18 Ocak 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 67
17 Şubat 2020 Pazartesi Bu yazı 5315 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

(KTYG) TÜRKİYE’ ye ÖRNEK BİR DERNEK!

Türkiye yıllık trafik kazalarında6. 750Ölü, 307 bin yaralı ve en az 20 bin ömür boyu sakat kalan insanlarla yoluna devam ediyor.
Bu alanda gerek teoride ve gerekse pratikte mücadele için,Ankara da 2014 yılında Ulus’ ta ve bu gün(11.02.2020)deKızılay’da,en kaliteli yerde, risk alarak ikinci ofisi satın aldık.

Bunların borçlarını güven karşılığında üyelerimiz ödemiştir.Simdi elimiz daha kuvvetlidir.Bu yeni girişimde ofisi bize satan Av.Afife ERTEKİN hanıma,aradaki açık farkı kendi tasarrufundan karşılayan üyemizElif MEMIŞ’e, işlemleri benimle birlikte takip eden üyemiz Mimar Ayşe FERAH Hanım’ a,parasal destek veren yönetim -denetim kurulumuza ve kısa zamanda para yatıran ÜYELERİMİZE,beni şahsen tanıyan ve üye olmadığı halde,para yatıran 4 kişiyede çok teşekkür ederiz.

Ulus’ taki ofisimiz satıldığında bu fedakârlığı yapan üyelerimizin paraları geri ödenecektir.Bağışlamak isteyenlerin de Maliye makbuzu kesilip, yine çocukların eğitimine aktarılacaktır.
Bu bir eserdir.Bu eserin mülkiyetinin edinilmesinde ve doğru kararın verilmesinde desteklerini esirgemeyen, çalışmalarımızda mesai ayıran genel başkan yardımcılarımız ve yönetim kurulu üyelerimiz; Sayın Fikret KOÇ, Sayın Dr. Suat SARI, Sayın Osman DURAN, Sayın Bülent N.KUYUMCU ve Sayın Celal ULUDEMİR Beylere ayrıca teşekkür ederim.Sizlere ve Türkiye’ ye kalıcı, aydınlatıcı ve yol gösterici olmasını daCenabı Allah’tan dilerim.

Ben74 yaşında bu idealle sizlere ve gençlere örnek olabildiysem, buda bana huzur ve mutluluk verir.Hepinize Allahtan sağlık ve başarılar dilerim.

Sevgi ve saygılarımla.(11.02.2020- Salı / 18, 41)
Ihsan MEMİŞ(KTYG).
KARAYOLU TRAFİK VE YOL GÜVENLİĞİ DERNEĞİ Genel Başkanı- ANKARA.
Eki: Yeni Ofisin Tapusu.

MODERATÖRÜN NOTU:

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz ay içerisinde derneğin bir olağanüstü kongresi yapılmış ve onunla ilgilide haber yayımlamıştık.

       Şimdi o olağanüstü kongredeki kararın sonucu meyvesi alındı. Bu kadar kısa bir zaman zarfında da, başkent Ankara gibi bir yerde,böyle başarılı bir çalışmanın sonucu alındı.

Bu başarının özünde,hiçbir devlet kuruluşundan bir kuruşluk yardım ve destek görmeyen, tamamen üyelerin desteği ve bu topluluğa inanan insanların gönüllü katkılarıbulunmaktadır!

       KTYG (Karayolu Trafik – Yol Güvenliği Derneği) olarak, merkez Ankara olmak üzere yurdun dört bir tarafında temsilcilikler kurmuş,kırk’ dan fazla ilden üye yapmış, bunların yarısına yakınındaki ilköğretim okullarında bedelsiz eğitimler verilmiştir.

       Bu eğitimlerde sadece Ankara merkezde,Valilik ve İl Milli Eğitim müsaadeli olarak proje kapsamında, ilk ve ortaöğretim okullarındaki sayı 15 bini geçmiştir.

       Bu okullarda verilen eğitimin yanı sıra, program sonunda yapılan test – sınav başarısına göre öğrencilere çeşitli hediyeler verilmektedir.

Tamamen üyelerin nakdî destekleri ve bazı sponsor kurumların da aynî yardımlarıyla yürütülen bu çalışmaların boyutu her geçen gün büyümektedir.

