27 Ocak 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
TRAFİK SAYFASI 61
06 Ocak 2020 Pazartesi Bu yazı 6488 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

‘’TFTM’ nin bu mesajı, daha önce ulaşmış olmasına rağmen, bir teknik arızadan dolayı bu yıla kalmıştır!’’

(TFTM) TÜRKİYE FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLERİ

TRAFİK VE YOL GÜVENLİĞİ DERNEĞİ

GENEL BAŞKANININ YENİ YIL MESAJI.

Fahri Trafik Müfettişleri Derneği(TFTM) Genel Başkanı olarak 2020 yılının Fahri Trafik Müfettişlerine ve tüm milletimize huzur, sağlık, mutluluk, beraberlik getirmesi dileği ile sevgi ve saygılarımı sunarım.

Memleketimizde meydana gelen trafik kazalarının azalması, ölüm ve yaralanmaların asgariye inmesi sürücü kardeşlerimizin trafik kaide ve kurallarına uyarak dikkatli bir şekilde araç kullanmalarını diliyorum.

Ülkemizdeki trafik pejmürdeliği herkesin bildiği gibi bütün dünyada da bilinmektedir. Durum böyleyken Yüce Milletimizin yeni onaylanan kanunla, Cumhurbaşkanlığı görevlileri, Milletvekilleri miz ve diğer üst düzey görevlilerimize trafikte geçiş üstünlüğü hakkı tanınması biz Fahri Trafik Müfettişlerini ve bütün milletimizi son derece üzmüştür. Hangimizin hangi çakar takılı araçların hatası ile yaralanıp ömrünün sonlanacağı bilinmediği için kaygılıyız.

Milletvekilleri ve diğer yetkililere trafikte geçiş üstünlüğü hakkı veren yasanın iptal edilebilmesi için diğer sivil toplum örgütleri ile müşterek hareket etme niyetinde olduğumuzu buradan duyururuz.

Çünkü trafikte geçiş üstünlüğü olan araçlar incelemeler neticesinde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunda tespit edilmişken, Anayasamızın insanlar arasında eşitlik maddesine de aykırı olduğu, bilinen değişiklik yapıldığı izaha muhtaçtır.

Trafikte kimsenin ayrıcalığı olmamalıdır.

fahritrafik@yahoo.com * (29. Aralık. 2019 – Ankara).

                                                                                                                  Faik ERDOĞAN

                                                                                                                  TFTM Genel Başkan 


----------------------------------------------------------

2020 YILINDAN BEKLENTİLERİM:

Tahsin SENDİNÇ * TFTM Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Genel Başkan Yard.

       Ülkemizin en önemli kanayan yaralarından biri de trafiktir. Trafikte her yıl yaklaşık 1, 5 milyon trafik kazası meydana gelmektedir. Kazaların sonunda her yıl binlerce insanımız yaşamını yitirmekte on binlerce insan ise yaşam boyu sakat kalmaktadır. Yıllık ortalama 40 milyar liralık ekonomik kayba sebep olmasına rağmen devletimiz trafik konusuna gereken önemi vermemektedir.

       1 - ) Ülkemiz Trafik Sigorta Merkezi verilerine göre trafiğe kayıtlı araçların yaklaşık % 20. trafik sigortası yaptırmamaktadır. Yani beş araçtan birinin zorunlu trafik sigortası yoktur. Sigorta yaptırmayan aracın trafikten men edilmesi yasal zorunluluktur. Buna rağmen sigorta yaptırmayan araç trafiğe çıkıyor ise bu araç muhtemelen motorlu taşıtlar vergisini de ödemiyor ve aracının periyodik muayenesini de yaptırmıyordur. Bu halde olan araçlar trafikte kuralsızlık yapmaktan imtina etmeden araç kullanmaya devam etmeleri önlenebilmesi için trafik zabıtasının daha sık denetim yapması ve yasaların açık hükümlerine uymayan araçların sahiplerinin bedel ödemesi veya araçların trafikten men edilmesi sağlanmalıdır. Bu tür araçlar çoğunlukla düşün model ve ederi pahalı olmayan araçlardır. Eski araçların kullanımı yakıt tüketimi ve aracın bakımı konusu baz alındığında ekonomik olmadığı gibi trafik kazalarında ağır bedeller ödenmesine sebep olmaktadır. Çarpışmalı kazalarda eski araçların sac olan kaportası yamularak araç içindeki yolcuları sıkıştırmakta, dokularını parçalayarak ölümlere ve kalıcı sakatlık oluşmasına sebep olmaktadır. Ülkemizde 5 - 6 depo benzin parasına tekabül edecek fiyata araç satılmaktadır. Çoğu düşük model olan bu durumdaki araçlar trafikten çekildiği takdirde ülkemiz trafiğinde rahatlama yaşanacak ve şimdilerde had safhada olan park sorunu kısmen çözülmüş olacaktır.

