26 Ocak 2021 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
56 litre etil alkol ele geçirildi
56 litre etil alkol ele geçirildi
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
  YAZARLARIMIZ
TRAFİK SAYFASI 62
13 Ocak 2020 Pazartesi Bu yazı 5919 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

KTYG’ de OLAĞANÜSTÜ KONGRE!

MODERATÖRÜN NOTU: (11. Ocak. 2020 / 15, 00)

        Trafikte denetimin görünmeyen (gizli) gözleri olarak, yirmi iki sene önce genel merkezi Ankara’ da olan, Türkiye Fahri Trafik Müfettişleri Derneği (TFTM) kurulmuştu.

        Müfettiş olmayanların üye olamadığı bu dernek, kısa zamanda yurdumuzda on sekiz ilde şube kurmak suretiyle, kuruluş kanununun kapsamında faaliyet göstermeye başladı.

        Bu oluşum istisnai haller dışında deşifre olmadan çalışmak zorunda olduğundan ve bazı başka sebeplerden dolayı da, bilhassa son zamanlarda yeterli aktiviteyi sağlayamamıştır.

        Yurdumuzda her yıl on binlerin üzerince can kaybının olduğu, kan gölüne dönen karayollarımızdaki katliam gibi kazaların önlenmesi amacıyla, Ankara’ da bir avuç kadar Fahri Trafik Müfettişi ve gönüllülerin on iki sene önce kurduğu bir diğer dernek daha var.  Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği (KTYG).

        İşte bu derneğe müfettiş olmayanların ve trafikle ilgili konular hakkında bilgili, asgari lise tahsilli kişilerinde üye olabilmelerinden dolayı, çalışma alanları daha geniş ve serbest oldu.

        Bu noktadan hareketle (KTYG) derneği, aynı diğeri (TFTM) gibi, yurt genelinde bu defa şube değil, fakat temsilcilikler açmak ve üye kaydetmek suretiyle faaliyete geçti.

        On iki senenin sonunda yurdumuzda on dokuz ilde temsilciliği ve kırkın üzerinde il de üyesi olan bir konuma ulaştı.

        Tüm bu çalışmaların ötesinde de Türk Marka Patent (TPE) den derneğe patent alındı. Türkiye’ de ilk defa ‘’Trafik Kütüphanesi’’ kurularak halkın ve akademisyenlerin faydasına sunuldu. Hepsinden de önemli olarak kuruluşunun altıncı yılı içerisinde kendi öz mal bürosunun sahibi olma başarısını gösterdi.  

        Bu kadar kısa zamanda elde edilen başarı ise öncelikli olarak, hiçbir şahsi çıkar – menfaat ve siyasi amaç gütmeyen, ticari düşünmeyen, tamamen trafik davasıyla mücadele ve eğitimine gönül veren saygın üyelerin çaba – gayret ve ödedikleri aidatlarıdır!

        Dernek tüm bu mücadele ve başarıyı sağlarken, devlet kurum ve kuruluşlarının en ufak bir (1 kuruş dahi!) nakdî yardım ve desteğinin olmadığını da belirtmek gerekir.

        Sadece bazı Sivil Toplum Kuruluşlarından (STK) birilerinin, aynî yardım ve destekleri (matbu işler gibi), toplanan nakdî aidatlarla hizmet verme mücadelesine yılmadan devam eden KTYG’ nin yönetimi, bugüne kadar başta Ankara olmak üzere; Kırıkkale – Karabük – Nevşehir – Samsun – Muğla ve Malatya gibi illerde, İlköğretim 2. ve 4. sınıflar ile Lise 9. ve 10. sınıflar olmak üzere, genel toplamda 115 bin öğrenciye okullarına giderek ücretsiz eğitim vermiştir.

        Bu kadar çok yönlü ve geniş kapsamlı bir eğitim mücadelesi, Ulus’ taki küçük bir oda ofisten Türkiye’ ye yönelik yürütülmektedir.

        Her geçen zaman zarfında, Milli Eğitimden onaylı bu eğitim projesine okullardan gelen yoğun talep karşılanamaz ve yetişilemez hale gelmiş bulunuyor.

        Derneğin kendi öz mal bürosunun kapasitesi, yapılacak çalışmayı kaldıramayacak boyuta eriştiğinden, (yeterli eğitim alanı olmayışından), bundan sonraki çalışmaların sekteye uğraması söz konusu olacak!

