29 Mart 2020 Pazar
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Sağlık Çalışanlarına Saygılı'dan Jest
Sağlık Çalışanlarına Saygılı'dan Jest
Örnek Muhtar
Örnek Muhtar
Bıçaklanan Genç Kurtarılamadı
Bıçaklanan Genç Kurtarılamadı
YAHŞİHAN'DA ÇALIŞMALAR DURMAKSIZIN DEVAM EDİYOR
YAHŞİHAN'DA ÇALIŞMALAR DURMAKSIZIN DEVAM EDİYOR
  YAZARLARIMIZ
Rızık
25 Şubat 2020 Salı Bu yazı 3008 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Allah (c.c), Hz. Musa’ya (as) Sina Dağı’nda “ Firavuna git, yumuşak üslup ile dini tebliğ et” diye emir verir. Musa (as) kalbinde bir zelle oluşur. Peygamberler günahsız oldukları için, ismet sıfatları üzerlerin de tecelli ettiğinden dolayı hatadan da aşağı bir şeydir zelle. Kalbine ailesi gelir. 6 aylık yol rızıklarını kim getirir diye düşünce hâsıl olunca. Görünmeyeni gören, bilinmeyeni bilen bir Yaratıcı, kalbindeki düşünceyi görünce “Ya Musa Kızıl Nehir’e in” diye emir verir. Verilen emir üzerine nehre iner ve ayağına büyük bir kaya çarpar. Çıkartılması için emir gelince, zor güç çıkartır ve asası ile vurmasını emreder Rabbim. İlk vurmasında içinden bir kaya daha çıkar, bir kez daha vurur asayı tekrar bir kaya, en son vuruşunda kayanın içinde siyah bir böcek, ağzında küçük bir yaprak parçası. Allah-u Teâlâ, Hz. Musa’nın (as) kulağından perdeyi kaldırır. Böcek mütemadiyen şunları söyler, “Beni gören, gözetleyen, rızkımı veren Allah’ı tesbih ederim.” Bu olay Şah-ı Nakşibendi hazretlerinin Evrad-ı Kudsiyesi’nde geçer. Allah-u Teâl⠓Ben el-Rezzak’ım, inansın, inanmasın yaratılmışların rızkına kefilim” der.

                Bizler ise çalıştığımız zaman kendi rızkımızı kendimiz kazanıyoruz diye düşünüyoruz. Çalışmak sebepler dairesindedir, bir eylemdir. Rabbim rızka kefildir ama bir çalışma olmadan da olmaz. Hayatta en basit eylem yemek yemek, o da çiğnenmeyince yutulmuyor maalesef. Rızkımızdan ve ölümden korktuğumuz kadar Allah-u Teâlâ’dan korksa idik, rızkımız da bol olurdu, ölüm de kolaylaşırdı. Bizler peşinden koştuğumuz rızıklar için, vereni pek de görmüyoruz. Çokça kazanmanın peşindeyiz. Yaratılmışlar da sadece insan yarını düşünür. Ama Allah’a tam bağlı tam teslimiyet içinde olanlar, yarının endişesi olmaz onlarda. Yuvasından çıkan bir kuşun rızkını veren deldiği boğazı aç koymaz. Kimi et yer, kimi yavan ekmek, ama elbet doyar.

                Kesin olan hükümler değişmez. Rızık ve ölüm. Mesele rızkımız kazandığımız da helal mi haram mı diye çok dikkat etmeliyiz. Maide Suresi, 88. ayeti kerimde “Allah’ın size rızık olarak verdiklerinden helal ve temiz olarak yiyin. Kendisi’ne inanmakta olan Allah’tan korkup-sakının” der Rabbim. Bu meyanda ise Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri “Benim Hakk’a münâcâtım değil bir rızk için hâşâ/ Hudâ Rezzâk-ı âlemdir, rızıksız kul yaratmaz ya/ Benim Allah’a yalvarıp yakarmam hâşâ rızk için değildir/ Allah Teâlâ bütün âlemi rızıklandırandır, rızıksız kul yaratmaz ya!”

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İdris Aykul
Erol Serkan Kılıç
İsmail Dursun Kuzucu
Nusret Kılıç
Başar Özdemir
Fazlı GÜVENTÜRK
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  25 Mart 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net