29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'den Beklentimiz Yüksek
Kırıkkale'den Beklentimiz Yüksek
Duman ve Çelik, İYİ Parti'de
Duman ve Çelik, İYİ Parti'de
ECTASY Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi
ECTASY Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi
Yaz Spor Okulları Açıldı
Yaz Spor Okulları Açıldı
  YAZARLARIMIZ
KIRIKKALE SANATCILAR VE MÜZİSYENLER DERNEĞİ
19 Aralık 2019 Perşembe Bu yazı 19114 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

16.12.2O19 günü Kırıkkale Şairler Müzisyenler Derneği’nin düzenlenmiş olduğu geceye katıldım. Dernek başkanımız büyük bir tedirginlik içinde tüm misafirleri karşılarken salonun dolup dolmayacağı ile büyük bir tedirginlik içinde olduğu her halinden belli oluyordu.

Programın başlama saati geldiğinde salon tıklım tıklım dolarken protokol masalarının boş olması dikkatlerden kaçmıyordu. Özellikle böyle özene bezene hazırlanan bir kültürel faaliyetin olduğu geceye valilikten veya belediyeden en az birer temsilcinin katılması beklenirdi.

Protokol sıralarının boş kalması bizleri üzdüğü gibi bu geceyi düzenleyen dernek Başkanı ve yönetim kurulu üyelerin üzüldüklerini boş protokol sıralarına üzgün üzgün bakan yöneticilerin bakışlarından anlıyorduk.

Bu gecelerin, böyle programların ilimizde sık sık olmaması gerçekten çok üzücüydü.İlimizi yönetenlerin böyle programları daha çok destekleyerek sanatsal ve kültürel faaliyetlerin çoğalmasını sağlamalıdırlar.

İlimizi geçmişsanatsal faaliyetiyle deşelediğimizde ülkemize ve dünyaya duyuran, o günün şartlarında kıt kanatimkânlarla çalışıp çabalayan büyük üstatların neler çektiği, hangi büyük zorluklar yaşadıklarını bugün daha iyi anlayabiliyoruz.

Büyük üstatların yolunu,izini özveriyle sürdürmeye çalışan genç yeteneklerin olması ayrı bir övünç ve sevinç kaynağıdır. Fakat gerek derneğimiz çalışmalarına gerekse genç yeteneklerimize ilimizi yönetenlerinde büyük destek olmaları gerekir. Özellikle ilimizin kültürel faaliyetlerinden sorumlu belediyemizinböylesi günlere, böylesi gecelere, böylesi faaliyetlere destek olması hem zorunlu, hem de görevi olduğunu bilmeliydi.

 O gün Şairler ve Müzisyenler derneğinin gecesinde sahneye çıkan özellikle iki gencimizle, bu fırsatı yakalayamayan beklide birçok yeteneklerimizin elinden tutup ülkemiz yıldızları yapabiliriz. O gün o geceyi yaşayanların büyük bir kısmının içimizde, yanımızda hala Hacı taşanlar, Neşet Ertaşların olduğunu görmüşlerdir.

Kültürel faaliyetler bir ilin gelişmesi ve güzelleşmesindeki rolü başta gelmektedir. Eğer bir il kültürde sanatta resimde tiyatroda faaliyetler gösterip etkinlikler düzenliyorsa o il gelişiyor demektir. Eğer bunlar yoksa orası kalabalık bir köy görüntüsünden başka bir yer değildir.

Kırıkkale’miz konum olarak gelişmeye en elverişli illerimizden biridir. Yeterki biri birimizi kıskanmadan her şeyi Kırıkkale için düşünelim.

Mesela tüm dünyanın tanıdığı bir Hacı Taşanı, bir RahmiPehlivanlı’yı sadece yaşadığı köyün veya ilçenin bir değeri gibi değilde ilimizin bir değeri olarak görelim.

Hacı Taşan, Rahmi Pehlivanlı veya sanat veya spor dallarında çok başarılı olmuşşahsiyetlerimizin etkinlik olarak adını taşıyan, her yıl ülke genelinde sanatçılarının davet edildiği günler düzenleyerek, yeni yetenekler keşfedelim.

 Kırıkkale’de bu yeteneklerimizi unutulmayacak faaliyetlerle yaşatalım.

Mesela adını Şehir Parkı dediğimiz parkımızın uygun yerlerine geçmişte adından söz ettirmiş ülke çapında ilgi görmüş büyüklerimizin heykellerini dikerek gelecek kuşaklara tanıtarak çocuklarımıza örnek olmalarını sağlayabiliriz

İl Kültür Müdürlüğümüzle, belediye Kültür müdürlüğümüz omuz omuza yan yana gelerek ilimiz kültürel faaliyetlerini çeşitlendirerek gelişmesini sağlamak için yoğun çaba harcamalıdırlar. Bu konuda faaliyet gösteren şahıs ve derneklere özellikle belediyemiz büyük destek olmalıdır.

Şairler ve Kırıkkale Sanatçılar ve Müzisyenler Derneği’nin gayret ve çalışmalarını canı gönülden kutluyorum. Hiç kimseye kırılmadan gücenmeden faaliyetlerinizi artırarak devam ettirmelisiniz. Bugün olmasa da gelecekte sizin çalışma ve gayretleriniz Kırıkkaleli hemşerilerimiz tarafından unutulmayacak, takdirle ve özlemle anılacaktır.

Göreceksiniz ilimiz kendi insanına, kendi değerlerine verdiği önem ve destekle, tüm ülke içinde dikkat çekip, büyük ilgi ve destek görecektir. Yaşadığı olağanüstü organizasyonların düzenlediği günlerle, gecelerleKırıkkale’miz herkesin bir uğrak yeri olacak, daha çabuk gelişip güzelleşecektir. 17.12.2019

 

                                                                                                                                            İsmail Dursun KUZUCU

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Haziran 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net