27 Ocak 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 64
27 Ocak 2020 Pazartesi Bu yazı 6342 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 


FAHRÎ TRAFİK MÜFETTİŞLERİ SAYIMIZ 35.000 e ÇIKTI

Saygıdeğer Fahri Trafik Müfettişi Kardeşlerim;

Bildiğiniz gibi 15 bin Fahri Trafik Müfettişidaha aramıza katıldı. Sayın İçişleri Bakanımız trafik cezalarının az yazıldığı kanısına mı vardılar da kendi bakanlığı bünyesinden 15 bin Trafik Müfettişi daha aramıza katmak istediler acaba bilemiyorum.

Bir sene içinde hiç ceza yazmayan müfettiş arkadaşlarımızın bu görevine son verilecektir. İçişleri Bakanlığının yetkililerinden aldığımız bilgilere göre bahsi geçen meslektaşlarımızı mektupla uyaracaklar ve ceza yazmamakta ısrar edenlerin görevine son verecekler.

Bu kararı saygı ile karşılıyorum. Fahri Trafik Müfettişi olan arkadaşlar görevlerini aksatmamaları gerekir ve art niyetli trafik cezası yazmamalılar. Bütün çabamız Türkiye trafiğinde sürücülerin ve yayaların kural ve kaidelere uymasını sağlamak olursa, kolluk kuvvetlerine büyük katkıda bulunmuş oluruz.

Fahri Trafik Müfettişleri göreve başladıktan sonra yıllık ölüm ve yaralanmalarda azalma kaydedilmiştir. Bu istatistiki rakamlar bizlerin yaptığımız çalışma ve katkılarımızı ispatlamaktadır. 22.01.2020 tarihli Milliyet Gazetesinin ilk sayfasındaki başlıklarda, yayaya yol vermeyene ceza yağdı haberi yer alıyor.

Teferruatında ise; 2019 yılında, trafikte yaya önceliği kuralına uymayan 91 bin sürücü ile kuralları ihlal eden 7 bin 500 yayaya 45 milyon liradan fazla ceza kesildiği belirtiliyor. Yine 2019 yılında 1 milyon 117 bin 112 yayaya, 2 milyon 85 bin 797 sürücüye, 6 milyon 898 bin 203 öğrenciye de bu konuda eğitim verildiği belirtiliyor.

İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya ölümlerinin azaltılması amacıyla,2019 yılını “Yayaya Öncelikli Trafik Yılı”ilan etmiş ve bu karar insanlarımız arasında memnuniyetle karşılanmıştı. Bu cezaların çoğunluğunu kolluk görevlilerinin yazdığı söylenmektedir.

Biz FTM olarak da bazı maddelere ceza yazabilmemizin sağlanması ile06 Şubat 2019 tarihinde kararlaştırılan “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” nı desteklemiş oluruz (Mesela, 14/1-a, 52/1-a, 60/1-c, 61/1-n, 68/1-a gibi maddeler).

Ceza yazmamız yaya ölümlerini ve yaralanmalarını azaltmaya yardımcı oluruz diye düşünüyorum. Türkiye’de yeni FTM ler İçişleri Bakanlığına bağlı kardeşlerimizdir. Bunların birçoğu da trafik cezası yazabilen görevliler olduğunu sanıyorum. Göreve görev eklenmiş gibi bir durum oluşmuş. Ancak emekli olduklarında bu haklarını kullanabilecekler.

Bizler seçilirken kriterleri tutan evraklar ile müracaat ediyor ve seçiliyorduk. Mantıklısı da böyleydi. Aramıza katılan 15 bin kişi FTM seçilmiş mi, yoksa tayin mi edilmiş oluyor tartışılır. Bu arkadaşlarımız muvazzaf oldukları için derneğimize de üye olmayacaklardır.

