16 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 65
03 Şubat 2020 Pazartesi Bu yazı 7323 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Trafik canavarına 11 ayda 2 bin 346 kurban!

Türkiye genelinde 11 ayda meydana gelen 381 bin trafik kazasında 2 bin 346 kişi hayatını kaybetti, 264 bin kişi ise yaralandı. 15 milyon sürücüye 5.7 milyar lira trafik cezası kesildi.

Yapılan tüm ikaz ve artan denetimlere rağmen kural tanımayan sürücüler can yakmaya devam ediyor. Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre yılın 11 ayında Türkiye genelinde meydana gelen 381 bin 996 trafik kazasında 264 bin 858 vatandaş yarandı, 2 bin 346 kişi hayatını kaybetti.

* 166 bin 83 kazaya sürücü, 14 bin 993 kazaya yaya,3 bin 868 kazaya araç, 974 kazaya yol,

2 bin 406 kazaya ise yolcu kusuru neden oldu.
* Kazalardan 4 bin 281’i kırmızı ışıkta durmayan sürücüler yüzünden gerçekleşirken, taşıt giremez trafik işareti bulunan yerlere giren 4 bin 313 sürücü de kazaya davetiye çıkardı.

 

* Alkol alıp direksiyon başına geçen 2 bin 134 kural tanımaz sürücü, yaralamalı ve ölümlü kazalara karıştı. Aşırı hızla araç kullanan7 bin 082 sürücü de kazalara davetiye çıkardı.

 

* İstanbul’da 119, İzmir’de 116, Ankara’da 101 kişi trafik kazalarında hayatını kaybetti.
* 15 milyon 21 bin 568 sürücü ve yayaya 5 milyar 74 milyon 297 bin 297 lira ceza kesildi.
* Alkol alıp direksiyona geçen 166 bin 464 sürücü hakkında ise yasal işlem uygulandı.
* Çeşitli kural ihlalleri sebebiyle 1 milyon 301 bin 41 araç ise trafikten men edildi

Alkollü gerekçesiyle yazılan cezayı mahkemede iptal ettirdi!

Ali ÇEVİKBAŞ/ISPARTA (DHA)- (28. 01. 2020 – Salı / 09, 01)

 

Alkollü olduğu gerekçesiyle yazılan cezayı mahkemede iptal ettirdi.

     

