27 Ocak 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 59
23 Aralık 2019 Pazartesi Bu yazı 10271 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

TÜRKİYE FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLERİ

TRAFİK ve YOL GÜVENLİĞİ DERNEĞİ GENEL MERKEZİ

TRAFİK ve YOL GÜVENLİĞİNDE SİVİL TOPLUMUN AYDINLIK GÜC܅!

Dernek No: 06 – 061 - 185

BASIN AÇIKLAMASI

Türkiye de yılda ortalama 1.300.000 trafik kazası olmakta. 300 bin kişi yaralanmakta. 6 bin 500 kişi ölmekte ve binlerce insan ömür boyu sakat kalarak yeni engelliler sınıfına dâhil olmaktadır.Yani 81 milyon vatandaşın 1/7 si trafik mağduru ve travma yaşamaktadır.

Türkiye Fahri Trafik Müfettişleri Trafik Ve Yol Güvenliği Demeği(TFTM)olarak eğitim, denetim, ilk ve acil yardım, insan haklan, istatistik ana bilim dallarında üniversiteler, kamu kuruluşları, belediyeler, özel kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları ile tek başına veya birlikte akademik veya uygulamalı araştırmalar veya anketler yaparak, Türkiye’deki trafik kazalarına ve trafik sorunlarına çözüm bulmak amacımız ve gayemiz olmuştur.

Bu kapsamda malum olduğu üzere 05.12. 2019 tarihinde başlayan TBMM Genel Kurul oturumunda, ilerleyen saatler 06. 12. 2019 tarihinde sabaha karşı 144 sıra sayılı Kanun Teklifi’nin çerçeve 44’üncü maddesinin değiştirilmesi teklifi ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun “Geçiş üstünlüğüne sahip araçlar ve sürme kuralları” başlıklı 71. Maddesinin (f) bendinde yapılan değişiklik, 233 kabul oyu ile kabul edilmiştir. Henüz Resmi Gazete’de yayımlanmamış olması ve Demeğimizin bu konu hakkındaki yeri ve önemi nedeniyle, iş bu basın açıklamasını yapma zorunluluğumuz doğmuştur.

İlgili bu değişiklik ile (1) sayılı listede belirtilen TBMM Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Yardımcılarının ve milletvekillerinin de aralarında bulunduğu protokol listesinde belirtilen en az 650 yeni araca trafikte “geçiş üstünlüğü” sağlanması amaçlanmaktadır.

Milletvekillerinin ‘milletin’ vekili olduğu hususunun unutulduğu şu günlerde, vekillerimize ve protokol listesinde bulunan pek çok bürokratik makama ‘geçiş üstünlüğü’ gibi doğrudan can güvenliğini ilgilendirmeyen, zaman planlaması ile çözülebilecek olan işlerde, araçlarında ayırım (tanınma) işareti olmayan sivil araçlara geçiş üstünlüğünün kullanılması hakkında görev tanımı yapılmadan ayrıcalık tanınması eşitlik ilkesine aykırı olduğu gibi Devletimize olan güveni azaltacağı da muhtemeldir.

Ancak bunların yanı sıra trafik kuralları, trafiğin düzene sokulması, bir kargaşaya sebebiyet verilmemesi nedeniyle, doğal bir ihtiyacın sonucunda konulmuş hukuk kurallarıdır. Bu kuraların böylesine büyük bir liste ile sınırsız zamanlarda ihlal edilmesinin, trafik güvenliğini tehlikeye sokacağı ve elbette trafik yoğunluğuna sebebiyet vereceği muhakkaktır.

Bu sebeple milletimizin eşitlik ve yönetenlere duyduğu güvenin zedelenmemesi adına değişikliği kabul edilmiş olan düzenlemenin, Sayın Cumhurbaşkanımızca veto edilerek hatadan dönülmesi temennisi ile bu açıklama yapılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 19.12.2019.

(Bakanlar Kurulu Kararı ile 27. 03. 2003 tarihinde derneğin adının önüne ‘’TÜRKİYE’’ kelimesi verilmiştir. Lütfen üye olunuz, maddi destek veriniz.)

Aydınlar Mah. Ece Cad. No:15 / 2. Dikmen – Çankaya / ANKARA. (GSM: 0 532 584 04 54).

Faik ERDOĞAN– Genel Başkan – İMZA.


