarınızı ucuza satmayın!
Hayvanlarınızı ucuza satmayın!
  YAZARLARIMIZ
Değer Bilmek Gerek
17 Aralık 2019 Salı Bu yazı 15867 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Sahafların Şeyhi diye bilinen, derdi İslâm nurunu yaymak olan, 20’nci yüzyılın güzel insanlarından Muzaffer OZAK’ın bir sözünü okumuştum. Diyor ki “Anneniz, babanız yaşıyorlarsa şayet, onların ellerini öpmek yerine, ayaklarının altlarını öpün.” Biz seküler çocuklar bunları pek anlamazdık. Anne babanın kıymetini nedense onlar yanımızda olmadığı zaman bilirdik.

Baba, sevgisini belli etmese de biz onun dağ gibi arkamızda olduğunu hissederdik. Sen yanlış dahi yapsan o, nasihatleriyle sana doğru yolu gösterir. Babam bana; saygının sevgiden önce olduğunu, insanın doğru olursa günü gelince eğrinin belasını bulacağını söylerdi. Daha bunun gibi hayatımın odak noktasına koyacağım bir sürü nasihatleri vardı. Onların rızası olmadan yapılan işler çoğunlukla hüsranla sonuçlanır.

Anne, şefkatini daha çok belli eden, sen hasta olduğunda geceleri uyumayan, yüreğinde hep evlatları olan, merhameti bol birisiydi. Araştırmalara göre; annenin çocuğunu emzirdiği zamanki acı anlatılmaz bir durummuş. Amma velâkin şefkatinden ne kadar canı yansa da seslenmez. Sen söylemeden, seni senden daha çok düşünen varlıklara anne denir. Anne baba kelimelerle ifade edilemez. Onlar her zaman “Evlatlarımızın acısını bize gösterme!” diye dua ederler.

Kıymet bilmek gerekir. Darda kaldığımız zaman her daim arkamızda olan, hiç düşünmeden canlarını bile vermekten çekinmeyen, biz onlara hata yapsak da gülüp geçen, çabuk affeden, dua ederken hep bizi düşünen anne ve babamızdır. Bizim tırnağımıza taş değse onların ciğerleri yanar. Peygamber Efendimiz, “Babanın evladına yaptığı dua, Peygamberin ümmetine yaptığı dua gibidir.” der. Efendimiz yine “Cennet anaların ayaklarının altındadır.” demektedir. Dinimiz anne babamıza bu kadar değer verirken biz, onların haklarını iki cihanda da ödeyemeyiz. Onun için bir gün anne ve babamızın topraklarını öpmektense şimdi onların ellerini öpelim.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2022 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net