1 Kasım 2019 tarihinde yürürlüğe giren “Çakar Lambası”düzenlemesi kanununu tenkit etmiştik. Kuşkularımız doğrulanmaya başladı. İstanbul ve diğer şehirlerde yapılan denetimlerde, trafik sıkışıklığını atlatmak için tepe çakarı kullanan çok sayıda aracın emniyet şeritlerini işgal ettiği ve diğer sürücüleri sıkıştırdığı tespit edilmiş.

Koruma kararı ve tepe lambası kullanma izni olmadığı halde bunları kullananlara ve aracın sahibine ayrı ayrı para cezası kesilmiştir. Bahsi geçen kanunun suiistimal yapılabileceğini hatta çeşitli kazalara sebebiyet verebileceğini yazıp söylemiştik.

Endişelerimizde haklılığımız ortaya çıkmaktadır. Ölümcül kazalar olmadan önleyici tedbirler alınması gerekir diye düşünüyoruz. 22. Ocak. 2020. Saygılarımla.

Faik ERDOĞAN

Türkiye Fahri Trafik Müfettişleri,Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Genel Başkanı(TFTM).

MODERATÖRÜN NOTU:Sayfamızın formatı her ne kadar ‘’Trafik’’ ise de, üzerinde yaşadığımız bu topraklarımızın gelecek nesillerimizin yarınları için, ömrünü bunun mücadelesine harcayıp, o uğrunda mücadelesini verdiği toprağa, 97 yıl sonra kavuşmuş olan ‘’Toprak Dede’’ mizin aziz hatırasına izafeten, kıymetli arkadaşım İST. FTM. Halis KAHRAMAN’ ın Alıntı olarak (23. 01. 2020 – Perşembe / 21, 17) WhatsApp’ tan gönderdiği yazıyla anmak istedim.

Biz Neleri Kaybettik!?!

TEMA Vakfı Eski Başkanı Rahmetli Hayrettin KARACA'dan:Biz Neleri Kaybettik?

“Çok ödül aldım, ama en büyük ödülüm iki tanedir:Bunlardan biri,2500 metre yükseklikte bir dağda, bir çocuğun beni gösterip, arkadaşlarına,"koşun koşun erozyon dede gelmiş"demesidir. Diğeri ise bir kula nasip olmuş en büyük ödüldür. Daha büyük ödül olacağına inanmı yorum; bu ödül de, Türkiye vatandaşı olmamdır. Her ödülün kişiye verdiği bir sorumluluk vardır. Ben bu sorumluluk altında yaşıyorum, zaten beni çağıran da budur.”-Hayrettin Karaca-

Kırmızı süveteri delik deşik olmasına rağmen hala üzerinde.Ayakkabısı yamalı.

Sökük paltosunu, pantolonunu, yakalarını ters yüz ettiği gömleklerini yıllardır kullanıyor.10 yıldır hiçbir şey almamış üzerine.Karaca markasının ve TEMA Vakfı’nın kurucusu Hayrettin Karaca,‘Param var ama tüketmeye hakkım yok’ diyerek;‘Al, tüket ve yok et’ diyen tüketim toplumuna açtığı savaşla gurur duyuyor.

-KOMŞUYA VER-

Dünyada tüm insanları doyuracak kadar yiyecek olduğunu, ama gözü aç olanları doyuracak hiçbir şeyin olmadığını söyleyen Karaca, Türkiye’ de bir zamanlar fakirleri aç bırakmayan kültürün nasıl yok olduğunu hüzünlenerek anlattı.

Televole kültürünün karşısında birtakım değerlerin yok olduğunu söyleyen Karaca, çocukluk günlerinin ‘komşuyu aç bırakmayan’ kültürünün yeniden dirilmesiyle, açlıkla savaşılabileceğini söyledi.

