18 Ocak 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
TRAFİK SAYFASI 60
30 Aralık 2019 Pazartesi Bu yazı 7058 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Torba Yasa ile Trafikte Kimlere AYRICALIK Tanındı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayı ile Torba yasada, TBMM üyeleri ve bazı

Üst düzey bürokratlara trafikte geçiş üstünlüğü getirildi!

ULUSALSES.COM* HALİS KAHRAMAN * (26.12. 2019 - Perşembe/ 18, 35)

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayı ile Torba yasa ile trafikte TBMM üyeleri ile bazı üst düzey bürokratlara trafikte geçiş üstünlüğü getirildi.Artık trafikte kırmızı ışıkta beklemeyecekler, çakar lamba sayesinde trafikte geçiş üstünlüğüne sahip oldular.

Resmi Gazete'nin 24 Aralık 2019 tarihli nüshasında yayımlanarak yürürlüğe giren kamuoyunda " Torba Yasa " olarak bilinen " BAZI KANUNLARDA VE 375 SAYILI KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN " ile TBMM üyeleri (TBMM Kurumsal Protokol Listesi esas alınır.) ile bazı üst düzey bürokratlara trafikte geçiş üstünlüğü getirildi.

Merkezi İstanbul' da bulunan Fahri Trafik Müfettişleri(FTM) Derneği Başkanı Av. SamiGüleçyüz,TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek, milletvekillerine trafikte ayrıcalık tanıyan yasa için Basın Açıklaması yayımladı.

Başkan Güleçyüz, basın açıklaması'nda, "TBMM Genel Kurulu’ nda 7 Aralık gece yarısı yapılan bir oturumla, milletinin kahir ekseriyatının karşı gelmesine rağmen, çıkarılan bir kanunla üst düzey bürokratlar ile milletvekillerine trafikte bazı AYRICALIKLAR tanınmıştır..

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen yasa ile Anayasanın 10. maddesine tamamen aykırı olan ve millet vicdanında yer bulmayan, milletin vekillerine olan saygısını ve adalete olan güvenini sarsmıştır." ifadeleri yer aldı

Başkan Güleçyüz, basın açıklaması ile bu yasa’nın Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından  VETO edilmesi talebinde bulundu.

Trafikte TBMM üyeleri ile bazı üst düzey bürokratlara trafikte geçiş üstünlüğü getiren bu torba yasa'nın  Cumhurbaşkanı Erdoğan' dan tarafından VETO edilmesini isteyen trafik güvenliği paydaşları olan Sivil Toplum Kuruluşu(STK) dernekler ile çok sayıda vatandaşların talepleri, bu yasa'nın onaylanması ile hüsrana dönüştü.   

İşte TORBA YASA ile kimlerin trafikte GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ elde ettiğini gösteren LİSTE: 

BAZI KANUNLARDA VE 375 SAYILI KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMEDE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN

MADDE 42 – 2918 sayılı Kanunun 71 inci maddesinin birinci fıkrasının (f) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, fıkraya aşağıdaki bent, maddeye aşağıdaki fıkra ve Kanuna aşağıdaki (1) sayılı liste eklenmiştir.

“f) Devletin yasama, yürütme ve yargı organlarının üst makamlarına ait ekli (1) sayılı listede gösterilen araçlar

“g) Görev ve hizmet gerekleri veya güvenlik nedenleriyle geçiş üstünlüğüne sahip olduğu yönetmelikte belirlenen araçlar

“Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar İçişleri Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikte belirlenir.”

“(1) Sayılı Liste’’ :

• TBMM Başkanı

• Cumhurbaşkanı yardımcıları

• TBMM’de en çok üyeye sahip birinci siyasi parti grup başkanı

• TBMM’de en çok üyeye sahip ikinci siyasi parti grup başkanı

• Eski Cumhurbaşkanları

• Anayasa Mahkemesi Başkanı

• Yargıtay Birinci Başkanı

• Danıştay Başkanı

• Sayıştay Başkanı

• Bakanlar

• TBMM Başkanvekilleri

• TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin genel başkanları

• TBMM üyeleri (TBMM Kurumsal Protokol Listesi esas alınır)

• Yükseköğretim Kurulu Başkanı

• Genelkurmay Başkanı

• Diyanet İşleri Başkanı

• Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı

• Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı

• TBMM Genel Sekreteri

• Cumhurbaşkanlığına bağlı kurum ve kuruluş yöneticileri (Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı, Savunma Sanayii Başkanı, Devlet Denetleme Kurulu Başkanı, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri, Strateji ve Bütçe Başkanı, İletişim Başkanı, Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü, Devlet Arşivleri Başkanı, Milli Saraylar İdaresi Başkanı)

• Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı

• Danıştay Başsavcısı

• Yüksek Seçim Kurulu Başkanı

• Anayasa Mahkemesi üyeleri

• Bakan yardımcıları

• İl Valileri

• Kuvvet Komutanları

• Jandarma Genel Komutanı, Emniyet Genel Müdürü, Sahil Güvenlik Komutanı

• Hâkimler ve Savcılar Kurulu Başkanvekili”

----------------------------------------------

EDİTÖRÜN NOTU:

Aralık ayının ilk haftasında TBMM’ nin sabaha karşı oturumunda, bu milletin asillerinin seçmiş olduğu vekillerinin, meclisin kahır ekseriyeti hilafına,233 kabul oyuyla bir karar alınmıştı!

