27 Ocak 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 68
24 Şubat 2020 Pazartesi Bu yazı 5712 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

‘’Hangi İnsanın Psikolojisi 5 YılSabit Kalır?’’

‘’İYİ’’ Partili İBB Meclis Üyesi ve Yol Güvenliği Uzmanı Dr. Suat SARI, geçtiğimiz aylardaBeşiktaş’ta durağa daldıktan sonra iki kişiyi bıçaklayıp denize atlayan özel halk otobüsü şoförünün psikolojik durumuna ilişkin,İETT’den iki yıl önce rapor aldığına dikkat çekti.SARI;“Psikoteknik raporunda sürücünün psikolojik tavırlarına bakılır refleksleri değerlendirilir. Uygunsa bu sertifika verilir. Bu sürücüde maalesef bu sertifika var. Üstelik bu rapor İBB yönergesine göre 5 yıllığına veriliyor. Hangi insanın 5 yılda psikolojisi sabit kalır? Bu sistemin değiştirilmesi gerek” dedi.

 

İBB Meclisi ‘’İYİ’’ Parti Grup Sözcüsü ve Yol Güvenliği Uzmanı Dr. Suat SARI,3 Kasım’da Beşiktaş'ta meydana gelen 1 kişinin öldüğü 12 kişinin yaralandığı özel halk otobüsü kazasını İBB meclis gündemine taşıdı.

“NEDEN BİR SÜRÜCÜ BIÇAKLA SALDIRIR?”

SARI mecliste yaptığı konuşmada, otobüsün durağa daldıktan sonra şoförün aşağı inip 2 kişiyi bıçaklayıp ardından denize atladığını anlatarakNeden bir sürücü bu kadar asabiyetle insanlara bıçakla saldırır? Yapılan tespite göre sürücü 2 yıl önce İETT'den Psikoteknikraporu almış. Bu sürücünün darp yaralama olaylarına karıştığı hatta uyuşturucu aldığı tespit ediliyor. Şuna bakmak lazım bu özel halk otobüsünün sahibi bu kişiye bu aracı nasıl teslim ediyor? Bu kişiyePsikoteknikraporunu veren kişi kimdir? Bunları sorgulamazsak koskoca metropolde bu gibi olayları daha fazla görmek zorunda kalırız” ifadelerini kullandı.

 

İBB Meclisi ‘’İYİ’’ Parti Grup Sözcüsü ve Yol Güvenliği Uzmanı İBB kürsüsünde konuştu.

2 YIL ÖNCE RAPOR ALMIŞ!

İETT'nin 2 yıl önce verdiği Psikolojik raporun düşündürücü olduğunu belirten SARI,“Psikoteknik raporunda sürücünün psikolojik tavırlarına bakılır refleksleri değerlendirilir. Sonra da Psikolog tarafından puanlanır. Bir saat sonra Psikiyatriye gider ruh sağlığına bakılır. Uygunsa bu sertifika verilir. Bu sürücüde maalesef bu sertifika var” dedi.

5 YILLIK PSİKOLOJİK RAPOR MU OLUR?

“Bir Psikoteknik raporu 5 yıllığına verilir mi?”diye soran SARI, “Hangi insanın 5 yıldaPsikolojisi sabit kalır? Ne yazık ki İBB yönergesine göre bu raporun 5 yılda bir alınması gerekiyor. Biz de çocuklarımızı, insanlarımızı bu sürücülere teslim ediyoruz. 3 yıl önce Psikoteknik merkezlerinin 44 tanesinin 32'sisahtekârlıktan kapandı. Bir Psikoteknik belgesi günde 8 tane verilir. Bu merkezlerde 5 bin tane verildiği tespit edildi ve 20 bin belge iptal edildi. Bizim kâğıt üstünde bütün kanunlarımız iyi ama uygulamada hatalar yapılıyor” şeklinde konuştu.

“İBB SÜRÜŞ AKADEMİSİ KURULMALI”

Bununla ilgili İBB’nin tedbir alması gerektiğinin altını çizen SARI, “69 bin 559 adet personel ve öğrenci servisi,6 bin 460 adet minibüs,17 bin 395 taksi,bin 887 adet özel halk otobüsü var. Hiçbir polis, zabıta gücü bu kadar aracı denetleyemez. Yenilik yapmak lazım. Ben Eylül'de İBB sürüş akademisi kurulmasını önermiştim ama AKP'lilerin oyları ile reddedilmişti.İBB SürüşAkademisi mutlaka kurulmalı” dedi.