        Önümüzdeki zaman içerisinde daha verimli ve bilinçli bir eğitim programının yapılabilmesi amacıyla, mevcut büronun satılıp, eğitim salonu – kütüphanesi – ofisi olan daha geniş bir yerin alımıyla ilgili ‘’Olağanüstü Kongre’’ yapılması kararlaştırılıyor. Ankara merkezde ve taşradaki temsilcilerden meydana gelen kongrede, bu olumlu karar oybirliğiyle neticelendi.

        Düşünülen projenin gerçekleşmesiyle, eğitim ekiplerinin dağınık vaziyette okullara gitmesi yerine, okul öğretmenlerinden aktif olarak araç kullanan ve en çok kırk yaşında, biri mutlaka bayan ve iki erkek üç öğretmenlerden meydana gelen kırk – elli kişinin eğitimi söz konusu.  

        Bunun gerçekleşmesinin temini, çoğunluğu bu konunun gönüllüsü, ömrünü bu davanın mücadelesine verip emekli olanlardan meydana gelen üyelerin sağlaması bu saatten sonra ne kadar mümkün olacaktır 

        Yurdumuzda trafikle ilgili olarak hemen hemen bağlantısı olmayan çeşitli STK yok denebilir. Bu kuruluşlarımızın içinde veya başında olanların da mutlaka bir şekilde bir yakınının trafikten mağduriyetleri söz konusudur.

        Bu kuruluşlarımızın böyle hayırlı bir oluşumun çorbasında tuzunun bulunmasının, öncelikli olarak kendi birinci derecedeki yakınlarının geleceğine bir yatırım olarak değerlendirilerek, bu kutlu mücadeleye destek olmalarını âcizane tavsiye etmek isterim. Şimdiden de yapacakları nakdî veya aynî yardımlar için şükranlarımı arz ederim bu ülke efendim.

TRAFİK BİR MEDENİYET GÖSTERGESİDİR

Semih BAYDAR * KTYG Eski Genel Başkan Yardımcısı.

Röportaj: Duygu ÖZCAN * Mega Plus Sağlık Dergisi Haber Merkezi.

‘’NOT: Röportaj günümüzden önce yapılmış olup, bazı rakamsal değerler farklı olup, genel konu itibariyle önemine binaen yayımlanmaktadır.’’

37 yıllık sürücü ehliyet sahibi olanSemih BAYDAR, Trafik konusunaolan ilgisi nedeniyle 1997 yılıEylül ayında hayata geçirilen FAHRİTRAFİK MÜFETTİŞLİĞİ sistemine dâhilolup ilk belgeyi alanlardandır ve 15yıldır sivil denetim görevini aktif olarakyürütmektedir. 2000 yılında denetimleyetinmeyip Trafik odaklı sivil toplumkuruluşu olan TÜRKİYE FAHRİ TRAFİKMÜFETTİŞLERİ Derneğine üyeolmuş ve Genel Başkan Yardımcılığı göreviniüstlenmiştir. 2002 yılında MEBonaylı TRAFİK ve ÇEVRE DERSLERİeğitmenliği sertifikası almıştır. Trafikkonusundaki çalışmalarını daha aktifsürdürmek, daha etkin ve kalıcı çözümlerüretmek amacıyla 2007 yılı Ocak ayında 5 FahriTrafik Müfettişi arkadaşıyla KARAYOLU TRAFİK veYOL GÜVENLİĞİ ARAŞTIRMA DERNEĞİNİ’ninkurucu üyesi olmuş ve Genel Başkan Yardımcılığı göreviniüstlenmiştir. 2000 yılından bu tarafa birçokRadyo ve TV kanalında Trafik konusunda Programlarakatılmış, bazı ulusal gazete ve Dergilerde de Trafik kazalarınınazaltılmasına yönelik makaleleri yayımlanmıştır.

Türkiye’de ilk olarak 2006 yılı Haziran ayındaDernek adına “ TRAFİKTE SIFIR TÖLERANS”günü kampanyasını üstlenmiş, Ankara Kızılaymeydanında uygulama yaparak kamuoyunubasın aracılığıyla bilgilendirilmesietkinliğinde bulunmuştur.

Semih BAYDARile yaptığımız Trafik Sorunu konulu söyleşimizisizinle paylaşmak istedik.

 

1- Derneğiniz ve yaptığınız çalışmalar hakkındabizi bilgilendirir misiniz?