----------------------------------------------

EDİTÖRÜN NOTU:

18 Aralık 2019 / Çarşamba(59.) sayımızda İstanbul FTM Şube Başkan Yardımcısı Sayın Eran TAPAN Bey' in bu konudaki beyanatına yer vermiştik.

Devam eden bu süreçte sayfamızın üst kısmında yayımladığımız TFTM Genel Başkanı ve burada da KTYG Genel Başkanının yazıları bulunuyor.

Trafik konusunda yurdumuzdaki STK’ ların en başında bulunan bu kuruluşlarımızın görüş ve beyanlarının üstüne bir değerlendirme söz konusu olamaması gerekir.

Çünkü bu kuruluşlarımız yıllardan beri, gerçekte yurdumuzun bir numaralı konusu olan, (bilinen terörden de öte!)‘’Trafik Terörü’’ ne gerçekçi ve bilimsel önerilerde bulunuyor olmalarına rağmen, maalesef nazarı itibara alınmamaktadır!

İçinden çıkılamaz kırk yamalıklı bohça durumundaki Trafik konusunun, iki hafta önce adeta bir gece baskını yahut gümrükten mal kaçırırcasına ve azınlıkla çıkartılan ‘’Trafikte Geçiş Üstünlüğü – Çakar Kullanımı – VS’’ ile daha da içinden çıkılmaz hale getirilmektedir!

Bu kanun yarınlarda Sayın Cumhurbaşkanının onayından geçerek uygulanmaya başlandığı takdirdeki doğabilecek olumsuzlukları buradan yazmaya elim bile varmıyor!

Bu ülkenin insanları olarak, bu ülkenin asillerine seçilmişlerinin bu berece ayrıcalıklı ve şahsi çıkarlarına yönelik davranış taleplerini haklarının olmadığını ifade ederek reddediyor, bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımızın kararı ‘’VETO’’ edeceğini umarak saygılarımı sunuyorum!

Not: TFTM Derneği (Bakanlar Kurulu Kararıyla 27.032.2003 tarihinde, derneğinin adının önüne ''TÜRKİYE'' kelimesi verilmiş olan bir STK' dur!)

* *

SN. CUMHURBAŞKANINA(CİMERE YAZDIĞIM TALEP)

KARAYOLU TRAFİK VE YOL GÜVENLİĞİ DERNEĞİ (KTYG) 

(18.12.2019 – Çarşamba/22,00) * KARAYOLU TRAFİK VE YOL GÜVENLİĞİ DERNEĞİ

ÇOK ÖNEMLİDİR!
Trafik ve yol güvenliği dünyada evrensel olup çok dar anlamda bazı istisnalar birçok ülkede müşterek olarak bazı kurumların işlevsel yapısına göre kendilerine verilmiştir. Örneğin trafikte ambulansın can kurtarmaya, itfaiyenin yangın yerine, sivil savunmanın bir afete yetişmesi, karayollarının çok acil bir yol çökmesine gitmesi, polisin veya jandarmanın bir suçluyu yakalamak ve toplumun güvenliğini sağlamak için gitmesi veya devlet büyüklerinin herhangi bir suikast veya güvenli geçişte zamanın iyi değerlendirilmesi hallerinde araçlarına çakar takması, kullanması ve geçiş üstünlüğüne sahip olması toplumsal can ve mal güvenliğimiz için çok önemli bir kazanımdır.
TBMM de kabul edilen bir torba yasada Milletvekillerine bu hakkın verilmesi tamamen yasama görevini yapan seçilmiş milletvekilleri için bir imtiyaz olup, en başta Emniyet Gen. Md. ve Jandarmanın denetimlerine kötü örnek olacak ve toplumsal huzursuzluk getirecektir. Ayrıca Sn. Milletvekillerine bir itibar değer onları daha çok aşındıracak ve ailece çifte standart sağlayacaktır.
Bu nedenle trafikte daha çok eşitlik ve huzur için bu maddenin red edilmesini STK olarak zatı alinizden talep etmekteyiz.
İcap ederse bu hususta sizlere küçük bir brifing de verebiliriz. Türkiye zaten bazı sıkıntılar yaşarken böyle imtiyazların ve çifte standart uygulamanın TBMM nin saygınlığına da gölge düşürecektir. Bunun korunması ülkemiz için çok önemlidir.
En derin saygılarımla, 18. 12. 2019.

İhsan MEMİŞ

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Genel Başkanı (KTYG).