'Şehirler insanlar içindir, araçlar için değil'

Fren ve ‘’Ticari Araç Teknik Güvenlik Denetimi’’

 

Alpay LÖK * Mak. Y. Müh. (Fren Teknik)

 

Bu tür karmaşık düzeneklerin, gelişmiş AB ülkelerinde olduğu gibi, ulusal olarak düzenlenen, "Yetkilendirilmiş Akredite Yetkili Servisler"tarafından yapılacak, sökme ve takmalı, çok detaylı ve ek bir teknik güvenlik denetiminden geçirilmeleri gerekmektedir. Bu teknik güvenlik denetimi sırasında fren gibi yaşamsal önemi olan sistemlerin performansının fabrika çıkış değerlerinde olması aranmalıdır.

Bu ihtiyaçtan dolayı Almanya' da otobüsler yılda üç (3), diğer 7. 5 ton üstü ağır taşıtlar bir (1) ek Ulusal teknik denetimden (SP) daha geçmektedir. Bu ek ve farklı içerikteki denetimde otobüs ve ağır taşıtların fren denetimi "fabrika çıkış değerlerini sağlama"ölçütüne göre denetlenmektedir. Yani otobüs dâhil tüm ağır taşıtların frenlerinin hizmet süresince "ilk günkü gibi" olması istenmektedir.

Bakım / Tamir ve Ek Denetimin aynı çatı altında fakat bu denetim için ayrılmış bir hat üzerinde ve bu denetim için yetkilendirilmiş farklı uzmanlarla, yetkili servislerde yapılması sağlanabilir. Bu ek “Ticari Araç Teknik Güvenlik Denetimi” ülkemizde BSTB (Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı) tarafından organize edilebilir. Bu şekilde onaylanmamış tadilatlar önlenebileceği gibi, tip onayların devamının denetimi ve PGD (Piyasa Gözetim ve Denetimi) konusunda da destek alınabilir.

Sektörle işbirliği içinde hazırlanacak ve Türkiye’ ye özgü olacak “Yeni Mevzuat ve ISO / IEC 17020 B veya C” ikilisine göre akredite olacak yetkili servisler veya “Yeni Mevzuat ve ISO / IEC 17020 A” ikilisine göre akredite olacak bağımsız kuruluşlar yetkili servislerde bu denetim için ayrılmış bir hat üzerinde gerekli denetimleri yapabilirler.

Öte yandan ağır ticari taşıtların;
- kullandıkları yedek parçaların güvenli olduğu, 
- aldıkları yakıtın doğru olduğu, 
- sigorta ve vergilerinin yatırılmış olduğu, 
- yıllık muayenesinin yapıldığı,
- eşdeğer parça ile eşdeğer bakım yapıldığı, 
- doğru servislerde bakım yapıldığı,
- sürücülerin gerekli eğitimleri aldıkları,
- iş güvenliği yasalarına uyulduğu,
- kışın takmak zorunda oldukları kış lastiklerinin mevzuata uygun (kaplama ise tip onaylı)

   olduğunun denetimi ve belgelenmesi,
- tip onaylarını düşürecek onaysız bir tadilat yapılmaması,
- ek
“Ticari Araç Teknik Güvenlik Denetimi”nin yapılması veya yaptırılması,

-"Yangın Algılama ve Uyarı", “Damper Devrilme Uyarı”, "Havalı Kapı kapanma kuvveti"

ve “Güvenlik Kamerası”gibi karmaşık düzeneklerinin denetimi,
-
“Sürdürülebilir Yola Elverişlilik” gibi hayati konuları MMO (Makina Mühendisleri Odası) tarafından eğitilip yetkilendirilmiş "Filo Mühendisi" tarafından da denetlenmelidir.

MMO tarafından eğitilip sertifikalandırılmış ve ilgili bakanlık tarafından yetkilendirilmiş  yaklaşık 3500 Filo Mühendisinin (300 Araç / Filo Mühendisi ve Türkiye çapında 1 Milyon Ağır Ticari Araç için) eğitilmesi ile ticari araçların teknik güvenlik denetimi “Sürdürülebilir Yola Elverişlilik” sağlanacak şekilde perçinlenmiş olacaktır.

MMO’ nun yetkilendirilmesinin ardından sektörün ve üniversitelerin eğitimci desteği vermesiyle 3500 Filo Mühendisi sayısına üç yıl içinde ulaşılabilmesi mümkündür. Üç yılın ardından sayıları 500bini bulan minibüslerin de kapsam içine alınmasıyla 1, 5 Milyon ticari taşıt 5000 Filo Mühendisi ile denetim altına alınmış olur.     

 http://www.autoparts.com.tr/haber-detay/1228/fren-ve-ticari-arac-teknik-guvenlik-denetimi

Direksiyon Başındaki Çocuklar!

