17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
KONUŞMAK KOLAY
05 Şubat 2020 Çarşamba Bu yazı 14402 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Toplumun destek verdiği veya genel olarak toplumun tepki gösterdiği olaylar hakkında iki kelam ettiğiniz zaman gerek okuyucularınız veya gerekse sosyal medyalarda takipçileriniz tarafından “aman ne güzel insan bak bizim gibi düşünüyor” diye algılanır destek alırsınız.

            Ama bazen tolumun hamasi duygularını pohpohlamak yerine gerçekleri de göz önüne dökmek lazımdır. Aslında aykırı gibi görünse de aykırı değil gerçektir bu düşünceler. Kaldı ki tarih içerisinde büyük fikirler ve büyük düşünceler tolumda aykırı olarak görülenlerden çıkmıştır.

            Buna bağlı olarak dün ülkemizin her köşesindeki insanlarımız bir acı duydu. Maalesef Suriye’de bulanan askerlerimize takviye amaçlı giden konvoya Suriye Rejimi tarafından bir saldırı yapılmış ve şehitlerimiz olmuştu.

            Pek çoğumuz gibi olayı ilk duyuran haber kalanından sonra takibimiz sürdü. Tüm gelişmeleri gerek farklı ekranlardan ve gerekse farklı yazılı basından takip ettik ve etmeye de devam ediyoruz.

            Bu takibimiz esnasında olağan olduğu kadar olağan dışı da yorum ve haberler ile karşılaşıyoruz.

            İsimlerinin başında profesör unvanı olan kelli felli kişilerin sırf topluma mesaj vermek onların gözünde “ vay be” dedirtmek için nasıl çığırtkanlık yaptığını gördükçe yazık yazık demeden kendimizi alamıyoruz.

            Eğer bize bir saldırı olmuşsa biz bunun cevabını en ağır şekilde vermeliyiz. Toprağa düşen bir damla şehit kanının bire bin bile olsa karşılığı alınmış sayılmaz. Ateş düştükten sonra o saldırıyı yapanın elinden silahını alıp yedi sülalesinin kafasında parçalasanız ne olacak. Tabi ki yüreğimize su serpilir ama giden gelir mi?

            Bunu demek kolay olan ve topluma toplumun arzusu yönünde mesaj olur.

            Zor olan evet bu kalleş sadırının karşılığını verelim ama aynı zamanda da aklıselim ile hareket edelim demektir.

            Nasıl olacak bu derseniz?

            Her şeyden önce muhatabınıza bakın benim canımı yaktınız bende sizin canınızı yaktım. Ama kanı kanla yıkamaya devam ederseniz ikimizde zararlı çıkarız mesajını vereceksiniz.

            İkincisi bu olayın tekrarını yaşamamız durumunda karşılığı böyle olmaz diyeceksiniz. Sonra da bu işi nasıl çözmeniz ile ilgili kafa yoracaksınız.

            Bence bu iş elbette Rusya ve ABD ve elbette onların hemen yanında bölgede özellikle Suriye ‘de ciddi bir etkisi olan İran’a güvenmemekle olur. Elbette hiç birine teslim olmuş değiliz ve kendi politikamızı sürdürüyoruz. Ama onların etkisini kırmak için adılar atmalıyız.

            Ülkesinde sivil vatandaşlarına her türlü kötülüğü yapan bir rejim ve o rejimin bir lideri var. Liderler seviyesinde belki görüşmelerin başlaması kısa vadede zor ve gereksiz ama bir alt kademede mutlaka çok ciddi görüme yapılmalı ve sürdürülmelidir. İstihbarat şeflerinin görüşme yaptığını biliyoruz. Bence o görüşmeler devam etmeli ve bir üst kademeye çıkarılmalıdır. Mesela dış işleri bakanları seviyesine çıkarılmalıdır.

            Bu görüşmeler olması durumunda kendini süper güç görüp bölgede kan kusturan, bölgedeki tüm ülke ve grupları birbiri ile çarpıştıran ülkeler saf dışı kalacaktır. Etkisini kaybettiklerinde de bölge gerek sahiplerine kalacak ve onlarda daha itidalli kararlar ile hareket edecektir.

            Devletlerde hele büyük devletlerde kindarlık olmaz. Elbette devam eden herkese göre değişmeyen bir devlet politikası olacak ama bu politikada gelişen durumlar ile güncellenecek ve en doğru politika ortaya çıkacak. Bu güncelleme yapılırken sadece iktidardaki partilerle değil toplumun kabul görmüş her kesimi ile güvenlik toplantısı yapılıp en doğru politika belirlenmelidir.

            Hülasa toplumdaki bazılarının savaş çığırtkanlığı yerine itidalli hareket edip gerekli zamanda gerekli yerde gerekli müdahale ile söz sahibi olunmalıdır.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net