ISPARTA' da trafik uygulamasında durdurulan Mehmet Altun' a (45), alkol metreyle yapılan ölçüm sonrası 0. 73 promil alkollü olduğu gerekçesiyle 1. 228 - TL para cezası yazılıp, ehliyetine 6 ay süreyle el konuldu. Alkol kullanmadığını söyleyen Mehmet Altun, hemen hastaneye gidip kan testi yaptırdı. Testte alkolsüz çıkan Altun, karara itiraz etti. Mahkeme, cezayı ve ehliyete el koyma kararını iptal etti.
Olay, 14 Ocak tarihinde Bahçelievler Mahallesi 143' üncü Cadde' de meydana geldi. Bir şirkette pazarlama müdürü olarak çalışan Mehmet Altun' un kullandığı 
otomobilsaat 02. 45 sıralarında trafik polislerince kontrol noktasında durduruldu. Alkol metreyle yapılan ölçümde Mehmet Altun'a 0.73 promil alkollü olduğu gerekçesiyle 1. 128 - TL para cezası kesilirken, ehliyetine 6 ay süreyle el konuldu. Sonrasında olay yerine çağırdığı bir arkadaşının direksiyonuna geçtiği aynı araçla Isparta Şehir Hastanesi'ne giden Mehmet Altun, alkol testi yaptırdı. Testte kanındaki alkol miktarının '0' olduğu yönünde rapor verilen Altun, aynı günün sabahı Isparta 1'inci Sulh Ceza Hâkimliği' ne idari para cezası ile sürücü belgesine el konulması kararına itiraz etti.
MAHKEME CEZAYI İPTAL ETTİ!
Mahkemenin 
22 Ocak tarihinde verdiği kararda, "Kandaki alkol durumuna dair Isparta Şehir Hastanesi laboratuvar sonucu eklendiği, laboratuvar sonuç raporunda itiraz edenin 0 promil alkollü olduğunun tespit edildiği, alkol metre ölçümünün 14 Ocak 2020 tarihinde saat02.45'te yapıldığı, Isparta Şehir Hastanesi laboratuvarında kan alımının ise 45 dakika sonra saat 03.30'da yapıldığı, alkol metreyle ilk ölçüm saatinden sonra sağlık kuruluşunda yapılan ölçüm saatine kadar geçen süre için her bir saatte 0,15 promil eklenerek, trafik kontrolü anındaki alkol oranının saptanması gerektiği, bu durumda arada 45 dakika olduğu göz önünde bulundurulduğunda, itiraz edenin trafik kontrolü anında 0,11 + 0,01= 0,12 promil alkollü olduğu, bu oranın da Karayolları Trafik Kanunu ve Yönetmeliğinde belirlenen sınırların altında kaldığı anlaşılmış olup, sağlık kuruluşunda laboratuvarda yapılan ölçümün daha bilimsel ve doğru olduğu kabul edilerek itiraz edenin itirazı yerinde görülmektedir" denildi.
Kararla birlikte, idari para cezası tutanağı ve sürücü belgesine el koyma tutanağının iptaline, idari para cezasının kaldırılmasına ve sürücü belgesinin iadesine karar verildi.
'EHLİYETİME KAVUŞTUM, MUTLUYUM'
Kararın ardından ehliyetine kavuşan ve cezası iptal edilen Mehmet Altun,Demirören Ajansı'na (DHA) konuştu. Mehmet Altun, "Cezayı yedikten sonra Isparta Şehir Hastanesi'ne giderek kan tahlili yaptırdım. Rapor sonucu ile mahkemeye başvurduk. Ve yaklaşık 10 gün gibi bir sürede de mahkeme cezamı iptal etti. Ehliyetime kavuştum, mutluyum" dedi.
'KAN TAHLİLİ YAPTIRMALARINI ÖNERİYORUM'
Sürücülere de uyarıda bulunan Mehmet Altun, "Alkol kullanmadığı halde ceza yiyen sürücülere, hiç vakit kaybetmeden en yakın hastaneye giderek kan tahlili yaptırmalarını öneriyorum. Bizim başımıza geldi, diğer insanların başına gelmesin" diye konuştu.

Kemer Takmayan Sürücü ile Yolculara 132'şer lira CEZA!

Şehirlerarası yolcu otobüsünde "Emniyet kemeri kullanmamak" ihlalinden dolayı sürücü ve yolculara 132'şer TL ceza uygulandı.

ULUSALSES.COM *ÖZEL HABER: HALİS KAHRAMAN * (22. 01. 2020 – Çarşamba / 14, 04)

 

Ülke genelinde polis ekiplerince “Şehirlerarası Yolcu Taşıyan Otobüslere” yönelik özel denetim gerçekleştirildi.Denetimler de 211 sürücü / yolcunun  emniyet kemeri kullanmadığı tespit edildi, "Emniyet kemeri kullanmamak" ihlalinden dolayı sürücü ve yolculara 132'şer TL ceza uygulandı.

Yapılan denetimde;61 bin.247 araç/sürücü kontrol edildi,347 sürücünün araçta takograf bulundurmadığı veya kullanmadığı, 211 sürücü/yolcunun ise emniyet kemeri kullanmadığı tespit edildi, 351 araç trafikten men edildi,Toplam 3 bin 598 trafik kural ihlali tespit edilerek ceza işlemi yapıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün “Şehirlerarası Yolcu Taşıyan Otobüslere” yönelik özel denetim sonuçları hakkındaki yazılı basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı

"2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı, yarıyıl tatilinin 17 Ocak 2020 Cuma günü başlaması nedeniyle, sivil toplum örgütleri, dernekler, okul idareleri, tur şirketleri tarafından organize edilen kış turizmi ile sportif ve kültürel aktivitelere yönelik şehirlerarası yolcu taşımacılığı faaliyetlerinde önemli oranda artış meydana geldiği gözlendi.Bu duruma bağlı olarak trafik kazalarının en aza indirilmesi, araç sürücülerinin trafik kurallarına uyma düzeylerinin daha üst seviyeye çıkarılması, güvensiz ve korsan tabir edilen taşımacılık faaliyetlerinin engellenmesi amacıyla, 17 – 18-19 Ocak 2020 tarihlerinde ülke genelinde “Şehirlerarası Yolcu Taşıyan Otobüslere” yönelik özel denetim gerçekleştirildi.Yapılan denetimde;

* 61.247 araç/sürücü kontrol edildi,

* 347 sürücünün araçta takograf bulundurmadığı veya kullanmadığı,

* 211 sürücü/yolcunun ise emniyet kemeri kullanmadığı tespit edildi,

* 351 araç trafikten men edildi,

Toplam 3.598 trafik kural ihlali tespit edilerek işlem yapıldı.

