27 Ocak 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 66
10 Şubat 2020 Pazartesi Bu yazı 6670 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Saygıdeğer FTM Kardeşlerim;

Hepimizin bildiği gibi son günlerde memleketimizin üzerinde kara bulutlar bulunmakta. Her ne kadar bizleri trafik ve yol güvenliği konuları ilgilendiriyorsa da, bu feci olaylar vatandaşlarımızın başına geldiği için ilgilenmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Bu olaylarda (Her üç felakette de) memleketimizi yönetenlerin ihmali, umursamazlığı ve bilgisizliği olduğu, medyamızdan öğrendiklerimizden anlaşılmaktadır.

Temennimiz mevcut iktidarın artık olaylardan ders alması, bilgisizleri bilgilendirmesi, bu gibi felaketlerden insanlarımızın kurtulması, olayların kadere bırakılmamasıdır.

            Bunun için WhatsApp gurubumuzdan şu bildiriyi hepimiz adına yayınlama lüzumu hissettim:“Van Bahçesaray’daki çığ felaketinde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza ve kurtarma çalışmaları sırasında düşen ikinci çığda şehit olan kahraman jandarmalarımıza, itfaiyecilerimize, korucularımıza ve yardımsever vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.TÜRKİYE FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLERİ ve YOL GÜVENLİĞİ DERNEĞİ”

Faik ERDOĞAN (TFTM)

TÜRKİYE FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLERİ ve YOL GÜVENLİĞİ DERNEĞİ Genel Başkanı.

YOLLAR UYURGEZER ŞOFÖRLERLE DOLU!

KTYG (Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği) Genel Başkanı İhsan MEMİŞ yaptığı açıklamada çok dikkat çekici bir konuya değindi.

        Yolcu ve yük taşıyan otobüs ve kamyon şoförlerinin, uzun süre araç kullanmalarını önleyip, belirli saatlerde dinlenmesini sağlamak amacıyla uygulanması kararlaştırılan sayısal takograf zorunluluğunun ertelenmesine kritik uyarı geldi!

        Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı daha önce yayımladığı yönetmelikle (1. Ocak. 2020) den itibaren yük ve yolcu taşıyan ağır vasıta şoförleri için dijital takograf zorunluluğu getirmişti.

        Kazaların önlenmesinde kritik rol oynayacak takograflar sayesinde 24 saat içerisinde 9 saatten fazla araç kullanamayacak ve hız limitlerini aşamayacaklardı.

        Ancak nakliye ve otobüs firmalarının baskısı üzerine bakanlık, genelgeyi 6 ay erteledi! Bu kararı değerlendiren KTYG Genel Başkanı İhsan MEMİŞ;‘’Yollar uyurgezer şoförlerle dolu! Erteleme kararıyla can ve mal güvenliğimiz tehlikeye atıldı!’’dedi.

        Normalde 4. 5 saat araç kullanan bir şoförün45 dakika mola vermesi gerektiğini belirten MEMİŞ;‘’Şoförlerin çoğunda uyku apnesi var!Yollar uyurgezer şoförlerle dolu. Uyku apnesinde sürücünün gözü açık ama şuuru kapalıdır!’’dedi.

MODERATÖRÜN NOTU:

Bu yönetmelik çıkartılmadan önce bunun alt yapısının hazırlanması gerekirdi! Hangi tür yol (çift şerit – bölünmüş – otoyol) olurda olsun, hangisinde doğru dürüst mola ve dinlenme tesisi var da,kamyoncu ilk çıkış merkezinden 4 – 4. 5 saat sonra mola verip dinlenecek?

Büyük çoğunluğu (tamamı diyebilirim) mal sahibi veya tek şoför olarak çalışan kamyoncu, gerçekte sabit giderlerini (yakıt – amortisman – personel) karşılayacak bir işi bile doğru dürüst bulamazken,bunları ancak karşılayabilmek için değil kesintisiz 4. 5 saat, direksiyondan inmeden bunun üç katını kesintisiz giderek çalışmak zorundayken, daha birde bunun üzerine tonaj istiabı şartına muhatapken, siz tüm bu olumsuzlukları görmezden geleceksiniz. Ondan sonra da kalkıp Dijital Takograf diye tutturacaksınız!

