16 Temmuz 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
İlmek İlmek Dokuyoruz
İlmek İlmek Dokuyoruz
834 Konut Satıldı
834 Konut Satıldı
Yiğit'e Son Görev
Yiğit'e Son Görev
Şampiyona Görkemli Kutlama
Şampiyona Görkemli Kutlama
  YAZARLARIMIZ
Hâlis Niyet
04 Şubat 2020 Salı Bu yazı 7275 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Karın yağışını pencereden izleyen güzel bir insan, okula gitmekte olan çocuğun üstündeki montun ince olduğunu gördü, bir an içi sızladı. Çocuğun sürekli o yoldan geçtiğini yeni fark etmişti. Nedenini sorgularken bir niyet hâsıl oldu, mont alıp hediye etmek istedi. İçinde huzursuzluk vardı. Ertesi gün montu hediye etmek için yola çıkıp çocuğun gelmesini bekledi. Çocuk gelirken birbirlerine gülümsediler ve sanki o montu alacağını biliyormuş gibi davrandı. Çocuk “Amca sen Allah mısın?” diye sual yöneltti. Adamın eli ayağı titredi kendinden geçer gibi oldu ve “Hâşâ evladım nasıl bir söz bu?” diye söyleyince, çocuk “Amca o zaman sen Allah’ın dostusun, çünkü ben dün gece çok üşüdüğüm için Allah’a dua ettim montum yok diye.”

Boşa gitmez yapılan dua, kalbe gelen güzel niyet. Senin edeceğin makam çok yüksek olduğu için elbet o yaptırır bir kuluna. Sana şah damarından daha yakın bir yaratıcı var. Derdini ona açarsan elbet karşılığı gelir.

Yaptığımız her güzel niyette elbet karşılığını göreceğimiz aşikâr. Niyet hâlis olunca akıbet hayr olurmuş. Yapılan fiile riya karışırmış da amma velâkin niyete karışmazmış. Niyetlerimizi; fikrimize alırken o niyetlerin sonuçlarını da düşünmek gerek. Fiille iştigalde bulunduğu süresince sonuçları da bizim nazarımızda iyi olması gerekir. Sonu hüsranla biten niyetler kapanmaz yaralara sebep olabilir. Kendi nefsani duygularımız yüzünden başkalarının hayatlarını karartmamak lazım. Kalpten geçen, zihinde düşündüğümüz ne var ise elbet bilen var. İyilik aslında plan gerektirmez bir an yapılır. Kötülük ise plan gerektirir, yorar insanı kalbe akla zarar verir; ama farkında olmaz insanoğlu.

Şunu unutmayalım ki ne yaparsak yapalım gizli de olsa, açık da olsa elbet gören var. Çok dikkatli olmamız gerekir. Birileri varken yapılmayacak ne varsa, yalnız iken de yapmaz isek o zaman oluruz tam anlamıyla. Allah kalpteki geçenleri de, zihindeki kötü düşünceleri de, ruhaniyetteki hâl-i pürmelâli de bilir. Ondan mülhemdir ki; Zilzal Suresi 7 ve 8. ayetlerinde “Kim zerre miktarı hayır yapmışsa onu (karşılığını) görür. Kim de zerre miktarı şer işlemişse onu (karşılığını) görür.” Rabbim herkese kalbindekini yaşatmayı nasip etsin diyerek duada bulunalım.

Selametle…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İdris Aykul
Şevket ÖZSOY
Nesrin Bulat
Nusret Kılıç
Fazlı GÜVENTÜRK
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net