Ben bir kasaba çocuğuyum. Varlıklı bir ailenin çocuğuydum. Ama herkes eşit şartlarda oynardı sokakta. Bütün çocuklar gibi ben de yalınayak oynardım. Akşam olduğu zaman annem seslenirdi, avucuma bir kap sıcak yemek koyarlardı. Kulağıma eğilip,‘Komşu anneye götür’ derdi. Etrafımızda bizi duyacak kimse yoktu ama bu bana verilen ‘Aman kimse görmesin Hayrettin’ mesajıydı

Komşu annenin yağını, odununu kim alır, kimse bilmezdi. Paylaşma düzeni vardı, o kültürdü. Savaştan çıkmış bir Türkiye’de fakirim çoktu ama açım yoktu. Oradan aldım bu kültürü. Kaybolan budur, giden budur. Ama Anadolu’yu gezerken görüyorum ki, bu değerleri hala yaşatanlar var.

-UTANIYORUM-

Tüketim toplumunun rezalet hale geldiğini savunan Karaca,‘Akmerkez’in önünden geçmeye utanıyorum.Nedir bu ışıklar, bu rezalet?Yılbaşı demek “al, tüket, yok et, yaşamı mahvet” demek! O yüzden bu yırtık kazağı gururla taşıyorum üzerimde.

Global ekonomi insanları kullanıyor.Ama bakın beni kullanamıyor, çünkü izin vermiyorum.Çok da mutluyum.Bunu elimden hiçbir güç alamaz.‘İnanç her şeyi halleder’ dedi.

‘Açlıktan ölen her çocuğun katilleri vardır’ diyen Karaca, ihtiyacından çok tüketerek sınıf atlamaya çalışanları suçladı.

Karaca,‘Bugünkü tüketim iki katına çıktığı gün, belki dünyada yaşam olmayacak. En büyük tehlike gıdada. Bir Amerikalı çocuk doğduğunda 30 çocuğa eşdeğerde dünya nimetlerini alıp götürüyor’ diyerek dünyanın düştüğü durumu gözler önüne serdi.

Cep telefonu kullanmadığını, 5 yıldır TV izlemediğini belirten Karaca şöyle devam etti:

‘Okumakla mükellefim. Olanın olmayana, bilenin bilmeyene borcu var. Malını mülkünü verirsin orada biter borcun.Mesela Yalova’daki botanik bahçemi vakıf yaptım ama borcum bitmedi topluma.Şimdi borcumu bilgi sahibi olarak ve bunu aktararak ödüyorum.

‘Okumak ibadettir, okumamak vatana ihanettir.’Oğlunu, eşini ve annesini kaybeden Hayrettin KaracaAcılar karşısında isyan ederek hiçbir şey kazanamazsınız, elde olan bir şey değil çünkü bu.Ben acıyı da mutluluğu da kabulleniyorum. Ama acılar hafızadan hiç çıkmaz’ dedi.

185 milyon Afrikalı her gün açlıktan ölme riski ile yaşıyor.Dünyanın durumunu değerlendiren Karaca şu yorumlarda bulunuyorBirleşmiş Milletler 2004 Kalkınma Raporu’na göre;Afrika’da 323 milyon insan günde 1 dolardan az bir gelirle geçimini sağlıyor.Temiz su kaynağından mahrum 273 milyon kişi bulunmakta.İlkokul çağında okula gidemeyen 44 milyon çocuk var.

Yetersiz beslenmeden kaynaklanan ölüm riski altında yaşayan Afrikalıların sayısı 185 milyon.

Her yıl beş yaşının altında ortalama 5milyon çocuk ölüyor.

Zengin ülkeler yıllık gelirlerinden % 0.7’sini kurtarma amaçlı projelere yönlendirseler bu sorunların hepsi ortadan kalkabilirBir alyans için 3 ton zehirli atık…‘Dünyanın Durumu 2004’ raporlarını yorumlayan Karaca şu tespitleri aktarıyor:

Dünyada makyaj malzemesi için yapılan harcama 18 milyar dolar.

Dünyadaki tüm kadınların üreme sağlığı ve bakımı için gerekli para 12 milyar dolar.

Avrupa ve ABD’de evde beslenen hayvanların mamasına harcanan para 17 milyar dolar.

Dünyada açlığın ve yetersiz beslenmenin sona erdirilmesi için gerekli para;19 milyar dolar.