* * *

 -----------------------------------------


İstanbul’ da 2018 yılında 311 bin trafik kazası oldu!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis üyesi ve yol güvenliği uzmanı Dr. Suat SARI, İstanbul’da 2018 yılında “ölümlü ve yaralamalı”16 bin 501 trafik kazası meydana gelirken, maddi hasarlı kaza sayısının 311 bin 480 olduğunu açıkladı. İstanbul’da her yıl 400 - 500 kişinin trafik kazalarında hayatını kaybettiğine dikkat çeken SARI, trafik konusunun tüm Türkiye'nin sorunu olduğunu belirtti ve “Trafik Bakanlığı” kurulması önerisinde bulundu.

Özlem GÜVEMLİ * (18 Aralık 2019 - Çarşamba /14, 53)

İstanbul’da 2018 yılında 311 bin trafik kazası oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından düzenlenen “Sürdürülebilir Ulaşım Kongresi’’ İstanbul Kongre Merkezi’nde 2. gün oturumlarıyla devam etti. Kongre’nin “Yaya, bisiklet ve trafik güvenliği” oturumunda, İBB Meclisi'nin İYİ Partili Trafik ve Ulaşım Komisyonu Üyesi ve yol güvenliği uzmanı Dr. Suat Sarı“İstanbul'da Trafik Güvenliği” başlıklı sunum yaptı.

İSTANBUL’ da TRAFİK KAZALARINDA YILDA 411 KİŞİ ÖLÜYOR!

Sunumunda trafik kazalarına ilişkin verilen paylaşan SARI,İstanbul'da 2018 yılında 16 bin 501 adet “ölümlü ve yaralamalı”, 311 bin 480 adet de maddi hasarlı trafik kazası meydana geldiğini aktardı. Kaza yerinde hayatını kaybedenlerin sayısının 154, kaza sonrası hayatını kaybeden kişi sayısının da 287 olduğunu açıklayan SARI“Yani İstanbul’da trafik kazalarında yılda 411 kişi ölüyor. Bunların 160'ı sürücü, 89'u yolcu, 192'si ise yaya. Yani koskoca kentte her yıl 400-500 kişi kaybediyor. Yılda 300 bin kaza olan bir kentte tabi ki trafikte rahatlama görmek mümkün değil. İstanbul'da hali hazırda tespit edilen 22 kara nokta var. Yeni yönetim bunlara el atacak ve düzeltecek. Birçok kavşak düzenlemesi standarda uygun değil” dedi.

İSTANBUL TRAFİK ÇARPIŞMALARI 2018

Ölümlü – Yaralanmalı Kaza: 16. 501

Maddi Hasarlı Kaza: 311. 480

Kaza Yeri Ölü Sayısı: 287

Toplam Ölü Sayısı: Sürücü (160), Yolcu (89), Yaya (192). Toplam; 441

Toplam Yaralı Sayısı: 21. 707

GÜNDE BİN KAZA

Dr. SARI, İstanbul’da günde resmi kayıtlara göre 797 kaza olduğunu, kayıt dışı kazalarla birlikte rakamın bine kadar çıktığını ifade ederek “Çok tehlikeli bir durum. İstanbul'da 5 kişiye bir otomobil düşüyor. Önümüzdeki yıllarda araç sahipliği daha fazla artacak bu sorunlar da artacak”diye konuştu.

ÇOCUK ÖLÜMLERİ ARTTI

Türkiye'de trafik kazalarına hayatını kaybedenlerin yüzde 43'ünün sürücüler, yüzde 34'ünün yolcular, yüzde 22'sinin de yayalar olduğunu belirten SARIkazalarda artan çocuk ölümlerine de değindi. SARI“Trafik kazalarından en çok 0-20 yaş arasındaki kişiler daha çok yaralanıyor veya ölüyor. Son 10 yılda 0-9 yaş arası çocuklarda 151 olan ölüm sayısı 331'e çıkmış, 15-17 arasında ölümler 6 bin 930'dan 18 binlere çıkmış. Trafik kültürünü ve eğitimini dışlayamayız ama araçlara baktığınızda çocukların sürücülerin kucağında olduğunu görüyoruz. Pencerelerin açık olduğunu, arka koltukta çocuk koltuğu olmadığını ve emniyet kemeri kullanmadığını görüyorsunuz. Bunların bileşkesinde işte bu kazalar oluyor ve çocuk ölümlerinin Avrupa ülkelerine göre Türkiye'de 6 kat daha fazla olduğunu görüyoruz” dedi.

