08 Ağustos 2022 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
4 Ayda Bin 217 Aile Ziyaret Edildi
4 Ayda Bin 217 Aile Ziyaret Edildi
Eski İmam Hayatını Kaybetti
Eski İmam Hayatını Kaybetti
Dünyayı Harekete Geçmeye Çağırıyoruz
Dünyayı Harekete Geçmeye Çağırıyoruz
Çakır Kırıkkalespor'da
Çakır Kırıkkalespor'da
  YAZARLARIMIZ
Oku!
14 Ocak 2020 Salı Bu yazı 16759 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 İlk ayeti oku olan Yaradan, “Okudun mu?” diye sormaz mı? İçinde ne var, nasıl bir hayat istiyor o yüce Yaradan hiç merak ettik mi? Sana 24 saatte 86.400 nefes bahşetmiş. Belli bir kısmı için beni an demiş hiç anıyor muyuz? Deseydi ki; verdiğim nefesleri, gece saat 03.15’te camilerde yoklama aldıracağım, şayet gelemeyen olursa bonus gibi yüklemeyeceğim. Vallahi gece yaşar, gündüz uyurduk. Peki, bize cüzi bir irade veren, akıl veren, bu kadar büyük nimetler bahşedene, bir nebze de olsa teşekkür etmeyecek miyiz? Etmek mecburiyetindeyiz amma velâkin biz hep onu göz ardı ediyoruz. Ederken de o yüce kitapta olan yaşantıyla etmek gerekir. Dünyalık bir menfaat için yaptırdığımız ne varsa hallettiğimiz işler için gerek teşekkür ederek, gerek hediye alarak vefa, minnet borcu duyaraktan elimizden geleni yapıyoruz. Dünyalık bir mesele için bu kadar çabalarken sonsuzluk için niçin çabalamıyoruz?

Şöyle de düşünebiliriz bütün dünyanın sahibi olacaksınız, ama iki gözünüzün görevi artık olmayacak, yani kör olacaksınız gözünüzü verir misiniz? Asla. Dünyanın o muhteşem endamını, yeryüzündeki renkleri, doğayı tarif edilmez güzellikleri görmeden asla dersiniz. Misket gibi bir et parçası, içinde iğne ucu kadar odak noktası ve oraya dünyaları sığdıran bir Yaratıcı… Bununla ilgili birkaç örnek daha verebiliriz. Yürümek, konuşmak, hissetmek vs. Bunların bir kat üstü ise ev, araba, eş, çoluk çocuk gibi. Çalıştım ben kazandım, hayır sen kazanmak istesen de O vermeseydi sen kazanamazdın. Biz evlendik, hayır, O murat etmeseydi siz evlenemezdiniz. Bir başarı sağladın, başarılı olmak Yaratıcının sana bahşettiği ihsanıdır. Şayet gökten su gelmeseydi bizler suyu nerden bulabilirdik?

İşte üstat Necip Fazıl’ın bir dizesi geliyor akıllara "Veren de o, alan da o, nedir senden gidecek? Telaşını gören de, can senin zannedecek." Can bizim değil ki neyin peşindeyiz? Her şey O’nun, emaneti zamanı gelince sahibine teslim etmeliyiz. Verilen emanete hıyanetlik olur mu? Bizde olmaz. Ondan mülhemdir ki, bu yaşantımızda verilen her şeyin bir emanet olduğunu, sabretmemizi, bu dünyayı imtihan olarak görmemizi, bir gün bu rüyadan uyanıp gerçek hayata gideceğimizi unutmamak gerek. Unutursak unutulanlardan oluruz.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
murat  -  14-01-2020 - 22:18
İlk ayeti Oku olan dinin mensupları olarak, okumayan veya okuduğunu anlamayan bir millet olduk. Vesselam
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2022 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net