Parfüme harcanan para 15milyar dolar.

Evrensel okuryazarlığın sağlanması için gereken yıllık ek yatırım 5 milyar dolar.

Deniz seyahatlerine harcanan para 14 milyar dolar.

Dünyada herkese temiz içme suyu sağlaması için gerekli miktar 10 milyar dolar.

Avrupa’da dondurmaya harcanan para 11 milyar dolar.

Her çocuğun aşılanması için gerekli miktar 1.3 milyar dolar.

Satışa hazır 1 ton altın elde etmek için 300 bin ton atık üretilir

Başka bir deyişle altın bir alyans için ortaya çıkan atık miktarı 3 tondur.

Bu atıkların çoğu siyanür ve kimyasal maddeler içerir

‘BİR’ ÇOK GÜÇLÜDÜR

‘Benim de vardı 40 tane kravatım.O zaman 30 yaşındaydım.Ben de tükettim, ama bilerek yapmadım bunu’ diyen Karaca,‘Artık farkına vardım bunun.Ne zamandır alışveriş yapmadığımı hatırlamıyorum, kendime sadece kitap alıyorum.Nedir benim ihtiyacım; doymam, sağlığı barınmam, kuşanmam. Bunun dışında hiçbir şey tüketmeye hakkım yok!Gömleklerim var yakası çevrilmiştir, ayakkabılarıma bakarsanız altı yamalıdır.Dokuz senedir bu pantolonu giyerim, paltom yırtıktır.Param var ama tüketmeye hakkım yok.Benim çok dikkat ettiğim bir konu vardır; kişilerde ‘tutarlılık.’

Yani birileri bana göre çok farklı ve hatta ters gelen düşünce ve davranış biçimlerine sahip dahi olsalar kendi içinde bir mantığı, söylenenle yapılan arasında paralellik varsa duygudaşlık kurmaya, saygı duymaya ve anlamaya çalışırım

-Mekânı cennet olsun…

'’Bu Durumlar Dışında Araç Çekilmez!'’

‘'Park yapılamaz’'tabelasının bulunduğu bölgelere park eden araçlar artık belli şartları taşımıyorsa araç çekilemeyecek. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Her park yasağını ihlal eden araç çekiciyle kaldırılıp götürülemez. Çekicinin bir amacı var; ya trafiği engelliyordur onu rahatlatacak, ya başka araçların giriş çıkışını engelliyordur, ya da toplu taşıma araçlarının duraklarına 15 metre mesafededir. Bu durumlar söz konusu değilse, park yasağı uyarısı olsa bile araçlar çekilmez, sadece hatalı park cezası kesilir''dedi.

*** (DHA* 20. Ocak. 2020 – Pazartesi)

 

Hatalı park eden her araç artık çekilmiyor. Yönetmelikte belirtilen yerlere park edilen araçlar çekilirken çekilen araç sayısında azalma olduğu belirtiliyor. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Çekmenin bir amacı var. Her aracı kaldırıp götüremezsin” derken araçları çekilenler de açıklamalarda bulundu.

Karayolu Trafik Yönetmeliği 119. maddesine göre, başka araçların giriş çıkışı engelleniyorsa, toplu taşıma araçlarının duraklarına 15 metre mesafede, dönüşlerde, ikinci sıra park ederek trafiğin akışı engelleniyorsa, sağlık kuruluşlarının, kamu binalarının, emniyetin, itfaiyenin araçlarının giriş çıkışları engelleniyorsa ve yaya geçitleri üzerindeki araçları çekilir. Ancak bu durumlar söz konusu değilse, park yasağı uyarısı olsa bile araçlar çekilmez, sadece hatalı park cezası kesiler.

Bütün bunlara rağmen aracınız çekilerek otoparka götürüldüyse, masrafları, ikamet ettiğiniz ilçenin ya da çekicinin bağlı olduğu kuruluşun bulunduğu ilçenin kaymakamlığındaki tüketici hakem heyetine başvurarak geri alabilirsiniz. Yönetmeliğe aykırı çekilen araçlar tüketici kanuna göre ayıplı hizmet sınıfına giriyor.