       2 - ) Halen trafikte araç kullanan sürücülerimizin sağlıklı olup olmadıkları iyi irdelenmeli ve sağlığı yerinde olmayanların araç kullanmaları engellenmelidir. Eskiden 5 uzman hekim muayenesinden sonra sürücü olur sağlık raporu alınırken şimdi pratisyen hekim imzası ile sürücü olur sağlık raporu verilmesinden vazgeçilmelidir.. Yivli silah ruhsatı alacak olanlar için yapılan sağlık muayenesi ehliyet almak isteyen kişiler için de yapılmalıdır. Bütün sürücüler yaşlarına göre ayrıntılı sağlık muayenesinden geçirilmelidir. Sağlığını kaybeden sürücüler gerekirse özel donanımlı araç kullanmalı veya hiç araç kullanmamalıdır. Psikolojik sorunları olan veya sağlığını kaybeden kişilerin araç kullanması engellenince trafik ortamı daha sorunsuz olacaktır.

       3 - ) Ülkemizde ticari araç kullananların büyük bir çoğunluğu ilkokul mezunu ve 2918 sayılı kanun yürürlüğe girmeden önce ehliyet alan kişilerdir. Bu kişiler yaşları gereği yeni nesil araçların teknolojik özelliklerini bilememekte araçlara yabancılık çekmekte ve aracın teknolojik özelliklerinden yeteri kadar istifade edememektedirler. Bu kişiler ehliyet aldıkları yıllar dikkate alındığında yürürlükte olmayan trafik işaret levhalarının anlamlarını ve bunları gördüğünde ne yapması gerektiğini bilmemektedir. Trafik kurallarının kural olmasının altındaki gerekçeyi bilmediği, kavrayamadığı için olası tehlikeyi fark edememekte veya geç fark etmektedir. Tehlike fark edilmeyince trafik kazasına davetiye çıkarılmış olmaktadır. 65 yaşını tamamlayan kişilerin ticari araç kullanması yasak olmasına rağmen bu kişiler halen araç kullanmaya devam etmektedirler. Çalışma yaşını tamamlamış olan kişiler kendi araçları olsa bile ticari araç kullanmamalıdır. Böylece gençlere istihdam olanağı da çıkmış olacaktır.

       4 - ) 2918 sayılı kanun yürürlüğe girmeden önce ehliyet alan kişiler ehliyet aldıkları zamanın kurallarına, trafik işaret levhalarına göre sınava girerek ehliyet aldılar. Bu kişiler trafik kuralları konusunda eğitime alınmalıdır. Televizyonlarda eğitici kamu spotları yayınlanmalıdır.

       5 - ) Meskenlerin ve işyerlerinin otoparklarının hangi esas ve usullere göre kullanılacağı konusunda yasal düzenleme yapılmalıdır. Belirlenen şekil dışında park eden araçlara ceza yazılması için FTM. Yetki verilmelidir. AVM Otoparklarında aynı düzenleme geçerli olmalıdır.

       6 - ) Şehir merkezlerinde trafik düzenli şekilde akmasını belirleme yetkisi belediyelerde olmasına rağmen ceza yetkisi olmaması sorumlu olan kurumu trafik işaret levhaları ve ışıkları koyarken araç kullanan vatandaşın veya bölge sakinlerinin ihtiyaçlarını göz ardı etmesi sonucunu doğurmaması için trafik ışıkları, işaret levhalarına uyulmaması gibi durumlarda belediyelerin yetkilendirilmiş personelinin olması sağlanmalıdır. Özellikle duraklama ve park etme kurallarına uymayan sürücülere ceza yazan yetkili sayısı olabildiğince artırılmalıdır. Örnek: İki şeritli tek yönlü yolda duraklayan sürücü yolun en sağına manevra yaparak yaklaşma imkânı varken yanaşmadığında yol tek şeride düşecek ve trafik sıkışacaktır. Sorumsuz bir sürücü yüzlerce insanı mağdur etmektedir. Buna engel olunmalıdır.

       2020 yılının trafik yönünden can yakıcı olmamasını umar herkese kazasız yıllar dilerim.

 

-----------------------------------------------------------------


KARDA FREN !