Bir halk deyimi var: Deveye sormuşlar, neden boynun eğri diye. O da cevap vermiş; nerem doğru ki! İşte bizim tüm işler de aynen bu deve hesabı anlıyacağınız!

Ha, bu arada Sayın Genel Başkan trafik güvenliği ve insan hayatı bakımından çok haklı bir itirazı dile getiriyor. Katılmamak mümkün değil. Lâkin bu yarakangren olmuş, pansuman kâr etmez hâle gelmiş, siz sargı bezi istiyorsunuz!

GÜVENLİ YAŞAM

Tahsin SENDİNÇ * Emekli Öğretmen.

Bizim Millet olarak eksikliklerimizden biri de tehlikeyi algılayıp tedbir alamamaktır. Tedbir alamamanın bedelini malımız ile veya canımız ile öderiz. Son hafta içinde can kaybı yaşanması, gündemin önemli başlıklarından biri oldu.

Kışın soğuk havada yazlık kıyafetleri ile sokağa çıkan bir kişi soğuktan üşüyeceğini ve hasta olma ihtimalini hesaba katmaktadır. Bu durum bilindiği için bizler yazlık ve kışlık kıyafetler edinir, mevsimine göre bunları giyer, günlük yaşantımıza devam ederiz. Buna benzer tedbirleri diğer alanlarda da almamız gerekir.

Ancak bizim güven içinde yaşamamız için bizim dışımızdakilerin çoğunlukla kamu çalışanlarının alması gereken tedbirler vardır. Eğer bu tedbirler zamanında alınmaz ise bedelini biz malımızla ve bazen canımızla öderiz. Yani mağdur oluruz.

Vatandaşı mağdur olmasın diye her ülkede olduğu gibi ülkemizde de yasal düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan düzenlemeler uygulamaya konulmadan önce vatandaşın, olası tehlikelerin ne olduğu konusunda bilinçlenmesini sağlamak için eğitim alması öngörülmüştür.

Verilecek olan eğitimi belirlenmiş şartlara haiz olan öğreticiler yine belirmiş eğitim ortamı olan yerlerde vermektedir. Millet olarak bizim sorunumuz göreceğimiz eğitimin faydasını yok saymaktır. Hatta bazen eğitim için geçecek süreyi gereksiz zaman kaybı olarak görenlerimiz de vardır.

        Devlet burada vatandaşın eğitim sürecine devamını sağlayarak, vatandaşın bilgi sahibi olmasını ve kurala uymasını sağlamasıdır. Eğitim almasına rağmen vatandaş kurala uymuyor ise devlet kuralsızlık yapan vatandaşı tespit edip, yasanın öngördüğü bedeli ödemesini sağlamalıdır.

Elazığ merkezli depremi durdurma imkânımız yoktu ama tedbir ile can kaybı önlenebilirdi. Tedbir ise fay hattından uzakta sağlam zemin üzerine deprem yönetmeliğine uygun binalar yapıp, burada ikameti temin etmekti.

Biz vatandaş olarak fay hattının yerini bilip ona göre ev yeri seçme imkânımız olmayabilir. Bu durumda devlet aracı olup zemini sağlam arsa üreterek vatandaşın ev yapacağı yeri bedeli karşılığı tahsis etmesi veya vatandaşın görüşünü alıp hazır yapılmış ev edinmesini sağlaması gerekir.

Vatandaşın halen oturduğu mevcut evinin fay hattına yakın olduğu veya deprem yönetmeliğine uygun olmayan şartlarda yapıldığı tespit edilmiş ise devlet deprem olmadan önce vatandaşa seçenek sunup dayanıksız konutu tahliye etmelidir.

Evi sağlam olmayan ev sahibi benim param yok dediğinde, mevcut evine karşılık daha küçük bir ev verilmesi yâda borçlanması sağlanarak, sağlam olmayan ev tahliye edilmelidir. Ve devlet karşılıklı fedakârlık yaparak sağlam konutta ikamet imkânı verilmelidir. Depremi durduramayız ancak tedbir alarak ölümleri durdurabiliriz.

