04 Haziran 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Tesiste Günlük 2,5 Milyon Maske Üretiliyor
Tesiste Günlük 2,5 Milyon Maske Üretiliyor
Silahlı Kavgaya Karışan Zanlılar Adliyeye Sevk Edildi
Silahlı Kavgaya Karışan Zanlılar Adliyeye Sevk Edildi
Kahvehanelerde Oyun Yok!
Kahvehanelerde Oyun Yok!
Türk Metal'de Görev Değişikliği
Türk Metal'de Görev Değişikliği
  YAZARLARIMIZ
Yazmak
11 Şubat 2020 Salı Bu yazı 5042 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yazmak, insanın bazen söylenmemiş sözlerin içindeki buhranı dışa vurmasıdır. Söylemleri ile anlatamadıklarını... Konuşmak yerine yazmanın bir çıkış olduğunu… Bazen bir hikâye bazen bir şiir bazen bir makale... Yüreğinin derinliklerinde ne varsa yazıya dökmek... Söylemediklerini söylemek, ulaşamadıklarını ulaştırabilmektir. Özleyiş, aşk, yarayı sarmak ne varsa yazarsın. Amansız denizlere dalmak gibidir. Unutulmuşları yazmak, uçsuz bucaksız yollara çıkmak gibidir. Duygu serüvenlerinin geçişleri üzer, bazen yazıda duygulanır. Bazen tahayyül edersin. Bunu yaşayarak yazmak okuyucuya hissettirmek zor iştir. Hangi duyguda yazdıkları belli olmaz. Okuyanlara ise başka dünyaları çağrıştırabilirler. Yazı, yazanın beyninde yer alır. Kime yazdığını kiminle hayal ettiğini bilemezsin. Onun içindir ki herkes aynı pencereden bakamaz. Ağlatır, güldürür, acıtır; kimin yarasına dokunduğu belli olmaz. Yaşamadan yazmak bir anlam katmaz yazıya. O eşsiz harikulâde duygunun ışık yansımasının dışa vurması gibi bir şeydir.

Konuşmak ise dünyanın en güzel kelimeleriyle anlatmaya çalışsan da şayet o hâl sende yoksa anlatılmak istenen karşı tarafa pek etki etmez. Konuştuğun ne varsa hepsinden mesulsündür. Aslında konuşan bilmez, bilen konuşmaz derler. Şah-ı Nakşibendi (ks) der ki “Eğer konuştuğun hasletler sende yoksa Allah onu sana yaşamayı haram kılar.” Ondan dolayıdır ki konuşunca çok dikkat etmek, karşımızdaki insanı düşüneceğimiz yerde ilk önce konuşurken kendimizi düşünmemiz lazım. Dil belaya yatkındır. İsmet Hoca’nın dediği gibi “Allah insanı iddiasından vurur.” Dilimize çok dikkat etmek gerekir, büyük konuşmamak lazım.

Aslında susmak en iyisi de ah becerebilsek! Susarak konuşanlar var biliyorum. Sustukları için hâl ve zürriyetleri hep bize örnek oluyor. Bakışları ile anlatıyorlar anlatmak istediklerini. Yaşadıkları ne varsa sirayet ediyor yaşam biçimlerine. Onların dizlerinin dibine oturabilsek. Nazarlarını alabilsek olacağız diye düşünüyorum. Şairin dediği gibi “Yek nazar eylese arif-i billâh / Aslı kemhâreyi mücevher eyler” (Allah’tan ayık olan, arif-i billâh olan, bir bakışta kara taşı mücevher yapar.) Öyle güzel insanlar var bu hayatta. Bulmak gerek, ellerinden tutmak gerek. Selametle…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Başar Özdemir
Hakan Öztürk
Nusret Kılıç
Nesrin Bulat
Adil YILDIRIM
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Haziran 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net