27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
KARANTİNAYA ALMAK(MI) LAZIM
17 Şubat 2020 Pazartesi Bu yazı 16564 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İlk olarak Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019'da tespit edilen ve sonraları adı Covid-19 olan Corona virüsü nedeniyle ölenlerin sayısı hızla artıyor.

Resmi rakamlar olan can kaybı bugün itibariyle 1369'a, virüs bulaşan kişi sayısı 60.349 ulaşmış. Aslında resmi rakamlar bir yana eğer sosyal medyada gezen rakamların yarısı bile doğruysa dünya cidden tehdit altında. Rakamlar ölenlerin sayısını on binler ile ifade ediyor. İlgili virüsün bulaştığı kişi sayısı ise yüz binler ile ifade edilmeye devam ediyor.

            Henüz bir aşısı veya çaresi bulunamayan virüsün ne yapacağı da henüz kestirilemiyor. Her ne kadar kendini süper güç gören ülkenin başkanı bu virüsün nisan ayında yok olacağını söylese de maalesef en azında ufukta kısa sürede böyle bir çare görünmüyor.

            Bu virüsün bir biyolojik silah olduğu konusundaki kanaatimi ve bu tür biyolojik silahların kitlesel ölümleri zamana yayarak yaptığını ve en az kimyasal ve nükleer silahlar kadar tehlikeli olduğunu daha önceki yazımda belirtmiştim.

            Gerçekten insanlık için çok çirkin ve tehlikeli olan bu Nükleer Biyolojik Kimyasal (NBC) silahlar konusunda devlet bizlere aylarca kurslar verdi. Pek çok askeri personel bu kursu almıştır. Bu silahlarının zaman zaman kullanıldığını bilmeyen yoktur. Japonya’ya atılan bomba veya bazen basına yansıyan günümüzdeki savaşlarda kimyasal silahların kullanıldığı bunlara bir örnektir.

            Biyolojik silahlar konusunda tesir alanın tespiti ve tesir bölgesinin çapının genişliği nedeniyle kullanıldığı konusunda kesin delil sunmak zordur. Ama bölgesel olarak bir çekirge sürüsünün tarıma zarar verdiği haberini aldığınızda veya bir tavuk gribi bilgisi aldığınızda veya bir kuş türünün gittiği her bölgeye virüs bulaştırdığı harbini takip ettiğinizde biyolojik silahtır şüphesini duymanız gerekiyor.

            Peki ne yapacağız biyolojik silah ise derseniz ilk öneri elbette devletin resmi kuruluşlarının ikazlarına uyacaksınız.

Bazıları devleti Akparti gördüğü için büyüklüğünü gölgeleme gailesinde olsa bile devletimiz Elhamdulillah çok büyüktür ve vatandaşına karşı sorumluluklarını yerine getirme çabasındadır. Hatası varsa elbette eleştireceğiz ama takdir edilmesi de gerekiyorsa edeceğiz.

Çin’e askeri uçağı gönderip orada ki vatandaşlarını ülkemize sağ salim getirdi. Onlara boşalmış bir hastaneyi tahsis etti. O vatandaşlarımızı ve onları yurda getiren personeli karantinaya aldı ve dün itibariyle o karantina süresi de bitti. İnsanlar sevdiklerine kavuştu.

Bizler artık günümüzde kılıç kalkan ile savaş olamadığından bu tür sinsi silahlar ile mücadele etmesini de öğrenmek zorundayız. Eline uranyumu geçiren nükleer kimyasal silah yaparken biyolojik silahın yapımı onlara göre çok daha kolay ve etki alanı geniştir. NBC silahlarına karşı bilinç geliştirilmeli ve bu konuda ekranlardan mutlak suretle bilgilendirecek spotlar verilmelidir. Vatandaşın nasıl deprem konusunda bilinçlenmesi gerekiyorsa NBC silahlarına karşıda bilinçlenmesi gerekiyor. Artık bu kaçınılmazdır. 

Bu bilinç oluşmadan ve oluşurken de vatana, millete, devlete, ezana, bayrağa hıyanetlik düşünen, devlet denince sadece iktidar partisi düşüncesinde olan kişi ve kuruluşları galiba karantinaya almak gerekiyor. Orada rehabilite olsunlar. Vatan sevgisi devlet sevgisi verilsin kendilerine. Bayrak aşısı yapılsın. Devletin büyüklüğü enjekte edilsin. Devletin milletin azizliği, azameti damarlarına zerk edildikten sonra topluma salının.

Hülasa son söz şudur. Günümüzdeki savaşların şekli değişmiştir. Soğuk savaş, vekalet savaşı ve özellikle biyolojik alanı öne çıkacak şekilde NBC silahlarının kullanıldığı savaşlardır. Bilinç bu yönde gelişmelidir. Ve devletin vatandaşın yanında olduğu görülmelidir. Tıpkı Çin’den getirilen vatandaşlarımızın yanında olduğu gibi.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
SON RAKAM  -  17-02-2020 - 10:31
Çin Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, ülkede Kovid-19 salgınından etkilenen kişilerin sayısı, 10 bin 644\'ünün durumu ciddi olmak üzere 70 bin 548\'e yükselirken, can kaybı ise 1\'i Hong Kong\'da olmak üzere 1771\'e yükseldi.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net