22 Nisan 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Kırıkkale'de Çiftçiler Zor Günler Geçiriyor
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Soylu ve Eşinden Sessiz Sedasız Kırıkkale Ziyareti
Genç Partide Yeni Dönem
Genç Partide Yeni Dönem
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
Şimşekler Bursa'da Mağlup 1-0
  YAZARLARIMIZ
Siyasetçi zor yetişir...
12 Şubat 2020 Çarşamba Bu yazı 13191 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Siyasilerin konu açıldığında “Siyasetçi zor yetişiyor” şeklindeki ifadesi hepimizin malumu olsa gerek..

 

‘Siyasetçi zor yetişir ama..’diye başlayan cümle siyasette uzun soluklu ama temiz kalmayı anlatıyor bence.

 

Bu açıdan baktığımızda aktif siyasette en uzun süreli kalan ismin Ramazan Can olduğunu söyleyebilirim

 

Ramazan Can’ın siyasi geçmişinin 1995’li yıllara dayanan uzunca bir dönemi kapsadığını görebiliyoruz

 

Refah Partisi ile başlayan, Fazilet Partisi kurucu il başkanlığı il genel meclis adaylığı ile devam eden süreç

 

AK Parti kurucu İl Başkanlığı,2002 yılı 3 Kasım 22’nci dönem seçimi 3. sıradan ilk parlamentoya girişi..

 

Yüzde 49.5 oy oranı ile mecliste üç vekilden birisi olarak temsilde kusursuz bir sürecin tamamlanması. 

 

Aday olmadığı 23 dönemde Genel Merkez tarafından verilen Bolu ili ve çevresi seçim koordinatörlük görevi..

 

2011 yılı 24 dönem Atalay birinci, O. Kaan Köksal iki, Can’ın üçüncü sıra adaylığı 3-0’lık seçim sonucu..   

 

Yüzde 62.5 oy oranı üç Milletvekili ile Kırıkkale’nin TBMM’de ve hükümet içinde en güçlü olduğu dönem 

 

2015 yılı 25 dönem seçimi birinci sıra adayı O. Kaan Köksal, ikinci sıra R. Can, üçüncü Abdullah Öztürk

 

Sonuç, 2-1 AK Parti Köksal ve Ramazan Can. MHP’den Seyit Ahmet Göçer. AK Partinin oy oranı yüzde 50.5..

 

2015 yılı 1 Kasım 26.dönem seçimi birinci sıra Ramazan Can, iki A. Öztürk üçüncü sıra Mehmet Demir. Sonuç 3-0. Oy oranı yüzde 62.4

 

2018 yılı 27.dönem seçimi, birinci sıra Ramazan Can, iki B.Salim Bozdemir, üçüncü sıra Mustafa Arslan

 

İttifak seçimi.Sonuç 1-1-1 AKP Ramazan Can, CHP Ahmet Önal, MHP Halil Öztürk. Oy oranı yüzde 44.. 

 

Bu durumda Ramazan Can TBMM’de en uzun kalan siyasetçi olarak siyaset tarihimize adını yazdırmış oluyor..

 

‘Peki siyasette en uzun süreli kaldı da Kırıkkale ve insanlar için ne yaptı’ diyenleri duyar gibi oluyorum.

 

Eğri oturup doğruyu konuşmak gerekirse.. Can’ın bu süreçte buraya yapılan yapılan yatırımlarda mutlaka katkısının olduğunu görüyoruz.

 

Bireysel taleplere de mutlaka cevap verdiğini ve yüzlerce kişiye iş-aş konusunda destek olduğunu biliyoruz.

 

Bugün de vekil olarak TBMM’de ilimizin temsili noktasında başarılı bir grafik çizdiğine tanık oluyoruz    

 

Milletvekilliğinin ilk döneminden bugüne baktığımızda özellikle MKE Kurumu özelinde yapılan yatırımların tümünde imzasının olduğunu biliyoruz.

 

Kırıkkale’nin tarım alanında sulu tarım konusundaki atılan adımlarda Can’ın bizzat çabasının olduğu bir gerçek olarak önümüzde duruyor

 

Kırıkkale Üniversitesine yapılan yatırımlar ve yeni fakültelerin açılmasında özel çaba sarf ettiğini muhataplarından duyuyoruz..

 

Kırıkkale Ankara arasındaki yolların genişletilmesi ve çevredeki duble yolların iyileştirilmesinde yine Can’ın etkili olduğunu biliyoruz..

 

Keskin OSB ve Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin kurulması ve sürecini bizzat takip ettiğini ve bitme aşamasına geldiğini görüyoruz….

 

Sağlıkta yapılan tüm iyileşmelerde Yüksek İhtisas ve kent polikliniği ile diş hastanesinin açılmasında büyük emeğinin olduğunu biliyoruz..