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği2007 yılı başlarında Fahri Trafik Müfettişi ve TrafikEğitmeni sertifikası sahibi olan, benimde aralarındaolduğum5 kişi tarafından kurulmuş, Trafikodaklı bir sivil toplum kuruluşudur. KarayoluTrafiği konusunda projeler üretmekte,Resmi ve özel kuruluşlarla işbirliği yaparakeğitimler vermekte, ulusal ve uluslararasıçalıştaylara katılarak, görsel ve yazılı basınaracılığıyla bir halk sağlığı sorunu olarakgörülen ve sosyal afet halini alan Trafik kazalarınınazaltılmasına yönelik yürütülençalışmalarda aktif rol almaktadır. İçeriğizengin Web sitesiyle de halkımızın bu konudabilinçlendirilmesine katkıda bulunmaktadır.Ben, Derneğimizde kurucu YönetimKurulu Üyesi ve Genel Başkan Yardımcısıolarak görev yapmaktayım.

 

2- Konumuz Trafik. Daha doğrusuKarayolu Trafiği. Nasıl tarif edersiniz,Trafiğin asıl unsurları nelerdir?

Trafik; İnsanların, hayvanların ve taşıtların Karayoluüzerindeki hal ve hareketleri olarak tarif edilir.Trafiğin asıl unsurları; İnsan, taşıt ve yoldur. En önemliunsur olan insan ise 3 şekilde yer alır. Sürücü, yolcu veyaya. Uluslararası literatürde Karayolu Trafiği 4 temelesasa dayanır. Eğitim, Denetim, Mühendislik (altyapı),İlk ve acil yardım olarak tanımlanır. Bu konularda 16kurum ve kuruluş görev yapmakta, maalesef gerekliişbirliği ve koordinasyon yetersiz kalmaktadır. Önerimiz,Trafiğin tek çatı altında toplanarak 4 temelunsur ‘a dayanan Karayolu Trafiğini yürütebilir,Devlet, Özel sektör, Üniversiteler ve STK’lar ile işbirliği yaparak Trafikte konusundayaşanan sorunların çözümüne yönelik gerekli düzenlemeleri yaparak sonuç alması mümkün olabilir diye düşünmekteyim.

 

3- DS֒nün (Dünya Sağlık Örgütü)Trafik konusunda yürüttüğü proje çalışmalarıhakkında son iki yılda neler yapıldığıkonusunda bizleri bilgilendiririmsiniz?(RS 10 Projesi)

Dünya Sağlık Örgütü, Dünya üzerinde Trafik sorununuen fazla yaşayan 10 ülke tespit etmiş, Türkiye’ ninde içinde olduğu bu 10 ülkede devlet kuruluşları, özelsektör kuruluşları, üniversiteler ve STK’ ları bir araya getirerek eşgüdüm ve işbirliği içinde projeler üretmekte, pilot iller belirleyerek hız ve emniyet kemeri kullanımıkonularında ciddi, etkin ve sonuç alıcı çalıştaylar düzenlemekte ve uygulamalar yapmaktadır.2010 yılı Haziran ayında başlatılan yılda iki kez yapılan ve uluslararası uzmanlarında katıldığı bu uygulamalı çalıştay larda, yol güvenliği konusunda biz dizi strateji ve eylemi tartışmaktadır. RS 10 (Road Safety in ten countries) adıyla anılan bu proje 4 yıl sürecektir. Ben 2010 yılından beri Dernek adına bu çalışmalara katılmakta, görüş ve düşüncelerimizi paylaşmaktayım.

 

4- Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi veEylem Planı ile TEDES nedir? (Trafik ElektronikDenetleme Sistemi)

Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulunun 30.05.2012 günü yapılan toplantısında, Belediyelerce kurulan Elektronik Denetim Sistemlerinde (EDS) olduğu gibi,Şehirlerarası yollar başta olmak üzere Karayollarında Trafik Elektronik Denetleme Sistemlerinin (TEDES) kurulması ve yaygınlaştırılması kararı alınmıştır. TEDES’ler 81 il merkezi ve 84 ilçe merkezinde toplam 6.608 noktada 15.679 kamera ile kurulumu tamamlanmış ve 56 birimde kurulum çalışmaları halen devam etmekte olan Kent Güvenlik Yönetim Sistemi olan KGYS’ nin (MOBESE) bir alt bileşeni

olup, tüm sistemler birbiriyle bütünleşik olarak çalışacaktır. TEDES hizmetleri halen12 ilde (Ankara, Antalya, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Tekirdağ, Trabzon ve Van) mevcut 735 kamera ile yürütülmekte olup ülke genelinde il / ilçe belediyelerince TEDES’ lerin yaygınlaştırılması sağlanacaktır.

 

5- Karayolu Güvenliği Eylem Planı hakkında bizleri aydınlatır mısınız?

