26 Ocak 2021 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
56 litre etil alkol ele geçirildi
56 litre etil alkol ele geçirildi
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
  YAZARLARIMIZ
Hilali Ahmer’den Kızılay’a
06 Şubat 2020 Perşembe Bu yazı 9086 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

1868 tarihinde "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adıyla kurulan Kızılay,
1877'de "Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti", 1935'te "Türkiye Kızılay Cemiyeti"  adını almıştır. Kuruluşa "KIZILAY" adını bizzat Ulu Önder Atatürk vermiştir.

 

Kızılay,  kâr amacı gütmeyen, yardım ve hizmetleri karşılıksız olan ve kamu yararına çalışan bir gönüllü sosyal hizmet kuruluşudur. Kızılay'ın Genel Müdürlük Teşkilatı dışında kalan bütün kademelerindeki görevler fahridir. Yani Genel Merkez görevlileri hariç hiç kimse maaşlı çalışmazlar.

 

Yıllarca milletin dar gününde yanında olan, bu milletin en çok güvendiği kurum olan Kızılay her Türk vatandaşının evi gibidir. Fikri zikri ne olursa olsun Kızılay herkesin kurumudur. Muhafazakar olsun, laik olsun, milliyetçi olsun zengin fakir herkes Kızılay’a sahip çıkar.

 

Bizim kuşakların hepsi bilir. İlkokulda Kızılay Kolumuz vardı. Kızılay’dan pul satışı olur, okulda sarı zarflar dağıtılırdı. Dağıtılan bu sarı zarflar kesinlikle boş geri verilmezdi. Karınca kararınca herkes maddi durumları ölçüsünde destek verirdi.

 

Ülkede şartlar değişmiş, iktidarlar gelip gitmiş, başkanlar değişmiş ufak tefek usulsüzlükler duyulmuşsa da Kızılay’a hiç kimsenin güveni sarsılmamıştı. Ta ki  son günlerde patlak veren Ensar Vakfı meselesine kadar.

 

Başkentgaz Şirketinin Kızılay’a şartlı bağış usulüyle 8 milyon dolar bağışlaması ve Kızılay’ın da şartlı bağış kapsamında bu paranın 7 milyon 925 bin dolarını Ensar Vakfı’na göndermesi olayı vergi kaçakçılığı iddialarını gündeme getirdi.

 

Bu olay başlı başına bir skandal iken bir de üstelik Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın bu  iddialara ilişkin yaptığı açıklamasında “Burada vergi kaçırmak yok, vergiden kaçınmak var” ifadeleri büyük bir talihsiz açıklama olarak tarihe geçecektir.

 

Bir de bunun üstüne Ensar Vakfı’nın  tartışmaların alevlenmesinin ardından, Kızılay’dan gelen paranın ABD’deki Turken Vakfı’na ait bir yurt inşaatı için kullanıldığı bilgisini vermesi bu olayı daha da içinden  çıkılamaz hale getirmiştir.

 

Kızılay’ın kendi çalışma alanı ile ilgili şartlı bağış alması bile tartışılırken Kızılay üzerinden başka vakıflara yardım aktarılması Kızılay’ı komisyoncu durumuna düşürmüş, herkesin sevdiği, sahip çıktığı Kızılay’a olan güveni sarsmış yani Kızılay üzerinden vergi kaçırılmıştır.

 

Daha önce ortaya çıkan Deniz Feneri yolsuzluklarının üzerine Kızılay meselesi, insanların yardım kuruluşlarına karşı duyduğu güvenin  sarsılmasına neden olmuştur.  İnsanlar yardım edecek güvenilir bir kurum bulamadıkları gün, yardım etmeyi de kesecektir. Bu da ihtiyacı olan insanlara yapılmış en büyük kötülüktür. Bunun yanında yardım ederek manevi huzura kavuşan insanlara da kötülük yapmış oluruz.

 

Adam kayırmanın, hadsizliğin , edepsizliğin çığırından çıktığı şu dönemde temiz kalmış, insanların vicdanlarında hala sevgiyle kalmayı başarmış kurumları örselemeyelim. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Ocak 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net