BAKANLIK KURULSUN

Yayaların araçlara saygı duyup yol verdiği değil, araçların yayalara saygı duyduğu bir sistemin oluşturulması gerektiğinin altını çizen Dr. SARI ilginç bir öneride de bulundu. Türkiye’de trafikte 4 başlı bir yönetim bulunduğunu söyleyen SARI,TRAFİK BAKANLIĞI kurulmasına ihtiyaç olduğunu dile getirdi. SARIşöyle devam etti:

“Milli Eğitim Bakanlığı ehliyetleri testleri teorik imtihanları yapıyor. İçişleri Bakanlığı denetim bölümünde, Ulaştırma Bakanlığı kent dışı yollarla ilgileniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile belediyeler de kenti içi yolları yapıyor. Sorumlu kim? Siz bu ülkede ben sorumluyum diyen bir kamu görevlisi duymamışsınızdır. O zaman radikal bir şey yapmak lazım. Ya Trafik Bakanlığı kurulmalı ya da Cumhurbaşkanlığı'nın altında Trafik Güvenliği Genel Müdürlüğü olmalı. Bütün belediyelerde özellikle illerde Trafik Güvenliği Müdürlüğü kurmak zorundayız. Bazı radikal değişikliklere ihtiyacımız var. Bir de hedef koymak lazım. O hedef de İstanbul'da her yıl ölen yaralanan insanların sayısını minimize etmek için ‘İstanbul'da sıfır kaza' hedefini umarım gerçekleştirebiliriz


-------------------------------------------

Otoyollarda Hız Limiti Artırılmalı Mı?

Mert İNTEPE * Yol Emniyet Uzmanı (Adex Akademi) – İstanbul.

Mevcut kanunda hız limitlerimizi tekrar hatırlayalım.

                                           Şehir İçi            Şehirlerarası        Bölünmüş Yol        Otoyol

Otomobil (M1),  (M1G),

               50       

                  90

                        110

             120

Minibüs (M2),

       50

               80

                         90

             100

Otobüs (M2 - M3), 

       50

               80

                         90

             100

Kamyonet (N1), N1G)

       50

               80

                           85

              95

        Bugünün şartlarında hız artırımına ihtiyaç yok. Hız limitinin 2020 de yüzde 50 hedefinde aşağı çekmeye imza atmış bir ülkenin limiti arttırmasına gerek yok. Yok derken de Sayın Bakana karşı gelmek anlamında demiyorum.

İzmir otobanı yaptık, şahane, harika. Ama bir grup da uyuyor yolda, hız limitine EDS olarak bakarsınız 120 km üzerinde gittiğinizde saate bağlı olarak radar cezasını ödeyebilirsiniz.

        En önemli kriter takip mesafesini ölçmeniz lazım. 120’ ye uymayan birisi 160’ a çıkabilir. Güvenli sürüş kültürüne ulaşmamız lazım. 

‘’Bu ülkede her gün 22 kişi trafik kazasında hayatını kaybeder, 35 sene geriye bakın

10 bin ölümle karşılaşmışsınız.’’ 

Almanya’ da otobanda hız limiti yok fakat sigorta şirketi 140 km’ den itibaren karıştığınız kazalarda, sizi de kusurlu sayarım diyorlar. O zaman insanlar güvenli sürüş kültüründe olmalı. 

        Hala yasal olarak otomobillerde Kış Lastiği zorunlu değil! Bunu da zorunlu yapalım sonra otobanda hız limitini deneriz. Bizim hız limitimiz 120 kilometre, insan ölümünü önlemek istiyor iseniz takip mesafesini mobil olarak ölçeceksiniz.

        Şehir içinde zincirleme kazalarının sebebi herkesin peş peşe gitmesi, 140’ a çıktığımızda şunu öğretelim, otobanda insanlar yanlış şeritte araba kullanıyor. Hepimiz sol şeritte gidiyoruz. 

Trafiğin 1. maddesi ‘sağdan gidiniz’ diyor. Eğer önünüz boşsa en sağ şeritte gideceksiniz. 140 km / h ile mi gideceksiniz, en sağdan gideceksiniz. Bizim ülkemizde demişler ki ‘ağır vasıtalar sağdan gidiniz’, yok böyle bir kural.

        Güvenli sürücülük eğitimiyle bunu oluşturduğunuzda, sigortacıları yanınıza alabildiğinizde, mobil denetim, takip mesafesi ölçümünü yaptığınızda, kemer taktırmayla kazalar aşağı çekilebilir.
Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net