28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
ŞÜKÜRLER OLSUN
27 Şubat 2020 Perşembe Bu yazı 10606 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yüce dinimiz olan İslam’ın âlimleri şükür denince; her nimetin Allah’tan geldiğini bilip dil ile de hamt etmektir. Allaha Teâlâlın emirlerini yapıp yasak ettiklerinden sakınmak şükretmek olur. İnsanların hidayeti için çalışmak, onlara doğruyu anlatmak da şükür sayılır derler.

            Şükür nimeti değil, nimeti vereni görmektir. Nimeti vereni bilip gereğiyle amel etmektir. Bu amel, kalp, dil ve diğer azalarla olur. Kalp ile iyiliğe niyet eder. Dil ile hamt eder, şükrünü açıklar. Uzuvlarla şükür ise, Allaha Teâlâlın verdiği nimetleri yerli yerinde kullanmaktır. Mesela gözün şükrü, Müslümanların, arkadaşların kusurunu görmemektir. Kulağın şükrü, söylenilen ayıpları duymamış olmaktır.

Şükür nimeti vereni görmektir dedik ve elbet onu görmek en büyük şükürdür. Ama nelere şükretmemiz gerektiğini de zaman zaman aklımızdan zihnimizden geçirmemiz gerekiyor.

Elhamdülillah yüce yaradan nasip ediyor da umre için Beytullaha gidiyoruz. Bir defasında gurubumuza tavaf yaptırırken (tavaf: Kabe-i Muazzama’da, Haceru-l Esved’in bulunduğu köşeden başlayarak Kabe’yi solumuza alıp, etrafında yedi defa dolaşmaktır. ) bir umreci ablamız yorulduğunu ve yürümekte zorluk çektiğini söyledi. Bende onu kenara alacağımı acele etmememsini söyledim. Daha birkaç adım atmıştık ki yanımızda ayakları diz üstünden itibaren olmayan bir kişinin adeta sürünerek tavaf yaptığını gördük. Ablamızın onu gördüğünde “hocam n’olur devam edelim benim ayağım ağrıyor belki ama en azından ayağım var. Adamın hali beni kendime getirdi” demesini unutmam. İşte şükür budur.

Gözümü güneş alıyor diye kaliteli gözlük aramak elbette abes değil. Ama o güneşin ışınlarını görmesi hiç mümkün olmayan insanları düşünmek ve tevekkül etmek şükürdür.

Her organımızın bir nedeni bir görevi vardır. Farkında olmadan geçirdiğimiz günlerimizde o organlarımız için aslında ne kadar çok şükretsek azdır.

Büyük abdestini yapamayan bir hacı amcanın çatlama derecesine geldiğinde “ölmek istiyorum” diye nasıl bağırdığını görsek yâda ishal olan birinin bırakın seyahat etmeyi günlerce sokağa çıkmadığını düşünsek ne denli şükretmemiz gerektiğini anlarız aslında.

Benim bu verdiğim örnekleri vücudumuzun içindeki ve dışındaki tüm organlarımız için düşündüğümüzde tek tek şükretmek aslında yaradılış gayemizin tezahürü olacaktır.

Bedenen olduğu kadar günlük yaşamda başımıza gelen olaylarda da şükür önemlidir. Bir ekmeğimizin olması, yakacak bir sobamızın olması, giyecek bir ayakkabımızın olması, ekmeğimize katık yapacak bir çorbamızın olması aslında hep şükür nedenimiz olmalıdır.

Derdimizi anlatacak bir baba, üzüldüğümüzde başımızı göğsüne yaslayıp ağlayacağımız bir anne, hayat arkadaşı olacak bir eş, suyunuzu getirecek bir evlat, sıcak bir çayı koyu bir sohbet eşliğinde yapabileceğiniz bir dostunuzun olması da şükür nedenidir.

Mahallenizde bir bakkalın olması, tedavi olacağınız bir hastanenin olması, sizi koruyan bir devletinizin olması, ya arkadaş kısaca sokağınızda ki çöpü alan bir belediyenin olması bile şükür nedenidir.

Şükür, Allaha Teâlâlın verdiği nimetleri Onun sevdiği yerlerde kullanmaktır. Allaha Teâlâ bir kula birbirini takip eden çeşitli nimetler verince, kul buna layık olmadığını düşünüp utanması da şükür olur. Şükürdeki kusurunu bilmesi de şükür olur. Şükredemiyoruz diye özür beyan etmesi de şükürdür. (Allaha Teâlâ, kusurlarımı örtüyor) demesi de şükürdür. Şükür vazifesini yerine getirmenin Allaha Teâlâlın bir lütfü olduğunu düşünmek de şükürdür.

Kısaca bugün bu yazıyı okuduğunuzda “yarabbi verdiğin tüm nimetlere şükrüler olsun” demeniz bile sizin kadirşinas olduğunuzun göstergesi olacaktır.

Hadi şükrümüzü dile getirelim.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Şüķür   -  28-02-2020 - 20:16
Şükür kavrami Islam dininin esasidir. Namazimiz, orucumuz, sizin yazinizda verdiginiz ornekteki gibi haccimiz zekatimiz ve kelime-i sahadetimiz tamamen sukur amaclidir. Her sey Allaha sukretmekle oluyor.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net