       Bu kadar kıt imkânlarla ve dar bir gönüllü kadrosuyla yürütülen çalışmalar, her geçen gün zorlaşmakta ve ulaşılamaz boyuta erişmektedir.

       İşte giderek olumsuzlaşacak olan bu hizmetin, tek bir merkezde ve okulların konuyla ilgili eğitimcilerinin eğitilmesi ile yürütülmesi düşünülmektedir.

       Bu düşünceden hareketle de derneğin bir eğitim salonunun olması gerekmektedir. Hâl böyle olunca,ileriye dönük tedbirlerin şimdiden alınması zorunluluğu hâsıl olmuştur.

       Şimdiye kadar okullara gidilerek verilen eğitimler,önümüzdeki dönemden itibaren artık derneğin kendi öz malı yerinde konferans salonunda, okullardan eğitim almak isteyen eğitim elemanlarına verilerek bu mücadeleye devam edilecektir.

       Gönül istiyor ki bunun gibi STK (Sivil Toplum Kuruluşları) mız daha da çoğalsın ve böyle güzel, başarılı hizmetler vererek topluma örnek olsunlar

“HER İŞİN BAŞI SAĞLIK”

Uzm. Gonca N. TAŞAR* Eğitmen / Mega İç – Dış Tic. Gn. Müd.

Sağlık konusunun önemi ve hayatımızdaki önceliği, yazının başlığında kullanılan atasözünde de yerini bulmuştur. Gerçekten de sağlığın gündemde olduğu her anda insanımızın temel söylemi, “Her işin başı sağlık” olmuştur. 

Bu bakımdan düzenlenen “Sağlık Turizmi” Kongreleri, bölge ülkeleri ile Türkiye arasında son yıllarda hızlanan yakınlaşma ve işbirliği ortamına önemli katkılar sağlayacaktır.

Sanayileşme devriminin ardından hızlanan sağlık sorunları, insanoğlunun karşısına daha önce adını koymadığı ve duymadığı bir dizi hastalıkları da beraberinde getirmiştir. Kaynakların bilinçsizce tüketilmesinin yol açtığı çevre sorunları ile doğal yaşama ortamlarının önemli ölçüde bozulması, toplumların önemli sağlık riskleriyle karşı karşıya kalmasına neden olmuştur.

        İnsanın yaşama hakkını savaşlardan sonra en fazla tehdit eden gelişmelerin, çevre felaketleri ve doğal yaşama ortamının bozulmasının neden olduğu kronik sağlık sorunları oluşturmaktadır. Bu nedenledir ki her yıl insanoğlunun silahlanmadan sonra en fazla kaynak aktarma ve ürün geliştirme arayışı içerisinde olduğu alanı sağlık sektörü olmaya başlamıştır.

Hastalıklarda yaşanan çeşitlenme ve artış, sağlık konusundaki arayışları, araştırmaları ve yapılanmaları da hızlandırmıştır. Bu alanda yaşanan gelişmeler, sadece en temel insan hakkı olan sağlıklı yaşama hizmet etmekle sınırlı kalmamış, sağlık sektöründeki yetişmiş insan gücünün insanlığın ortak yararına sunulması sürecini de geliştirmiştir.

Sağlık konusu, insanların –belki de- önyargısız işbirliğine ve dayanışmasına yol açan tek alan olarak belirginleşmiştir. Çünkü insan, sağlık konusunu pek çok ortak paydasının önüne çıkarmıştır. Bu çıkarım, devletlerin ve bilim adamlarının birikimlerini paylaşmalarını artırmış; insanoğlunun ortak derdinde bir araya gelmelerini kolaylaştırmıştır.

Bu sonuç, toplumlar arasında tanışma, yakınlaşma ve ortak kaderde bir araya gelme dürtülerinin de beslenmesini beraberinde getirmiştir. Nitekim “Sağlık Turizmi”kongreleri de bu yöndeki çabaların ve arayışların bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Günümüzde bilimsel ve teknolojik alanda yaşanan baş döndürücü gelişmelerin sınırları kaldırdığı, kafalardaki bariyerleri yıktığı ve insanların birbirilerini izleme, anlama ve tanıma imkânlarını büyük ölçüde artırdığı bir gerçektir.

Bu gerçek, bilgi ve yetişmiş insan gücünde paylaşımı doğurduğu gibi, ürünlerin dağılımı ve sağlanmasında da yeni kanallar oluşmasına neden olmuştur. Fuar, Kongre, Panel, Sempozyum gibi etkinlikler, sağlık konusundaki paylaşımların başlıca platformları haline gelmiştir.

