29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Hâlis Niyet
04 Şubat 2020 Salı Bu yazı 15142 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Karın yağışını pencereden izleyen güzel bir insan, okula gitmekte olan çocuğun üstündeki montun ince olduğunu gördü, bir an içi sızladı. Çocuğun sürekli o yoldan geçtiğini yeni fark etmişti. Nedenini sorgularken bir niyet hâsıl oldu, mont alıp hediye etmek istedi. İçinde huzursuzluk vardı. Ertesi gün montu hediye etmek için yola çıkıp çocuğun gelmesini bekledi. Çocuk gelirken birbirlerine gülümsediler ve sanki o montu alacağını biliyormuş gibi davrandı. Çocuk “Amca sen Allah mısın?” diye sual yöneltti. Adamın eli ayağı titredi kendinden geçer gibi oldu ve “Hâşâ evladım nasıl bir söz bu?” diye söyleyince, çocuk “Amca o zaman sen Allah’ın dostusun, çünkü ben dün gece çok üşüdüğüm için Allah’a dua ettim montum yok diye.”

Boşa gitmez yapılan dua, kalbe gelen güzel niyet. Senin edeceğin makam çok yüksek olduğu için elbet o yaptırır bir kuluna. Sana şah damarından daha yakın bir yaratıcı var. Derdini ona açarsan elbet karşılığı gelir.

Yaptığımız her güzel niyette elbet karşılığını göreceğimiz aşikâr. Niyet hâlis olunca akıbet hayr olurmuş. Yapılan fiile riya karışırmış da amma velâkin niyete karışmazmış. Niyetlerimizi; fikrimize alırken o niyetlerin sonuçlarını da düşünmek gerek. Fiille iştigalde bulunduğu süresince sonuçları da bizim nazarımızda iyi olması gerekir. Sonu hüsranla biten niyetler kapanmaz yaralara sebep olabilir. Kendi nefsani duygularımız yüzünden başkalarının hayatlarını karartmamak lazım. Kalpten geçen, zihinde düşündüğümüz ne var ise elbet bilen var. İyilik aslında plan gerektirmez bir an yapılır. Kötülük ise plan gerektirir, yorar insanı kalbe akla zarar verir; ama farkında olmaz insanoğlu.

Şunu unutmayalım ki ne yaparsak yapalım gizli de olsa, açık da olsa elbet gören var. Çok dikkatli olmamız gerekir. Birileri varken yapılmayacak ne varsa, yalnız iken de yapmaz isek o zaman oluruz tam anlamıyla. Allah kalpteki geçenleri de, zihindeki kötü düşünceleri de, ruhaniyetteki hâl-i pürmelâli de bilir. Ondan mülhemdir ki; Zilzal Suresi 7 ve 8. ayetlerinde “Kim zerre miktarı hayır yapmışsa onu (karşılığını) görür. Kim de zerre miktarı şer işlemişse onu (karşılığını) görür.” Rabbim herkese kalbindekini yaşatmayı nasip etsin diyerek duada bulunalım.

Selametle…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net