29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Tevekkül
24 Aralık 2019 Salı Bu yazı 13774 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Edep ocağı diye adlandırdığım bir mekânvardı. Kitapları ve kadim eşyaları olan, çaydan başka sıcak içeceği olmayan, bol sohbetli, genellikle eğitim camiasından yazarlar, şairler, öğretmenler, görmüş geçirmiş insanlarla dolup taşardı. Kimsenin kimseye edepsizlik yapmadığı karşıt fikirleri bile nazik bir üslupla anlatılabilen müstesna bir yerdi. Hep güzel gördüğüm insanlar gelirdi. Kendisinin yolundan gitmeyi düşündüğüm, sohbetinden haz aldığım, yüzünü görünce Necip Fazıl’ın bir sözü gelirdi aklıma “O yüz; her hattıtevhid kaleminden bir satır / O yüz ki göz değince Allah’ı hatırlatır” Böyle bir ünsiyetim vardı Arifağabeyime. Adı gibi İbrahim’e adanmış bir kurbandı. Derviş gibi hâli vardı. Bardağın hep dolu tarafını görürdü.

Gün ışıklarını geriye çekip, ayın o eşsiz güzelliği yeryüzüne vururken edep ocağında güzel bir sohbetimiz oldu. Bana bir söz söylemişti:“Erol’um tevekkül; bütün dünya bir araya gelse dahi Allah’ın senin için takdir ettiği şeyin sana ulaşacağına, bütün dünya bir araya gelip sana yardıma çalışsa bile Allah’ın senin için takdir etmediği bir şeyin sana ulaşmayacağına inanmaktır.” Olana boyun eğmek, olmayan için dua etmekti. Verilen ne ise; dert, keder, imtihan, mükâfat hepsine birden dosttan geliyor diye sabretmekti.

Kaderimiz de ne varsa onu yaşamakla mükellefiz. Bizler olmayana hamd, olana şükretmek zorundayız. Ne kadar çabalarsak çabalayalım olması gereken ne varsa hayatımız da o oluyor. Üzülmenin, çile çekmenin, kendimizden ödün vermenin bir anlamı olmuyor. Sadece kendimizi kaybediyoruz ulaşmamız gerekene giderken. Koşup yorulmanın, kendimizi yıpratmanın, hayatımızdan zaman sarf etmenin sonunda olacak olan ne varsa o oluyor. Bizler aslında bir tek O’na güvensek, bir tek O’na dayansak her şey daha güzel olacak. Güvenmek; bütün benliğinle, bütün hücrelerinle aldığın nefeste bile bir tek O’na dayanmaktır. Bütün hayatımız düzene girecektir. Bize bahşedilen ne varsa günü ve zamanı gediğinde harfiyen yerine gelecektir. Hırslanmadan, yanlış yönlere kapılmadan gelip gitmek gerek. Biz bu dünyaya keyif sürmeye gelmedik ki... Olmuş olacak ne varsa bu hayatımızda, en hayırlı bu deyip hükme boyun eğmektir.

Araba ile evime kadar bıraktı ve inerken “Dost kapıdan çıkar; ama gönülden çıkmaz, gecen güzel, yolun kavi olsun!” diye duada bulunmuştu. Ayrılıkların ve özlemlerin olmadığı yerde inşallah buluşmak temennisiyle ayrıldık.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net