03 Nisan 2020 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Özdem Esnafı Unutmadı
Özdem Esnafı Unutmadı
Komagene’den Yaşam’a jest
Komagene’den Yaşam’a jest
7 Gün 24 Saat vatandaşlarımızın hizmetinde
7 Gün 24 Saat vatandaşlarımızın hizmetinde
Ülkü Ocaklarından Yardım
Ülkü Ocaklarından Yardım
  YAZARLARIMIZ
DRAY OLDU KOŞ
29 Ocak 2020 Çarşamba Bu yazı 4938 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Teknoloji o kadar güzel bir şeyki onu yaşamak ve onunla birlikte olmak gerekir. Türkiye'de son zamanlarda yaşanan teknoloji gelişmeler beni çok mutlu ediyor. Milli Savunmada kendi imkanlarımızla yapılan yenilikler, bunların başında geliyor. Ulaşım alanında yaşanan gelişmeler ise buna ayrı bir örnek teşkil ediyor. Bunun başında ise hızlı trenler gelmektedir. Yıllar önce televizyonlarda hayranlıkla izlediğimiz, Japonya'da ve Avrupa devletlerinde ancak görebildiğimiz hızlı trenler bizlere çok uzaktı. Bizler ise ancak draylarla gündemde yerimizi alıyorduk.. Drayın anlamını çok insan bilmez. Türkçemize yabancı bir kelime. Anlamsı ise, "Trenlerin raylardan çıkması " olarak adlandırılıyor. Yıllar önce bu kelimeyi bende öğrendim. Özellikle Kırıkkale'nin Balışeyh ilçesi İzzettin köyü arazisinde ve Irmak köyünü geçtikten sonra Elmadağ rampada draylar olurdu. Hemen hemen yılda bir iki kez dray olurdu. Tren kazası olduğu zaman gazeteci arkadaşlara "Dray oldu koş" derdik. Bilirdik drayın nerede olacağını. Çünkü alt yapı çok kötüydü. Olay yerine vardığımızda görmek istemediğimiz bir manzara ile karşılaşırdık. "Aman Allah'ım o ne" tren vagonları üst üste binmiş, bazılar ise yan yatmışlar. İnsanlar her tarafta. Tarlanın içinde büyük acılar yaşandırdı. İlk olarak kaza geçiren insanlara yardım ederdim. İşim daha sonra gelirdi. Artık milletiz trenden korkar duruma gelmişti. Tren yerine otobüs ve değişik ulaşım araçlarını tercih ederdi. Şükürler olsun birçok kötü haberler geride kaldı.  Türkiye'mizde eski sıklıkla draylar olmuyor.  Hatta tren gezileri düzenleniyor. İnsanlar huzur içinde yolcuklarını yapıyorlar.

 

KIRIKKALE'NİN DE OLACAK

Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, çeşitli programlara katılmak üzere Kırıkkale'ye geldi. Kırıkkale'nin kısa bir süre içerisinde Yüksek Hızlı Tren hizmetine kavuşacağının müjdesini verdi. Bu müjde Kırıkkale'nin ticaretinde ve büyümesinde etkin bir rol alacağına inanıyorum. İnsanlarımız artık zaman yetmiyor diyorlar. Yapılan hızlı trenle birlikte büyük değişiklikler olacak. Türkiye'nin birçok yerine kısa sürede ulaşma imkanı bulunacak. Bu Kırıkkale'mizin büyümesine büyük katkı sağlayacak. Yollar daha da kısalacak. Uzaktaki aileler birbirine daha yakın olacak.  Ayrıca vatandaşlarımız hem zamandan hemde cebinden tasarruf etme imkanı bulacak. Gedeceklere yere artık kendi özel araçlarıyla yada otobüslerle gitmeyecekler. Buda vatandaşlarımızın ekonomisinde yeniliklere açılan bir kapı olacak. Hızlı treni Kırıkkale'mize kavuşturacak insanlara ve emeği geçenlere buradan teşekkür etmek isterim.

 

KEŞKE GERÇEK OLSA

Bazı siyasi adayların seçimler geldiğinde dev projelerinden biride üniversite ile Kırıkkale merkezi birleştirme düşüncesi yatar. Bunun içinde tren yolları ön plana çıkar. Seçim biter ve projeler rafa kaldırılır. Hatırlıyorum da  üniversite ile Kırıkkale merkezi tren yoluyla birleştirmek projesi büyük bir heyecan yaratmıştı. Bütün Kırıkkale halkı bu projeye sıcak bakmıştı. Yetkilileri bu proje olmaz deyince bütün ümitler suya düştü. Düşünüyorum da olmayacak iş dünyaya gelmemiştir. Ferhat Şirin için dağları deldi. Osmanlı gidilmeyecek kıtaları aştı. Ülkeler uzayda cirit atıyor. Mutlaka üniversite ile tren yolunu birleştirmek gerekmiyor. Şehir içinde gezi için tren yolları oluşturulabilir. Bahçelievler bunun için uygun bir alan gibi gözüküyor. Yada Yeşilvadi Projesine, yada Çeşnigir köprüsü alanına yapılan devasa ve muhteşem projenin içine de  bir demir yolu yapımı gerçekleşebilir. Sadece benimki bir düşünce. Keşke bunlar gerçek olsa.    

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
ÜLKÜ'CE
Nusret Kılıç
Erol Serkan Kılıç
Şevket ÖZSOY
Fazlı GÜVENTÜRK
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Nisan 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net