Kar yağışının çok olduğu meyilli arazilerde çığ düşmesi olayları yaşanmaktadır ve yaşanacaktır. Burada da eğitimli personele ihtiyaç vardır. Yol yüzeyinde biriken karlar temizlenmeye başlandığında kara yapılan fiziki basının veya ses basıncının çığı tetikleyeceği bilinmektedir. Bu sebeple karı küreyip yolu açmakla görevli araçlar rakımı yüksek yerlerde konuşlanıp yol açmaya yüksek noktadan başlasa çığ düşse bile kimse zarar görmeyecektir.

Yollarda devamlı çığ düşen yerler belirlenip buralara gerekirse çığ tünelleri yaparak düşecek çığın yolda ulaşımı engellemesi önlenir. Hatta vahşi yaşamın devamına katkı sağlanır. İstenilirse doğal afetlerden korunmanın çaresi vardır.

        Bunun için eğitim almış nitelikli personel istihdam etmek yeterlidir. Eğitilmiş personel bir sebep ile aldığı eğitimin dışınca bir uygulamaya tevessül ederse devlet gereken cezayı vermelidir.

Kurtköy’de bulunan Sabiha Gökçen havalimanında pist dışına çıkan uçak kazası da can almıştır. Uluslararası sözleşmeler gereğince yetki verilen pilotun olası yanlış kararı başkalarının yaşamını tehlikeye atması önlenebilirdi.

Pistin bitimine uçağın saha dışına çıkmasını önleyecek kumlu bir zemin veya sınır bitiminde uçağı yavaşlatıp durmasını sağlayacak esneyebilen file benzeri bir düzenek olsaydı bir ihtimal bu can kayıpları yaşanmazdı.

Son günlerde yaşadığımız sorunları bir daha yaşamamak için kaliteli eğitim ve kaliteli denetime ihtiyacımız vardır. Yaşamını kaybedenlere rahmet yakınlarına ve milletimize başsağlığı dilerim.Eğitim başka bir yazı konusu. (07. 02. 2020).

İstanbul’ da 23 Kaçak Ambulans Yakalandı!

Milliyet’ in ‘Ambulans Taksi’ manşeti büyük ses getirdi. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, geçen yıl kayıt dışı ve ruhsatsız çalışan 23 özel ambulans tespit etti.

 

Milliyet Gazetesi’nin dün ‘Ambulans Taksi’ manşetiyle ortaya çıkardığı ambulans rezaleti, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün de gündeminde. Geçtiğimiz yıl kayıt dışı ve ruhsatsız çalışan 23 ambulans tespit eden İl Sağlık Müdürlüğü, halkın sağlığını tehlikeye atan ambulansları denetimlerle tespit ediyor. Müdürlüğün Özel Ambulans ve Denetim Birimi sorumlusu Bahattin Şahan, “Firmaların kayıtsız ve denetimsiz faaliyet yürütmesi ciddi bir sorun” diyor.
İstanbul’da özel ambulans statüsünde faaliyet gösteren ruhsatlı 453 ambulans bulunuyor. Bunların dışında kayıt dışı korsan ambulanslar, yetersiz donanım ve personelle hastanın hayatını tehlikeye atıyor.
‘Hasta için büyük risk’
İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Özel Ambulans ve Denetim Birimi, 2019 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik şube polisleri ile son 2 yılda yaptığı 4 bin 313 denetimde, kayıt dışı çalışan 52 korsan ambulans tespit etti. Denetimlerle ilgili Milliyet’e konuşan İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Özel Ambulans ve Denetim Birimi sorumlusu Bahattin Şahan, mevzuata uygun olmayan ambulansların faaliyette olmasının hasta hayatı için risk oluşturduğunu söylüyor.

İstanbul’da 453 adet özel ambulans bulunduğunu aktaran Şahan, “Bunların 198 tanesi kırmızı şeritli acil yardım ambulansı, 242 tanesi mavi şeritli hasta nakil ambulansı, 1 tane özel donanımlı ambulans, 7 tane hava ambulansı var. Ruhsatlandırma kriterine dâhil olan özel ambulanslar; belediye, üniversite, fabrika, özel hastane, ortak sağlık ve güvenlik birimleri, tıp merkezleri ya da bu işi ticari boyutta yürüten ambulans servisleridir. Ruhsatsız faaliyet gösteren ambulanslar için emniyetle birlikte belirli Lokasyon larda denetimler yapıyoruz” dedi.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net