2011 - 2020 Karayolu Güvenliği On Yıllık Eylem Planı, 11.Mayıs.2011 tarihinde başlamıştır. 100’ den fazla ülkede kamuoyunun dikkatini eylem planına çeken savunuculuk etkinlikleriyle sivil toplum kuruluşları büyük rol oynamaktadır. 10 yıllık plan, Dünya yollarında hayat kurtaracak eşsiz bir fırsat olarak görülmektedir.

Etkinliklerin başlıkları şunlardır:Karayolu Güvenliği Yönetimi, Daha güvenli yollar ve mobilite, Daha güvenilir araçlar, Daha güvenilir yol kullanıcıları, Kaza sonrası müdahale. Hedef 5 milyon hayatı kurtarmaktır. Birleşmiş Milletler Karayolu Güvenliği Ortaklığı ve diğer birçok paydaş tarafından hazırlanan Küresel On Yıllık Plan vasıtasıyla hedefleri gerçeğe dönüştürecek bir yol haritası çizilmiştir. Bende bir STK üyesi olarak bu çalışmalara katılmakta ve toplum adına Trafik konusundaolması gerekenleri dile getirmekteyim.

 

6- 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunununyenilenmesi çalışmaları olduğunu duymaktayız.Gelinen son nokta ile ilgili neler söylemekistersiniz.

Yeni yasa üzerinde yapılan çalışmalar 2004 yılında başlamış olup halen devam etmektedir. 2007 yılında yapılan değişiklikler tamamlanmış ve TBMM genelkuruluna inmiş, maalesef süresi içinde görüşülemeden düşmüştür. Tekrar kanun üzerinde çalışmalara başlanmış ilgili kurum ve kuruluşlardan görüş alınarak tamamlanmış ve Mart - 2013 ayında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından İçişleri Bakanlığına sunulmuştur. Henüz TBMM’ ne sunulacak hale gelmediği, değişiklik ve ilave yapılması düşünülen bazı kanun maddelerintorba yasa kapsamında ele alındığı bilgisi alınmıştır.

Bu konuya gerekli ve ciddi ilginin gösterilmediğini gözlemlemekteyim!

 

7- Ülkemizde Yolcu ve yük taşımacılığı neoranda kullanılmaktadır. Taşıt sayısı ve Karayoluuzunluğu ne kadardır.

TUİK’in Aralık-2012 ayı verilerine göre Türkiye de17.033.413 Trafiğe kayıtlıtaşıt bulunmaktadır.2012 ile 2012yılları arasında taşıtsayısı % 100, otomobilsayısı % 90 oranındaartmıştır. Bugün ülkemizdekarayolları,Yolcu % 90,5 yük taşımacılığıise % 87,4oranında kullanılmaktadır.01.01.2013tarihi itibariyle 2236Km Otoyol - Devlet Yolu, 31. 880 Km İl yolları olmak üzeretoplam 65.491Km yol ağımız mevcuttur.Devam etmekteolan ve yapılması planlanan otoyol yapım çalışmalarıile daha kullanışlı ve güvenli hale gelecektir.

 

8- Teşekkür ederiz, Trafik ile ilgili bizesöylemek istediğiniz mesajlar nedir?

Trafik bir medeniyet göstergesidir. Medeni birülkede Trafik güvenliği yönetimi vardır, daha güveniliryollar, daha güvenilir araçlar ve daha güvenilir yolkullanıcıları mevcuttur. Ayrıca kaza sonrası müdahalehizmetleri kısa sürede, ciddi ve etkin olarak gerçekleştirilir.Eğitim, Denetim ve Altyapı konusunda ilgili kuruluşlarinsana değer veren, işbirlikçi, düzenli ve titizbir şekilde hizmet sunarlar. Devlet, Özel sektör, SivilToplum Kuruluşları ile Üniversiteler ortak çalışmaplatformu oluştururlar. Umarım ülkemizde de bu hususlaraönem verilerek gerekli işbirliği yapılır ve afethalini alan Trafik kazalarının azaltılması sağlanır.

 

9- Biz gençlere Trafik konusunda önerilerinizneler olabilir.

Trafikte 4S kuralını uygulamanızı önereceğim.Gerek sürücü, gerek yolcu ve gerekse yaya olunuz 4Skuralını her daim uygulayınız. Bunlar;sevgi – saygı – sorumluluk - sabır olarak adlandırılır. Yani; saygılı olun,sevgi duyun, sabırlı olun ve sorumluluk taşıyın.

Kazasız, sağlık ve esenlik dolu güzel günler dileklerimlesevgilerimi sunarım. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Ocak 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net