ÇEKİCİLERİN YETKİ ALANLARI

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Her park yasağını ihlal eden araç çekiciyle kaldırılıp götürülemez. Çekicinin bir amacı var; ya trafiği engelliyordur onu rahatlatacak, ya başka araçların giriş çıkışını engelliyordur, ya da toplu taşıma araçlarının duraklarına 15 metre mesafededir.

Bunlar yasayla düzenlenmiş. Biz bu konuda tüketiciler olarak tepkimizi ortaya koyunca, İçişleri Bakanlığı da genelge yayınladı. Aslında genelgede mevzuata uyun diyordu. Karayolları Trafik Yönetmeliği 119. madde kamu binalarının giriş çıkışlarını, okulu, yaya geçitlerini, kavşakları işgal etmenin yasak olduğunu, buralarda park etmiş araçların hem park cezası uygulanıp, hem de kaldırılması gerektiğini öngörüyordu.

Bir park yasağı var ve orada park etmiş araçlar trafiği engellemiyor. Onların oradan kaldırılmasının hukuki dayanağı yok. Bunu geçmişte Trafik Vakfı yapıyordu, şimdi derneği yapıyor. Yani hamam aynı hamam tellaklar değişti lakin kural değişmedi. Onların kuralı vatandaşın gözünde adeta para kazanmak için o mekanik kollarla aracı kaldırıp götürmek” dedi.

“HER ARACI KALDIRIP GÖTÜREMEZSİN”

Ağaoğlu, “Çekicilerin araç çekme yetkisi yoktu, yetki trafik polisindedir. Trafik polisi de nerenden araç çekilip, çekilmemesi gerektiğini bilmek durumundadır. Karayolu Trafik Yönetmeliği 119. Madde açık; başka araçların giriş çıkışını engellemiyorsa, toplu taşıma araçlarının duraklarına 15 metre mesafede, dönüşlerde, ikinci sıra park ederek trafiğin akışını engellemiyorsa o araç çekilmez.

Sağlık kuruluşlarının, kamu binalarının emniyetin, itfaiyenin araçlarının da giriş çıkışlarını engelleyen araçlar çekilecekler, yaya geçitleri üzerindeyse çekilecektir. Çekmenin bir amacı var. Her aracı kaldırıp götüremezsin. Burada park yasağı var mı yok? Ama yangın musluğu var. İşte bu park yasağıdır. 5’er metre iki taraftan park eden araçlar kaldırılır götürülür. Kaldırılıp da götürülmesinde yarar vardır.

Allah korusun ani bir yangın çıksa bunların sürücüleri mi aranacak. İtfaiye yanaşıp buradan su takviyesi alacak ama her park yasağı olan yerde araç kaldırılıp götürülemez. Ona sadece park ihlal cezası yansıtılır” diye konuştu.

YASAK TABELASINA RAĞMEN TRAFİĞİ ENGELLEMEYEN ARAÇLAR KALDIRILAMAZ

Aydın Ağaoğlu, bir park yasağı tabelasını ve yanında park halindeki araçları göstererek, “Bu araçlar trafiği engellemediği için buradan kaldırılamaz. Buradan aracı kaldırılan vatandaşın şu hakkı vardır; cezayı ödeyecek, trafik kuralını ihlal etmiş. Ancak aracını kim çektiyse, o makbuzla o iktisadi işletme, ya da ticari kuruluş kimse o kuruluştan hem çekici ücretinin, hem de otopark parasının iadesini talep edebilir.

Kabul etmedikleri takdirde de tüketici, ikametinin bulunduğu yerdeki ya da o işletmenin bulunduğu yerdeki Kaymakamlıktaki tüketici hakem heyetine başvurup bu bedelin iadesini talep edebilir. Ve almalıdır da.