ALPAY LÖK * Mak. Y. Müh. *www.frenteknik.com * www.kislastigi.com

1) KIŞIN MUTLAKA KIŞ LASTİĞİ KULLANILMALIDIR:

Kışın kar yağmasa, araç4x4 ve ABS’li bile olsa, 6-7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, kış lastiği kullanılmalıdır.Bunun nedeni sadece kış lastiklerinin özel profillerinin olması değildir.

Yaz lastiklerinin malzemesi düşük sıcaklıkta sertleştiği için, yola tutunması zayıflamaktadır.

Kış lastiklerinin ise üretildikleri malzeme, daha yumuşaktır ve soğuk hava şartlarında kuru asfalt

veya karda tutunmayı artırmaktadır.

Kış lastikleriyle donatılmış önden çekişli bir aracın, yaz lastikleriyle donatılmış dört tekerden çekişli4x4 bir araca göre daha güvenli olduğunu herhalde pek azımız biliyordur. Bunun çok basit birnedeni vardır: Yaz lastikleriyle donatılmış 4x4 bir araç “gittiği gibi durmamaktadıyani frensırasında fren mesafesi aşırı uzamaktadır.

Öte yandan kış lastikleriyle donatılmış tek dingilden çekişli bir araç “gittiğinden daha iyi”

durabilmektedir.

Aşağıdaki “kar üzerinde fren nasıl yapılır?”gibi konulardaki tavsiyelerimiz yalnızca kış lastiği takmışaraçlar içindir. Yaz lastiği ile kar üzerinde gitmek isteyenlere (zincir takmak dışında) tavsiyemizbundan vazgeçmeleri, kendilerinin ve başkalarının can ve mal güvenliklerini tehlikeye atmamalarıdır.

Buzlu yollarda ise, yaz lastiği ile dört tekerlekte de zincir kullanılmalıdır.

2) KIŞA GİRMEDEN ARACIN FREN BAKIMI YAPILMALIDIR:

Yetkili servislerde binek araçların fren hidroliği kontrol edilmeli ve gerekiyorsa değiştirilmelidir.

Çünkü eğer hidroliğin içinde nem varsa bu fren sisteminin donmasına neden olabilir.

Araç hareket ettikten sonra sönmesi gereken ABS lambası yanıyorsa “ABS arızalı” anlamına

gelmektedir ve mutlaka yetkili serviste onarılmalıdır.

3) TUZUN FREN DİSKLERİNİN ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ ETKİSİ BİLİNMELİDİR:

Yapılan bazı araştırmalar sonucunda, kışın buzlanmayı önlemek için yol üzerine atılan tuzun

disk frenler üzerinde bir anlık frenlerin zayıflaması şeklinde olumsuz bir etkisinin olduğu

saptanmıştır.

Diskin üzerinde biriken tuzlu suyun frene ilk basıldığında freni çok zayıflattığı ve fren mesafesini

şaşılacak şekilde uzattığı saptanmıştır. Bu sorun daha sonraki frenlemelerde ortadan

kalkmaktadır.

Bazı araç üreticileri bu sorunu azaltabilmek için aracın altına,hareket halindeyken tuzlu suyun

disklere gidişini önleyen aerodinamik deflektörler takmışlardır.

Tavsiye edilen , hareket halinde tuzlu bir ortamdan geçtikten sonra, arkadan gelen araçları

tehlikeye sokmadan, sık ve hafif şekilde frene basılarak ve gece aracınızı parketmeden önce

kuvvetli bir şekilde fren yapılarak, fren diski üzerinde biriken tuz tabakasının temizlenmesidir.

Aynı tavsiye yağmurlu havalarda diskleri ıslatabilecek bir su birikintisinden geçildikten hemen

sonrası için de geçerlidir.

4) YOLUN KAYGANLIĞI SIK SIK KONTROL EDİLMELİDİR:

Yolun kaygan olup olmadığı (lastikle yol arasındaki tutunma) kritik bir duruma girmeden önce

bilinmelidir. Gelişen taşıt teknolojisi pek çok konuda gelişmeler sağlamış olmasına karşın,

taşıtın üzerinde gittiği yolun kayganlığı hakkında önceden bilgi veren bir sistem henüz

geliştirilememiştir. Bazı araç üreticilerinin böyle bir sistem üzerinde çalıştıkları bilinmektedir.

“AUDI ROAD VISION”

Bir süre daha mevcut kısıtlı olanaklarla yolun kaygan olup olmadığını kontrol etmek zorundayız.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net