08 Ağustos 2022 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Roket-San ve Jandarma’nın Dev Yatırımları Yükseliyor
Roket-San ve Jandarma’nın Dev Yatırımları Yükseliyor
Giyilmeyen Kıyafetler Çöpe Değil Kumbaraya
Giyilmeyen Kıyafetler Çöpe Değil Kumbaraya
MobiHealth Uygulaması Hayata Geçiyor
MobiHealth Uygulaması Hayata Geçiyor
Hayvanlarınızı ucuza satmayın!
Hayvanlarınızı ucuza satmayın!
  YAZARLARIMIZ
Bakıp Görmek
10 Mart 2020 Salı Bu yazı 11913 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Devlet banliyö trenine, ailesi binen genç, bilet kesen görevliye toplamda 4 kişilik bilet kesmesini rica eder. Görevli, biletlerini hazırlarken, mevcutta 3 kişi olan ama diğerini gözleri ile nerede diye bakınırken genç "Kardeşim geçen ay bu trene binmiş, ama ineceği vakte kadar görevli arkadaş gelmediğinden, mecbur inmek zorunda kalmış, o diğer bilet onun bileti" diye söyler. Görevli bileti keserken şaşkınlığını gizleyemez. Görevli bir an tebessüm eder ve içinden geçenleri söyleyiverir: "Ben bilet kesmek için vagon vagon gezerken, bazı insanlar bilet almamak için ya başka vagona geçerler ya da kesilmiş biletlerini gösterirler, siz olmayan kişinin biletini alıyorsunuz gerçekten güzel bir davranış.” Genç “Benim bu davranışım etrafımdaki insanlardan dolayıdır, çünkü onların hayata bakış açıları farklı idi, onlar ince düşünmeyi benimseyen insanlardı. Doğruluktan, dürüstlükten taviz vermeyen insanlardı.

Onlar bakmayı ve görmeyi bilen insanlardı. Öyle şahsiyetlerdi ki yürüdüğü yolu incitmeyen, insanlara güven telkin eden, yüzündeki tebessüm hiç eksik olmayan... Bakınca maddeye değil yaratanı görebilmek için çabalarlardı. Varlıklarıyla bulunduğu yere huzur telkin eder, yokluklarında dua ederlerdi. Bazen de susarlardı. Sustuklarından herhangi bir şey anlamayanı, konuştuklarından da anlayamazdı. Hiç olmazsa onların soluduğu ortamda nefes almak bile güzeldi, hâl ve hareketlerinden bir örnek alabilmek de…

Bilmiyorsak bilenlere danışmaktansa, kendi fikirlerimizle deneyerek yanılmayı öğretmişlerdi bizlere. Aslında bin bilsen de bir bilene danışmak gerekti. Kendi düşüncelerimiz, bildiğimiz doğrular olan yanlış olsa da ispatlamaya çalışmaktan vazgeçmeyeceğimiz bir yaşam biçiminde kaybolup gidiyoruz. İhsan FAZLIOĞLU hocamızın bir sohbetinde geçen çok güzel bir cümlesi var: “Kişinin maneviyatını kör eden en tehlikeli tavır; yanlışlarının meşruiyetini, doğrularını kullanarak sağlamaya çalışmasıdır.”

Hepimiz istişare yapılmayan işlerin sonunun hüsranla sonuçlandığının farkındaydık. Nedense olması gerekenlerdense olmaması gerekenler hayatımda daha da önem kazanıyor. Yaşları kemâle ermiş insanların hayat tecrübeleri bize doğru yolu gösterecekti. Sadece can kulağı ile dinlememiz lazımdı. Dinlesek dahi yine de pek umursamadan yaşıyoruz. Bendeniz şu hayat serüveninde büyüklerin sözünü dinlememenin bazı sıkıntılarını yaşadığımı biliyorum. Bir söz var ya büyüklerin söz sözlerin büyüğüdür diye. Hayat tecrübeleri satın alınmayacak kadar değerlidir. Ondan dolayıdır ki değerli olanlara kıymet vermek gerek. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2022 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net