Türk Polis Teşkilatı olarak sürücülerimize; öncelikli olarak kendi can güvenliklerinin sağlanması için trafik kurallarının önemi ve bu kurallara uymaları hususu hatırlatılır, bu denetimlerin sürekli olacağının bilinmesi kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Kırmızı ışıkta geçen, kasksız bisikletliye 420 lira CEZA!

ANTALYA'nın Kumluca ilçesinde, bisiklet sürücüsüne, bisikletiyle kırmızı ışıkta geçtiği ve kask kullanmadığı gerekçesiyle 420 liralık ceza uygulandı.

 ULUSALSES.COM * (22.01. 2020 – Çarşamba / 13, 28)

 

ANTALYA'nın Kumluca ilçesinde, simitçi fırınında çalışan Furkan Kudret Öz'e (21), bisikletiylekırmızı ışıkta geçtiği ve kask kullanmadığıgerekçesiyle toplam da420 liralık ceza uygulandı.

Cezaya itiraz eden Öz, "Daha önce başıma böyle bir şey gelmemişti" dedi.Kumluca'daki simitçi fırınında çalışan Furkan Kudret Öz, 20 Ocak Pazartesi günü öğle saatlerinde iş yerine gitmek için bisikletiyle yola çıktı. Bisikletle araçların ilerlediği yolda giden Öz, otogar kavşağında kırmızı ışıkta geçti. Öz'ü fark eden trafik polisleri, takip ettikleri bisikletli genci başka kavşakta durdurdu.

TOPLAM DA 420 LİRA CEZA 

Öz'e 'kırmızı ışık ihlali've 'kask kullanmamak'suçlarından 420 liralık para cezası uygulandı.

Cezaya şaşıran Öz, cumhuriyet savcılığında cezaya itiraz ettiğini söyledi.Furkan Kudret Öz,"Bey konak Mahallesi'nde oturuyorum. İlçe merkezinde simitçi dükkânında çalışıyorum. Bisikletimle öğle saatlerinde iş yerime gitmek için evimden çıktım. Otogar kavşağında bisikletimle kırmızı ışıkta geçtim. Trafik polisleri, kırmızı ışıkta geçtiğimi görmüş. Beni takip etmişler. Kule kavşağına geldiğimde kimliğimi istediler. Ben de vermedim. Beni İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürdüler. Orada bana kırmızı ışık ve kask cezası kestiler. Ceza makbuzunu aldım. Cumhuriyet savcılığına giderek cezaya itiraz ettim. Daha önce başıma böyle bir şey gelmemişti" diye konuştu

Yetkililer, bisikletin araç olarak değerlendirilip, bu cezanın verildiğini kaydetti.

Michelin Açıklama Yapıyor:

Geliştirdiği yeni teknolojiler ile kullanıcısına en yüksek performansı sunmak için 131 yıldır faaliyetlerini sürdüren Michelin, yol, yaya ve yolcu güvenliği konusunda aydınlatmaya devam ediyor.

Michelin, lastik sektöründe 100 yılı aşkın deneyimiyle, en büyük sorumluluk alanlarından biri olan yol, yaya ve yolcu güvenliği konusunda yola çıkacak sürücüleri uyarıyor.

Kullanıcılarına “uzun ömürlü performans”stratejisiyle yüksek performans, güvenlik, yakıt tasarrufu ve dayanıklılık sunan Michelin, yol, yaya ve yolcu güvenliği konusunda aydınlatıcı şu önerilerde bulunuyor;

HAVA 7 DERECENİN ALTINA DÜŞTÜĞÜNDE KIŞ LASTİĞİ TAKTIRIN!