 

Valilik binasının bitirilmesi Adliye Sarayının yapılması, Eğitim alanında yapılan yatırımlar, özel idarenin elinin güçlendirilmesi ve köylere yapılan yatırımların küçümsenemeyecek boyutlarda olduğu gerçeğini görüyoruz

 

Eğitime, barınma ve TOKİ eliyle merkez ve ilçelerde yapılan toplu konutların yapımında yine Can’ın  emeğinin olduğunu birlikte biliyoruz.

 

Özel idare eliyle köylere yapılan hizmet ve yatırımlar, Köydes, Beldes gibi projelerin uygulanmasında yine Can’ın imzasının olduğunu görüyoruz..

 

DSİ, Orman İşletmesi ve yaptıkları çalışma ve hizmetlerin yürütülmesinde de Can’ın özel çaba gösterdiğini yapılan yatırımlardan biliyoruz..

Yapılan yatırım ve hizmetlerin bir kısmının birlikte görev yapan vekiller ile bir kısmının da özel çabası ile yapıldığını söylüyoruz

 

Ramazan Can’ın bu zamlana kadar gelmiş geçmiş vekiller arasında en kolay ulaşılabilen bir Milletvekili olarak Kırıkkale siyaset tarihine geçeceğini de söylemek istiyoruz..

 

Bizim gibi küçük illere yapılan kamu yatırımların takibinde siyasi ayağının çok önemli olduğunu bildiğimiz halde siyasilerimizin önüne set olmaya devam ediyoruz..

 

Mecliste en uzun kalma özelliğine sahip olması dolayısıyla Ankara siyasetinde ve bürokrasisinde kendine iyi bir yer edindiğini de biliyoruz..

 

Elbette bu tecrübesini Kırıkkale lehinde hatta parti ayrımı yapmadan Kırıkkale insanına elinden geldiğince kullandığını da sık sık duyuyoruz..

 

Mecliste en aktif Milletvekili olarak ta adından söz edildiğini, bunu da yine Kırıkkale siyaseti adına kullanarak Kırıkkale’yi en iyi şekilde temsil ettiğini de görüyoruz.

 

Milletvekilliği sürecini Kırıkkale ve Kırıkkale adına en iyi şekilde kullandığını takip ettiğimiz Can’ın özel yaşantısının da mütevazı bir yaşam olduğunu ailesinden görüyoruz.

 

Aktif siyasete girmezden önce de 28 Şubat döneminde mağdur olan üniversite öğrencilerin davalarını ücret talep etmeden takip ettiğini biliyoruz

 

Yani Ramazan Can’ın aktif siyasette uzun süre kalıpta bir şey yapmadı dedirtmediğini, aksine sadece Kırıkkale değil, dışarıdaki  hemşerilerimizin de taleplerine mutlaka yanıt verdiğini duyuyoruz

 

Bu arada TBMM’deki işlerinin ve verilen görevlerin arasında Kırıkkale’deki tüm etkinliklere katılmayı ihmal etmediğini bir ayanın da burada olduğunu takip ediyoruz..

 

Netice olarak bu zamana kadar önemli makamlara gelmiş bir siyasetçimizin olmadığı yönündeki şikayetlerimizin bitmesi için Can fırsatını iyi kullanmamız gerektiğini söylüyoruz

 

Yani uzun yıllar AK Parti siyasetinin içinde Milletvekili olarak görev yapmış Can’ın önemli bir makama gelmesi için köstek değil destek olmamız gerektiğini belirtiyoruz.

 

Yani parti içinde muhalefet yapmak  adına Can’ı linç etmek yerine destekleyerek Ankara da elinin güçlenmesinin sağlanmasını Kırıkkale adına hassaten rica ediyoruz..

 

Olumsuzlukların tümünü Ramazan Can’a yükleyerek sorumluluktan kaçmak yerine herkesin hatalarda kendi payının düşeni görmesini diliyoruz

 

Yani siyasetçinin zor yetiştiğini, yetişen siyasetçinin de linç edilerek siyasetten ayrılmamasını, dolayısıyla Ankara’da daha çok çalacağımız kapıların olacağını söylüyoruz..

 

Yani yaklaşık 15 yıldır aktif siyasette kalan isim olarak Ramazan Can’ın önümüzdeki süreçte de başarılı çalışmalara imza atmasını bekliyoruz.

 

Oysa AK Parti ile başlayan süreçte çantasını alarak gelip Milletvekili seçilip hiçbir şey yapmadan bir dönem sonra ortadan kaybolan onlarca siyasetçinin olduğunu hepimiz biliyoruz..

 

Yani biz zor yetiştirdiğimiz siyasetçilerimizi, yine biz çok kolay harcayıp bir kenara kolayca atıyoruz. Arkasından da siyasi partiler içinde önemli makamlarda niçin siyasetçimiz olmuyor diye dert yanıyoruz..

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Erol Serkan Kılıç
Yener Kazan
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Nisan 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net