Bu bakımdan “Sağlık Turizmi”kongreleri, bundan sonra da bölge ülkeleri odaklı/ağırlıklı işbirliği ortamlarının gelişmesinde öncülük görevi yapacaktır.

Düzenlenen “Sağlık Turizmi”kongreleri, sadece teknik veya tıbbı anlamda bir birliktelik değildir. Aynı zamanda, her alanda gelişen işbirliği ve dayanışma ortamının sağlık ve buna bağlı olarak yeni ortaya çıkmış bulunan bu alanındaki gelişmeleri de tetiklemesi söz konusudur.

Son yıllarda giderek gelişen sağlık turizmi odaklı gelişmeler, termal potansiyellerin değerlendirilerek birer turizm ürününe dönüşmesi sürecini hızlandırdığı gibi, sağlık konusunda yetişmiş insan gücünden ve altyapıdan yararlanma ile gelişmiş sağlık donanımları ve ürünlerinden de yararlanma ihtiyacını ortaya çıkarmıştır.

Bu ihtiyacın karşılanmasına bağlı olarak oluşan insan trafiği, sağlık turizmi denilen alanda da kendisini hissettirmiştir.

Türkiye sağlık alanında dünya ile yarışır bir noktaya ulaşmıştır. Sağlık konusundaki talepleri karşılayabilecek donanıma sahiptir. Ancak bunun tanıtımına–reklamına-pazarlanmasına ihtiyaç vardır.

Bu konuda özellikle üniversite kuruluşları ile özel sektör girişimlerinin bir çatı altında toplanması ve etkili bir dış lobi ve tanıtım çalışması yapması, Türkiye’ye yönelik sağlık turizmini çok daha ilerilere taşıyacak, ülkemiz bu alandan da önemli gelir elde etme imkânını bulmuş olacaktır.

İnsanların şefkate ve yardıma en fazla ihtiyaç duyduğu sağlık sorunlarının çözümünde gerçekleşen işbirliği, paylaşım ve dayanışma; insanların birbirlerini tanımaları, anlamaları ve karşılıklı besledikleri önyargılarını ortadan kaldırma veya zayıflatmalarında gerekli olan insancıllığın gelişmesine de önayak olmaktadır.

Bu yakınlaşma ve iletişim kanalı, sosyal, siyasi, ekonomik ve kültürel alanlardaki tıkanıklıkların da aşılması ve daha köklü dostlukların ve işbirliği kanallarının harekete geçirilmesinde de liderlik görevini üstlenmektedir.

Bu nedenle düzenlenen “Sağlık Turizmi”kongreleri, Türkiye’nin tanıtılması ve tanınmasında önemli görevler yerine getirecektir.

Türkiye Ortadoğu’nun merkez ülkesi durumuna gelirken, özellikle sınır bölgelerinde yer alan kentlerin de ikili ilişkileri geliştirmede liderlik yapma durumunda olduğu açıktır. Bu liderliğin sosyal, kültürel ve ekonomik boyutlu olduğu kadar, bilimsel paylaşımı esas alan ve karşılıklı olarak birikimleri ve imkânları birleştirmeyi de hedef alması kaçınılmazdır. Olması gerekendir.

Ortadoğu bölgesindeki istikrarsız görüntü içerisinde böylesine derinlikli etkinliklerin gerçekleştirilmesi; aynı zamanda bölge ülkeleri ve halkları arasındaki iletişimin geliştirilmesine ve tanınmasına da önemli katkılar sunulmuş olacaktır.

Bilimsel ve teknolojik alandaki gelişmelerin, günümüz dünyasını alabildiğince küçülttüğü bir süreçte sınırdaş ve yakın ülkeler arasındaki işbirliği imkânlarını her alanda geliştirmek; her alanda olduğu gibi sağlık konusundaki birikim ve potansiyelleri paylaşmak sürecin kaçınılmaz bir sonucu olarak düşünülmelidir.

Türkiye’nin de bölgede merkez bir ülke haline gelmesi, bu konuda öncülük yapmasını temel bir ödev ve politika haline getirmiştir. Öyle inanıyor ve umuyorum ki, bundan sonraki süreç çok daha kapsamlı ve verimli işbirliği ortamları doğuracaktır. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net