Öncelikle hava 7 derecenin altına düştüğünde kış lastiklerinizi taktırmayı unutmayın!Aracınızdaki lastiklerin aynı marka ve desen olmasına özen gösterin. Lastik hava basıncınızın araç üreticisinin belirttiği ölçüde olmasına dikkat edin.

Fren mesafesine ve kademeli fren yapmaya dikkat edin.Kış mevsiminde olmamız nedeniyle yollar sağanak ve yağışlı havalarda kayganlaşır. Hızı azaltarak öndeki araçla aranızda belirli bir fren mesafesi bırakın.

Kısa farlarınızı ve çevresel aydınlatmayı kullanın. Özellikle ıslak zeminlerde fren mesafesi kuru zemine oranla daha da uzayacak. Bu nedenle fren mesafesinin daha da artmaması için fren esnasında, lastiklerin kilitlenmesini engellemek adına, kademeli olarak fren yapın.

ABS’li araçlarda ise sistem devreye girdiğinde, kademeli başlayıp ardından tüm gücünüzle fren yapmanız gerektiğini unutmayın. Unutmayalım ki frene hafifçe bastığınızda bile,ABS sistemi devreye girebilir.

       Fakat sistemin devreye girmiş olması,uygun bir değerde fren performansı alacağınız anlamına gelmez. O yüzden fren pedalına yaptığınız baskıyı en iyi şekilde ayarlamanız gerekir. 

KISA Ve SİS FARLARINIZI KULLANMAYI UNUTMAYIN!

Sisli havalarda en çok görüş mesafesi azalır ve sürücüyü olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle öncelikle kısa farlarınızı ve sis farlarınızı açın. Önünüzde seyreden araçlarla aranızda güvenli bir fren mesafesi bırakın. Sollama yapmamaya özen gösterin.

Dikkatinizi yola odaklayın. Olumsuz hava koşullarında; kar, tipi, sağanak ve rüzgârlı havada, yayaların panikle yolu çıkma ihtimalini ve yola savrulabilecek olma ihtimalini unutmayın. Dikkatinizi yola verin ve yayalara karşı dikkatli olun. 

GECE GÖRÜŞ MESAFESİNİ IŞIĞA VE KARANLIĞA GÖRE AYARLAYIN

Gece aracınızı sürerken, olumsuz hava koşulları ile birlikte, gözlerinizin ışık ve karanlığa alışması zaman alabilir. Karşı yönden gelen araçlardan ve çevreden yansıyan ışıkların gözünüzü almaması için dikiz aynasının açısını değiştirin.

Geceleri görüş mesafesi azaldığından aracınızın hızını da azaltmayı unutmayın. Virajlarda su birikintilerine dikkat edin. Islak, buzlu ve kaygan yollarda dikkatli olun. Özellikle ıslak yollarda meydana gelen kazaların % 99’ u, yolda az miktarda su birikintisi olduğunda meydana gelir.

Küçük de olsa yolda gördüğünüz su birikintilerinde dikkati elden bırakmayın. Ön ve arka lastiklerde hâkimiyetinize dikkat edin.

Ön lastiklerde direksiyon hâkimiyetini kaybetmeniz durumunda yol tutuşunu yeniden kazanabilmeniz için, gaz pedalından ayağınızı çekerek hızı azaltmanız gerekir. Gerekiyorsa, lastikleri kilitlemeden fren pedalı üzerine hafifçe basın.

Arkadan itişli bir araçta, arka lastikler yol tutuşunu yeniden kazanıncaya kadar ayağınızı gaz pedalından hafifçe kaldırın. Daha sonra hızınızı tekrar kazanmak için hafifçe gaz pedalına basın. Hiçbir şekilde fren pedalına basmayın. Çünkü fren arka lastiklerin dengesizliğini arttırır. 

LASTİK DEĞİŞİMİNDE YENİ LASTİKLERİ ARKAYA TAKIN!

Lastiklerinizi dörtlü olarak değiştirmeye özen gösterin. Ancak ikişerli olarak değiştirmeniz gerekirse mutlaka yeni lastikleri arkaya takın. Ön lastikler direksiyona bağlı hareket ettiği için, sürücü tarafından kontrol edilmeleri her zaman daha kolaydır. Arka lastiklerin ise kontrolü daha zordur. Bu yüzden yeni lastiklerin arkaya takılması gerektiğini unutmayın!


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net