19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
İSTİFA ERDEMDİR
15 Ekim 2010 Cuma Bu yazı 26728 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Her seçimden sonra siyasi liderlere basında yapılan suçlamaların başında ve elbet kaybedenler için “hala neden istifa etmiyor bu lider” yakıştırmasını yapar kaybedenin istifa etmesini bekleriz.

Peki olur mu? Hayır. Elbette olmaz. Lider yine liderliğini yapmaya devam eder ve oturduğu koltuğu işgal etmeye devam eder. Bu güne kadar kaç lider istifa etti seçim kaybedince. Bırakıp ben bu işi başaramadım yeni ve taze bir güç bayrağı teslim alsın dedi.

Bu söylediklerime sahte ve günü kurtarıcı istifalar dahil değildir. Yani seçimden bir gün sonra istifa edip ertesi gün yandaşları tarafından aslında istemiyor ama biz liderimizi istiyoruz yanılması ile koltuğa oturtulanlardan söz etmiyorum. Yani günü birlik istifalar değil konum.

İstifa edip koç gibi ardında duran çok ama çok az siyasi saltanat sahibi var. Bunlardan biri Erdal İnönü idi. Seçim kaybetti, çekildi, gitti, üniversitesinde hocalığını yaptı ve hep takdir topladı.

Siyasi liderlerin gücü bırakıp gitmemesi belki insanoğlunun nefsinde vardır. Yani nefis şımartılmaya alıştığından, el üstünde tutulmaya alıştığından sahip olduğu liderliği bırakmayı engelliyor.

Siyasi liderler veya siyasi herhangi bir makamdakiler böyle de diğer makam sahipleri nasıl.

Onarda aynı.

İnsanlar hangi makamı işgal ediyorsa ve o koltuğun cazibeli sıcaklığını hissediyorsa bir daha bırakamıyor. Elbette istisnalar var ve olacaktır. Ama genel manada “güç”ü bırakmak gerçekten ayrı bir erdemlilik ve gerçekten ayrı bir nefis galibiyetini gerektiriyor

Ancak;

Bazı istifalar var ki onlar kafa karıştırır. Bazen daha geniş bir koltukta oturup, daha yumuşak bir temas olması için, oda metrekaresinin büyümesi için ve odadaki toplantı masasının üzerindeki vazonun kalitesinin artması için istifalar olabilir. Makama gelecek hediyelerin maddi değerinin artması için ve büyük “güç”e daha yakın olmak için gelen bu istifalar göze gelmez.

Yeni anayasa değişikliği ile yapısı değişen Hâkimler savcılar yüksek kurulu üyelerinin istifası kamuoyuna böyle yansıdı. Yani daha üst makamlarda görev alma arzusu ile oturup konuşulup planlanan bir istifa furyası gibi yansıdı.

Olur, olmaz. Yani daha üst makamlara gelir veya gelmezler. Ama nefis taşıyan her canlı gibi onlarda sıcak koltuklarından “bel masajlı koltuklara” geçmek için ayrıldı şeklinde yansıdı.

Göreceğiz bakalım neticeyi. Bu arzularını ne kadar gerçekleştirecekler. Ama bir gerçek var ki eğer bir türlü fırsat olursa ve ellerine o imkân doğarsa hükümet “zinhar” onlara bu fırsatı vermez.

Yani erdemliliğin bir şeklidir istifa etmek. Ama daha üstten yakalamak için değil.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net