Bu kararın uygulamaya geçmesinin prosedürü, Sayın Cumhurbaşkanının onayından geçmesi ile gerçekleşeceği malûmlarınızdı!

Milletin vekillerinin asılların hak ve hukuku aleyhine ve tamamen kendi şahsi çıkar ve menfaatleri uğruna uygulatmak istenilen bu haksızlığa, başta halkımız olmak üzere, konuyla ilgili Sivil Toplum Kuruluşları (STK) nca, bu kanunun ‘’VETO’’ edilmesine dair Cumhurbaşkanına itirazlar yapıldı.

Bu STK’ larının başındaTFTM (Türkiye Fahri Trafik Müfettişleri Derneği), İstanbul FTM Derneği,KTYG (Karayolu Trafik – Yol Güvenliği Derneği) olmak üzere, böyle bir ayrıcalığın Anayasaya aykırı olduğu çeşitli beyanatlarla gündeme getirildi.

Şimdi onaylanmak suretiyle uygulamasına geçilmiş bulunan bu kanuna göre bundan böyle, geçiş üstünlüğüne haiz seçilmişler, tüm kural ve kaidelerin yaptırımından muaf tutulacaklardır!

Buna karşılık onları seçenlere ise, her türlü cezanın uygulanması mubah olacaktır!Kamuoyunun vicdanını derinden yaralayan bu ayrıcalık ileri zamanlarda ne gibi bir sonuç doğuracak? Bunu da zaman içerisinde göreceğiz!

Bu senenin son yazısını da burada noktalarken, öncelikle tüm okuyucularımızın yeni yılını kutlar, idrak edeceğimiz 2020’ nin şehrimize, ülkemize ve tüm dünyada hayırlara vesile olmasını, herkesin gönlünün muradına ermesini, sağlık – mutluluk – huzur içerisinde, kazasız – belasız bir yıl olmasını Cenabı Allah’ tan dilerim.

---------------------------------------------

FTM Başkanı GÜLEÇYÜZ'den yeni yıl kutlama mesajı:

(28. 12. 2019 – Cumartesi / 16, 26)

Merkezi İstanbul'da bulunan Fahri Trafik Müfettişleri Derneği (FTM) Başkanı Av.Sami GÜLEÇYÜZ, dernek yönetim kurulu adına yeni yıl kutlama mesajı paylaştı.

Başkan GÜLEÇYÜZ'ün yeni yıl kutlama  mesajında şu ifadeler yer aldı

“Sevinç ve üzüntüleriyle 2019 yılını geride bırakıp, umutlarımızın olduğu yeni bir yılı karşılıyoruz.Trafik kazalarında ölümlü, yaralamalı ve maddi hasarlı kazaların yaşanmaması için Fahri Müfettişler olarak, gerekli denetimler yaparak, trafikte kural ihlali yapan sürücüler ile kararlılıkla mücadele ettik.

Acılarımızı umutlarımıza harman edip gelecek günlerin bize getireceği neşeye, sevince sağlığa, adalete, huzura, barışa ve kardeşliğe gönüllerimizi açtık. Büyük bir inanç, özgüven ve mücadele ruhuyla yeni yılda da trafik güvenliği ile sorunlarımızla baş etmek için kararlı durmaya da devam edeceğiz.

2019 yılında yaşanılan trafik kazalarınıyeni yılda yaşamamak için gerekli tedbirlerin ilgili makamlardan alınmasını sağlamak için büyük bir inanç, özgüven ve mücadele ruhuyla durmaya devam edeceğiz.

Trafik kazası haberleriyle yüreğimizin yanmadığı, ölümlü, yaralamalı ve maddi hasarlı kazaların yaşanmadığı, köprü ve otoyol geçiş ücretlerinin makul seviyelere çekildiğialınacak yeni trafik önlemleri, trafik güvenliği projeleri ile yarınlarımıza umutla baktığımız ve insanlarımızın yüzünün güldüğü bir yıl diliyoruz. 