Aşır ALTINÖZ * Trafik – Sürüş Güvenliği Uzmanı, Biyolog.

 

2018 yılında ki verilere göre 123 çocuk direksiyon başında ya tek başına veya bir yakının kucağında trafik kazası sonucu öldü.8.773 çocuk  direksiyon başında yaralandı.

328 çocuk yolcu veya yaya öldü.35.727 çocuk yolcu ve yaya yaralandı.

11 Yaşında bir çocuk babasının arabasının anahtarlarını gizlice alıp direksiyona  geçebilir.Anne ve baba evde değil ise araba anahtarını da evde bırakmamalıdır.

Çocuklar ne direksiyonda  nede ön yolcu koltuğu önünde  kucakta veya ayakta yolcu olarak bulunmamalı.

Çocuklar mutlaka çocuk koltuğunda arka koltukta olmalı.İki yaşından küçük çocuklar ana kucağı koltuğunda yüzleri arkaya bakacak şekilde bağlanmalıdır.

Arka koltukta orta kısımda çocuk koltuğu sabitlenmelidir.Yandan çarpmalarda güvende olması için.Arabada çocuk var ise seyir anında çocuk kilidi kapalı durumda olmalıdır.

Çocuklar araç için de asla yalnız bırakılmamalı, sıcakta çabuk su kaybederler ve susuzluktan ve sıcaktan 30 dakika içinde ölebilirler.

Soğukta ise arabayı çalışır halde ve çocuk  araba için de bırakmayın. Karbon monoksit zehirlenmesi sonucu ölümler olabilir. Çocuk ölümleri ve yaralanmaları niye bu kadar fazla.

Bir çarpışma 3 aşamalıdır. Araç bir cisme veya araca 90 km hızda çarpmış olsun.Önde ayakta veya kucakta çocuk aynı hızda ön konsol veya cama çarpar.Vücut içindeki organlar da iskelet ile aynı hızda çarpar.Çocuklarda iskelet gelişmediği için daha fazla hasar olur.Bu da ölüm nedenidir.

Her defasında emniyet kemeriniz takılı olsun.Çocuklar ve tüm yolcular dâhil.Çocukları çocuk koltuğuna sabitleyin.Ve siz direksiyonda iken hayatınızdaki en önemli 5 kişiden biri (çocuğunuz) öldü veya yaralandı bu sizin geriye kalan hayatınızı nasıl etkiler. Bunu düşün ve dikkatli sür!

 SÜRÜCÜLER, ARAÇLARININ ÖZELLİKLERİNİ BİLİYORLARMI?

Oktay KIRLANGIÇ (Fahrî Trafik Müfettişi ) * TFTM & KTYG İl Temsilcisi.

Tüm uyarılara rağmen;Türkiye’de trafik kazaları özellikle bayramlarda artarak devam ediyor. Bu konuda sürücülerimizin eğitimlerinin yeterli olmayışı ve araçlarının özelliklerini bilmemeleri de önemli bir rol oynuyor.

Nasılki bir elektronik cihaz aldığımızda,onun kullanma kılavuzunu çok iyi okumamız gerekiyor ise, kiralık veya satın aldığımız herhangi bir aracı sürmemiz gerektiğinde de,o aracın özellikle emniyet sistemlerinin gerektiğinde nasıl çalışacağını bilmemiz gerekiyor.

İyi bir sürücünün emniyeti için bilmesi gereken en önemli ayrıntıları aşağıya sıralıyoruz:

1. )Anti-lock Brake System (ABS), kilitlenmeyi önleyici fren sistemi.

2. )Anti-Slip Regulation (ASR), kayma, patinaj düzenleyici, tahrik tekerleklerin patinaj yapmasını engelleyen ve ABS fren sistemi ile entegre çalışan bir sistemdir. ASC, ASC+T, TC ve TCS isimleriyle de bilinir.

3. )Electronic Stability Program (ESP), elektronik denge programı, ani manevralarda veya dönüşlerde aracın kayarak, direksiyonun belirlediği yönlendirme ekseninin dışına çıkmasını engelleyen sistemdir.

4. )Acil Fren Destek Sistemi (AUF)  gaz pedalının bırakılıp çok kısa bir süre içinde maksimum fren kuvveti uygulanan sistemdir.