Çünkü Karayolları Trafik Yönetmeliği 119. maddeye aykırı olarak çekilmiş bir araç var ortada, haksız yere bu çekilmeden dolayı ödenmiş bir bedel var. Ayıplı hizmet sunulmuştur, ayıplı hizmetin ortaya çıkardığı zararı da hizmeti ayıplı sunan ödemek zorundadır. 90 lira çekici ücreti, 12 lira da park ücreti alıyorlar. Ama bu işi ticarete çevirmiş bazı çekicilere trafik polislerinin göz yummaması lazım. Çünkü çekicinin, tek başına çekme yetkisi yok. Oradaki trafik polisi karar verecektir. Trafik polisleri de kuralları, yönetmelikleri bilen kişilerdir” şeklinde konuştu.

Trafik canavarına 11 ayda 2 bin 346 kurban!

Türkiye genelinde 11 ayda meydana gelen 381 bin trafik kazasında 2 bin 346 kişi hayatını kaybetti, 264 bin kişi ise yaralandı. 15 milyon sürücüye 5.7 milyar lira trafik cezası kesildi.

Yapılan tüm ikaz ve artan denetimlere rağmen kural tanımayan sürücüler can yakmaya devam ediyor. Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre yılın 11 ayında Türkiye genelinde meydana gelen 381 bin 996 trafik kazasında 264 bin 858 vatandaş yarandı, 2 bin 346 kişi hayatını kaybetti.

* 166 bin 83 kazaya sürücü, 14 bin 993 kazaya yaya,3 bin 868 kazaya araç, 974 kazaya yol,

2 bin 406 kazaya ise yolcu kusuru neden oldu.
* Kazalardan 4 bin 281’i kırmızı ışıkta durmayan sürücüler yüzünden gerçekleşirken, taşıt giremez trafik işareti bulunan yerlere giren 4 bin 313 sürücü de kazaya davetiye çıkardı.

 

* Alkol alıp direksiyon başına geçen 2 bin 134 kural tanımaz sürücü, yaralamalı ve ölümlü kazalara karıştı. Aşırı hızla araç kullanan7 bin 082 sürücü de kazalara davetiye çıkardı.

 

* İstanbul’da 119, İzmir’de 116, Ankara’da 101 kişi trafik kazalarında hayatını kaybetti.
* 15 milyon 21 bin 568 sürücü ve yayaya 5 milyar 74 milyon 297 bin 297 lira ceza kesildi.
* Alkol alıp direksiyona geçen 166 bin 464 sürücü hakkında ise yasal işlem uygulandı.
* Çeşitli kural ihlalleri sebebiyle 1 milyon 301 bin 41 araç ise trafikten men edildi. 

Kemer Takmayan Sürücü ile Yolculara 132'şer lira CEZA!

Şehirlerarası yolcu otobüsünde "Emniyet kemeri kullanmamak" ihlalinden dolayı sürücü ve yolculara 132'şer TL ceza uygulandı.

ULUSALSES.COM *ÖZEL HABER: HALİS KAHRAMAN * (22. 01. 2020 – Çarşamba / 14, 04)

 

Ülke genelinde polis ekiplerince “Şehirlerarası Yolcu Taşıyan Otobüslere” yönelik özel denetim gerçekleştirildi.Denetimler de 211 sürücü / yolcunun  emniyet kemeri kullanmadığı tespit edildi, "Emniyet kemeri kullanmamak" ihlalinden dolayı sürücü ve yolculara 132'şer TL ceza uygulandı.

Yapılan denetimde;61 bin.247 araç/sürücü kontrol edildi,347 sürücünün araçta takograf bulundurmadığı veya kullanmadığı, 211 sürücü/yolcunun ise emniyet kemeri kullanmadığı tespit edildi, 351 araç trafikten men edildi,Toplam 3 bin 598 trafik kural ihlali tespit edilerek ceza işlemi yapıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün “Şehirlerarası Yolcu Taşıyan Otobüslere” yönelik özel denetim sonuçları hakkındaki yazılı basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net