Karayolları üzerinde trafik yoğunluğunun sorunsuz olarak yönetilmesi ve güvenli bir trafik ortamının sağlanması, trafik tedbirleri kapsamında sürücü ve yolcularda trafik kurallarının önemi konusunda farkındalık yaratarak ”Ortak Trafik Güvenliği Bilinci” oluşturulması temennilerimiz ile birlikte; yeni yılda birlik, beraberlikdayanışma içinde tüm vatandaşlarımıza ve sürücülerimize sağlık, mutluluk ve esenlik dolu trafikte kazasız günleri paylaşmayı diliyoruz."


----------------------------------------------------

NERDE KALDI HAZRETİ ÖMER ADALETİ..!

“ Herkes kanun önünde eşittir. Hiçbir kişi veya zümreye ayrıcalık tanınamaz!”

Anayasamızın 10. maddesi böyle buyuruyor. 

Demokratik, laik bir hukuk devletinde yaşadığımıza göre, Anayasanın bu hükmünün her yerde, her alanda uygulanması gerekmez mi? Kaldı ki bu hüküm 1500 yıl önceki Hz. Ömer’in adaleti ile de örtüşmüyor mu? 

Hal böyle iken 7 Aralık günü TBMM’ deki bir gece yarısı oturumunda vekiller “bizler, bizi seçen asillerden bir adım daha önde eşitiz..!“ anlamına gelen bir teklifi torba yasa'nın içine atarak yasalaştırdı. 

Bunun anlamı şudur: Aracına çakar takan, kırmızı ışıkta geçen, emniyet şeridine giren, yollarda zikzak yapan makas atan, alkollü araç süren ve başkalarının hayatını tehlikeye atan tüm sürücüler cezalandırılacaklar ama milletvekilleri asla. ..

Onlar yukarıda sayılan bütün bu trafik kural ihlallerinden muaf tutulacaklar.. 

Vicdanlara sığmayan bu haksızlığa karşı her görüşten her partiden vatandaşlar bu duruma tepki gösterdiler, üstelik başta Merkezi İstanbul'da bulunan Fahri Trafik Müfettişleri Derneği (FTM) olmak üzere birçok Sivil Toplum Kuruluşu (STK) da basın ve medya önünde tepkilerini dile getirdiler ama sonuç değişmedi.

Bu durumda çıkan sonuç bize şunu gösteriyor. Demekki George Orwell’in Hayvan Çiftliği romanında olduğu gibi “ Herkes eşitmiş ama bazıları daha eşitmiş..! ” 

(28. 12. 2019 – Cumartesi / 17, 10) 

Av. Sami GÜLEÇYÜZ

Fahri Trafik Müfettişleri Derneği Başkanı. 


---------------------------------------------------

ÖNEMLİ BİR BİLGİ:

2011 yılında Kabahatler Kanununda yapılan aşağıdaki değişiklikle, daha önce 7 gün olan bazı ceza bildirimlerine 2 yıla varan bildirim süreleri getirildi. Bu durumda, radar, köprü otoyol geçiş veya trafik cezaları biriktirilip gönderiliyor, vatandaş da; işlediği kabahatin uzun süre farkına varamadığından kabahati tekrarlamayı sürdürüyor, cezalar ise biriktiğinden ödenemez boyuta ulaşıyor.  

Böylelikle cezaların asıl amacı olan caydırıcılık unsuru da ortadan kalkıyor, ceza uygulanan kişi aradan uzun zaman geçtiği için o kabahati işleyip, işlemediğini hatırlayamıyor bile. Dolayısıyla cezaya muhatap olanlar aşırı tepki gösteriyorlar.

BU SÜRENİN 15 GÜN İLE SINIRLANDIRILMASI GEREKİR!

Kabahatler Kanunu 20. Madde:  

(Ek cümle:13.2.2011 – 6111 / 22 md.) 1111 sayılı AskerlikKanunu, 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu,2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu,2972 sayılı Mahalliİdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun, 3376 sayılı AnayasaDeğişikliklerinin Halkoyuna Sunulması Hakkında Kanun, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu,5490 sayılıNüfus Hizmetleri Kanunu ve 6001 sayılı Karayolları Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri HakkındaKanunda belirtilen ve idari para cezasını gerektiren FİİLİN İŞLENDİĞİ TARİHİ TAKİP EDEN TAKVİM YILININ SON GÜNÜ BİTİMİNE KADAR idari para cezası verilerek tebliğ edilmediği takdirde idari yaptırım kararı verilemez, verilmiş olanlar düşer!

 -----------------------------------------------

Türkiye’ de 2009 – 2018 yılları arasında, 12 milyon trafik kazası meydana geldi. Yaşanan kazalarda 52 bin 95 kişi yaşamını kaybederken, 2 milyon 694 bin kişi yaralandı.

Ülkemizdeki her 10 trafik kazasından 9’ u sürücü hatasından meydana geliyor.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net