5. )Electronic Brake Distribution'un (EBD) da elektronik fren kuvveti dağılımı,

6. )Adaptive Cruise Control (ACC), hız kontrolü, hız sabitleme sistemi, sürücüden bağımsız olarak hem aracın seyir hızına, hem de öndeki araçla arasındaki mesafeye kumanda edilmesine olanak tanıyarak, aracın gaz pedalına basılmadan istenilen hızda kullanılabilmesini sağlar.

Yanı sıra, sürücü, aracın lastiklerin havasına bakmalı, aracın tüm göstergelerinin hangi durumlarda tehlike olduğunu bilmeli, araç bagajındaki stepne, kriko, reflektör, ilkyardım çantasının nerede olduğunu ve bunları nasıl kullanacağını deneyerek bilmelidir.

Umarım tüm sürücüler kullandıkları araçlarda yukarda izah edilen sistemlerin hangilerinin araçlarında bulunduğu ile ilgili bir inceleme yaparak, bu makaleyi amacına uygun bir duruma getirirler !!!

GSM’ de ‘UÇUŞ MODU’ ndansonra ‘SÜRÜŞ MODU’

 

ABD’de trafik kazalarında 2015’de 30 bin, 2016’da 36 bin, 2017 ve 2018’de 40 bin kişi hayatını kaybederken, bu artışta baş şüpheli olarak özellikle genç sürücülerin cep telefonu ile mesaj yazmaları ve okumaları gösteriliyor.

Yılda 4 bin kişinin (günde 8 kişi) bu nedenle yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor. Bu yüzden sürüş sırasında cep telefonu kullanımının ve mesajlaşmanın cezaları artarken, sürüş sırasında kullanımı sınırlayan bazı yazılımların zorunlu olması da tartışılıyor.

Türkiye’de bu konunun öncüsü olan Makina Yüksek Mühendisi Alpay LÖK, bugüne kadar telefonumda hiç dikkat etmediğim, sayesinde öğrendiğim önemli bir gelişmeyi şöyle aktardı;

“2014’de Teksas ve 2017’de Kaliforniya’da meydana gelen,birisi ölümlü iki arkadan çarpma kazası ve ardından yaşanan hukuksal süreç sonrası Apple, 2014’te patenti onaylanan “Araç kullanırken rahatsız etme”(Do not disturb while driving) uygulamasını Ekim 2017’de (i-Phone IOS 11) devreye aldı.

Yine ABD’de bir telefon hizmet sağlayıcısının (AT&T) da telefon markasından bağımsız “Bekleyebilir”(It can wait) adıyla sunduğu bir uygulama dikkat çekiyor. Bazı yazılım şirketlerinin de benzer uygulamaları kullanıcıların hizmetine sundukları biliniyor

SADECE ACİL DURUMDA

Alpay LÖK’ün anlattığı bu uygulamalar ‘Bluetooth’la telefonuna bağlı olan sürücünün cep telefonunu ‘Sürüş Modu’na (Drive mode) aldıktan sonra araç kullanırken mesaj yazmasını veya okumasını, hızlı arama dışında telefon çevirmesini ve dışarıdan acil durumlar dışında aranmasını engelliyor.

Bu sırada arayan kişiye, “Şu anda araç kullanıyorum, durunca sizi ararım” veya “Şu anda araç kullanıyorum durunca mesajınızı okuyup yanıtlarım” şeklinde haber veriyor.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Ahmet Duran Koşaroğlu  -  24-02-2020 - 12:14
Üstadım, Köşenizde hazırlamış olduğunuz ve yayımladığınız yazılar çok önemli. Modern dünyada trafik kazaları en alt düzeyde iken, ne yazık ki ülkemizde trafik kazaları mal ve can kayıpları halen üst sıraları zorlamaktadır. Son yıllarda EGM tarafından yapılan eğitim ve kontrol tedbirleri ile birlikte son katılan gönüllülerle sayıları 35 binlere ulaşan \"FTM\" ler tarafından yapılan çalışmalarda trafik güvenliğini ve can kayıplarının daha alt seviyelere inmesinde önemli bir rol oynamıştır. Bu tür bilgilendirici ve eğitici yazıların sadece mahalli yayın organlarının yanı sıra ulusal medyada da yer almasında \"Toplumun Trafik Bilinci Yönünden Geliştirilmesi\" faydalı olur. Görüşündeyim. Çalışmalarınız için elinize ve emeğinize sağlık. Bundan sonraki çalışmalarda başarılar diliyorum.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net