17 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
YKS'de ABC Klasiği
YKS'de ABC Klasiği
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
  YAZARLARIMIZ
ALİ RIZA DAYI
22 Ocak 2020 Çarşamba Bu yazı 17062 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

1993 veya 94 yıllarıydı.

Merkez öğretmen evi bahçesinde arkadaşlarımızla oturmuş, gelen gidenlerle sohbet etmiş, akşamın olmasına birkaç sat kala evlerimize gitmek üzere oradan ayrılmıştık.

O zamanlar Hürriyet Caddesi’nin trafiği bugünkünün tersine işlerdi. Halil arkadaşımız önde bende arkada mili eğitimin köşesinden tam Hürriyet Caddesi’ne dönecektim kiyukarda yakıtı biten bir arabanın arka arka süratli şekilde bana doğru geldiğini gördüm.

Hemen arabayı durdurup beklemeye başladım.

Arabada yalnızdım.

Biraz sonra arka arka gelen arababenim arabanın sol ön tekerine değerek durdu. Şoför indi, ben de indim. Baktımönemli bir şey yoktu.

Delikanlı bir şey yok, canın sağ olsun dedim.

O anda arabanın sağ ön koltuğundan çıkan bir genç, çeşitli el kol hareketleriyle ‘’Bu yolda bizden başka geleninde, gideninde’’ diye üsten aşağı küfürlerle bizi kalaylaması, olayı gören herkeste soğuk bir duş etkisi yaratmıştı.

Olay Cumhuriyet Meydanının köşesinde, Milli Eğitim Müdürlüğünün tam önünde olduğu için ortalık bir anda vatandaşlarla doluverdi.

Şaşırmıştım. 

Karşı arabada en azından dört veya beş genç vardı.

Terbiyesizlik yapmayıp, gitmeleriyle ilgili telkinlerde bulunduysam da genç, her defasında daha da şımarıyor, olay içinden çıkılmaz duruma geliyordu.

Alkollü oldukları her hareketinden belli olan gençler haksızlıklarını bastırmak için dengesiz hareketlerle üzerime yürüyorlar, millet ayırmaya çalıştıkça da çirkefliğin tüm hareketlerini yapıyorlardı.

Ortalık bayağı kalabalıklaşmış, beş kişinin bir kişiye haksız bir şekilde şiddeti devam ediyordu.

Tam o sırada kim olduğunu bilmediğim, orta yaşın üzerinde bir ağabey, bıçağı eline alıp havaya kaldırarak’’Benim müdürüme öte git diyen insan önce beni ezmelidir. Burası Kırıkkale, şehir eşkıyalarına yer yoktur. Haydi, yavrum ya Allah, bismillah’’ diyerek yakaladığı gence ya bıçak vuruyor, yada yumrukla vurduğunu yere yıkıyordu.

Bu ağabey çok güçlü, kendinden emin, küvetli birine benziyordu.

Ortalık ana baba günü olmuş meydan savaşı yapılmış bir yeri andırıyordu.

Küfreden genç yerlerde sürünürken,’’ Kurban olurum ağabeyler, ben ettim siz etmeyin, tüm ettiğim küfürler bana ve yakınlarıma gelsin‘’diye yalvarıyordu.

Orada bulunanlardan biri yanımıza yaklaşarak ‘’Olayı büyütmeyin yaralılardan birinin durumu kötüymüş’’ dediğinde kendimize gelerek genci bırakıverdik.

Baktım ki Ali Rıza Dayı’nın (Bana arka çıkan ağabey) eli yüzü kanlar içindeydi. Hemen kendisini alarak acile götürdüm. Yarası ağır olan gençte acilde yatıyordu. Hala yattığı yerden bize ve Ali Rıza dayıya tehditler savuruyordu.

Acilin Doktoru T…. Beye durumu sorduğumuzda’ ’Hocam şansınız varmış bıçak  atardamara bir santim kalmış, yoksa kurtaramazdık’’ dedi.

Ertesi gün akşam Ali Rıza dayının evini araya araya bulduk. Kendisine bizi tanımadığı halde verdiği destek için teşekkür ettikten sonra keşke bıçaklama işi olmasaydı dedim.

Ali Rıza Dayı başladı konuşmaya:

‘’Hocam siz beni tanımazsınız fakat ben seni gayet iyi tanıyorum. Benim Milli Eğitimin önünde taksi durağım var. Orada Milli Eğitimin memurlarıyla zaman zaman konuşuruz. Diğer ilçelerin müdürleri gelirken bir şey söylemeyen memur arkadaşlar, siz gelirken Allah’ın aslanı geliyor diye sevgilerini belirtince, bendede size karşı, sizin haberiniz olmadan büyük bir sevgi oluştu. Sizi de o gün orada yalnız ve çaresiz görünce olaya müdahale etme durumu hissettim.

Haklı olan sizdiniz fakat onlar çoktu ve sizi yalnız buldukları için size her türlü kötülüğü yapacaklarını zannediyorlardı.

Yaptığımdan pişman değilim. Bugünde olsa bıçaklama hariç tüm gücümle yanında olur, şehir eşkıyalarının yaptıklarını yanına koymazdım’’

Sabah evimizden çıkınca kimlerle karşılaşacağımız belli değil. Allah korusun başımıza gelecek bir olayın olumlu veya olumsuz durumu ömrümüz boyunca bizi ve sevdiklerimizi etkileyecektir.

Kırıkkaleli olmakta, Kırıkkale’de yaşamakta çok ayrıcalıklı bir yaşam biçimidir. Yalnız kaldığınız, çaresizlik hissettiğiniz, haksızlığa uğradığınız her zaman sizi takip eden, sizi koruyup, kollayan birilerinin olacağını bu olay gayet güzel anlatmaktadır.

Ne diyelim kalbi güzel kendi güzel herkesin yolunu Allah’ım iyilerle karşılaştırsın, iyilerle buluştursun.Âmin.30.12.2019

 

 

                                                                                        İsmail Dursun KUZUCU

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Ayanoğlu  -  28-01-2020 - 13:39
Aynen öyle oldu. Çok ucuz bir kaza atlattık.Benzer birçok olaya tanık olduk.Büyük geçmiş olsun müdür bey. Saygılar.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan KILIÇ
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Hidayet DOĞAN
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Sami GÜLER
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  17 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net