28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
BU VATAN KİMİN
10 Mart 2020 Salı Bu yazı 11196 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kesinlikle eski yeni ayrımı yapan veya yeni nesli kötüleyenlerden değilim. Her neslin her dönemin kendi içerisinde gerçekleri vardır. Her nesil içinde bulundukları anı yaşarken eskiye özlem geleceğe bazen kaygı bazen özlem ile bakar.

            Zaman o anı yaşayanlar için çekilmezdir. İçimizde çok azımız bulunduğumuz çağdan memnun oluruz. Bazen “ah be ne varsa eskilerde var şimdi ki zaman da yaşayanların ayarı bozulmuş deriz.” Bazen de “ erken gelmişiz dünyaya şöyle yirmi yıl sonra gelseydik de yenilikleri görseydik” deriz.

            Evet; zamanı yargılayanlardan değilim ama bugün her birey gibi bazen o zamanın içinde doğal olarak bende yolculuk yapıyorum.

            Eskilerde okullarda İstiklal marşı ve andımız okutulurdu. Hemen siyasi olarak destek veya köstek algısı yapılmasın. Eğriye eğri doğruya doğru diyenler başımızın üzerinde. Devletin politikasını eleştirmek veya devletin aldığı kararları sorgulamak değil kendimizce doğru olanı sizlerle paylaşmaktır amacımız. Dünde böyleydi, bugünde böyle inşallah yarında böyle olacak.

            Şimdilerde andımızı bırakın istiklal marşının ilk iki kıtasını ezbere bilen kaç kişi vardır bir araştırma yapılsa inanın sonuç hüsran olur. Araştırma değil ama bir sokak röportajı yapılmış. Sadece iki soru soruyorlar. İstiklal marşının ilk iki kıtasını söyler misiniz? Ve gusül abdestini biliyor musunuz?

            Belki internetin arama motorlarına yazarsanız bu söz ettiğim röportajı izleme imkânı bulursunuz.

            Her iki soruya da verilen doğru cevabın oranı tabanlarda. Emin olun iki sorunun cevabını da yaşı ellinin üzerinde olanlar daha fazla biliyor.

            Liseye giderken din dersi öğretmenimiz (Kırıkkale lisesi Hacı Ömer bey. Yaşıyorsa sağlıklı ömür dilerim, öldüyse rahmet isterim) dersin birinde “günümüzde” üniversiteye gidenlerin çoğu gusül abdestini almayı bilmez” demişti. O ünlerde çok şükür öğretmene saygı vardı. Yüzüne değil de içimden hoca amma abarttı mümkün mü Müslüman bir ülkede demiştim. Gördüm ki evet haklıymış bu sokak röportajında gün gibi ayan son durum.

            Yine yaşı bize yakın olanlar bilirler. Müzik dersinde, tarih dersinde, Edebiyat dersinde istiklal marşını okur, inceler dersin özelliğine göre beynimize farklı alandan bağımsızlığımızın sembolünü yerleştirirdik.

            Hatta hepiniz hatırlarsınız Orhan Şaik GÖKYAY ve ;

Bu vatan, toprağın kara bağrında
Sıradağlar gibi duranlarındır;
Bir tarih boyunca, onun uğrunda
Kendini tarihe verenlerindir...

Tutuşup: kül olan ocaklarından,
Şahlanıp: köpüren ırmaklarından,
Hudutlarda gaza bayraklarından,
Alnına ışıklar vuranlarındır...

Ardına bakmadan yollara düşen,
Şimşek gibi çakan, sel gibi coşan,
Huduttan hududa yol bulup koşan,
Cepheden cepheyi soranlarındır... şiirini.

            Bırakın İstiklal marşını andımızı bu ve buna benzer şiirleri bile ezberler, milli bayramlarımıza kimin okuyacağı ile tartışma yaşardık.

            Başta dediğim gibi zamanı kendi içinde yargılayanlardanım. Dün de din gibi devlet gibi bayrak gibi bazı değerlerden yoksul olanlar vardı yarında olacak. ama eğer bir dine mensupsak o dinin temelini öğrenmek gerekmez mi? Mesela İslam beldesinde Müslüman’ım diyen biri 32 farzı bilmezse abes değil mi?

            Yada Türk’üm diyen biri bağımsızlığımızın nişanesi İstiklal marşımız ve bayrağımız ile ilgili bir soruya “hık mık” etse abes değil mi?

 Günümüzde aileden başlayan bir eğitimin okullarda şekillenmesi gerek. Dini ve milli eğitimin mutlaka damarlarına kadar ilkokulu bitirene kadar alması lazım ki ileriki safhalarda kendisini geliştirsin. Kaldı ki günümüz internet çağı. Her şeye bir tık kadar yakınız. İstediğimiz bilgiye ulaşacak durumdayız. Bu teknoloji ile de bu bilgilerin çatısı inşa edilmelidir.

Amaç kim andımızı yasakladı, kim bu eğitimi vermiyor, kim bilmiyor, kim biliyor sorgulaması değil yazımızda. Burada ki amacım sadece kendimiz sorgulamak. Neden bilmiyoruz, neden öğrenmiyoruz, neden biliyorsak evlatlarımıza öğretmemek için direniyoruz. Hangimiz çocuğumuza torunumuzu karşımıza alıp 32 farzı veya andımızı anlattık.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Sevim ATA  -  10-03-2020 - 17:49
Atamdan ecdadıma köprü olacak benim, Nasıl sarsılıp düşsün dayanmalı bedenim, Bir elde Kuran sancak dilde tekbir yeminim, Bu vatan benim yurdum sarmalayıp sararım; Ona el uzatanın kollarını kırarım.
Yasemin Hanım  -  10-03-2020 - 17:47
İleri atılıp sellercesine Göğsünden vurulup tam ercesine, Bir gül bahçesine girercesine, Şu kara toprağa girenlerindir. Tarihin dilinden düşmez bu destan Nehirler gazidir, dağlar kahraman Her taşı bir yakut olan bu vatan Can verme sırrına erenlerindir.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net