07 Temmuz 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
Keskin'de Başlıyor
Keskin'de Başlıyor
  YAZARLARIMIZ
SENDİKACI BEKİR HOCA
11 Mart 2020 Çarşamba Bu yazı 17647 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yahşihan’da İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak çalıştığım yıllardı. Öğle istirahati başlamış odamda yalnız başıma dinleniyordum. Faks olarak kullandığımız direk telefon uzun uzun çalmaya başlamıştı.

Avizeyi kaldırdığımda:

-          Ben Kırıkkale Valisi B… Dž Müdür Bey biliyorsun sendikalar ortak olarak greve gittiler gözlerinin yaşına bakmayacak, kanunun verdiği yetkilerini kullanarak greve katılan tüm personele gerekli cezaları vereceksin.

Bugüne kadar bir valinin sekreteri olmadan, bir ilçe müdürünü aradığı görülmemişti. Şüphelendim fakat kendisinin sesinide tanıdığımdan:

-          Buyurun Sayın Valim. Ben ilçe millî Eğitim Müdürü İsmail Dursun Kuzucu.

-          Memur sendikaları ortak eylem yapacaklarmış. Memur arkadaşların yaptıkları eylemler tamimiyle yasa dışıdır.

-          Evet efendim.

-          Bu konuda ihmali olan idarecilerimiz hakkındada işlem yapılacaktır.

-          Emirleriniz yerine getirilecektir. Efendim.

Telefonukapattıktan sonra diğer ilçeleride arayarak,gerçekten arayan Vali Bey mi, yoksa birileri bizimle dalgamı geçti diye teyit için aramıştım. Sonrada aynı şekilde diğer ilçeleride aradığını teyit etmiştim.

Daha sonra düşündüğümde tüm sendikaların ortak eylemi olduğu için o gün işe gelmeyenlere ceza vermeme ile ilgili düşünmeye başladım. Çünkü tüm sendikalarmemurların yasal haklarının düzelmesi için birleşmişlerdi. Benim onlara ceza vermemin yanlış olacağını düşünmüştüm. İlçemizde görev yapan sendikaların ilçe temsilcilerini çağırarak Vali Bey’in talimatlarını aktardıktan sonra savunmalarını istediğimde herkes haklı bir mazeret yazarsa ceza vermeyeceğimi söylemiştim.

Önce kendi fikirlerime yakın olduğunu düşündüğüm sendikanın temsilcisine greve giden öğretmen arkadaşlar haklı nedenler yazarlarsa ceza vermeyeceğimisöylediğimde ilçe temsilcisi çok sevinmişti. Daha sonra hükümete yakın diğer sendika yetkililerine de aynısını söylemiştim. Onlarda çok sevindiklerini söyleyerek teşekkür etmişlerdi.

Daha sonra Eğitim Sen Temsilcisi Bekir Hoca’yı çağırarak aynı sözleri söylemiştim.

-          Hocam sizler tüm sendikalar birleşerek biz memurların sosyal, ekonomik haklarımızın iyileşmesi için greve gittiniz. Bende sizlere ceza vermeyerek destek olmak istiyorum. Greve katılmadık diyerek başka haklı sebepler yazarsanız sizlere ceza vermeyeceğim.

 

 

 

Sendika temsilcisi Bekir Hoca gayet kendinden emin, yaptığı eylemde yanlış bir şey yapmadıklarını, yaptıkları eylemi kanun ve yönetmenlikten aldığını söyleyerek:

-          Müdürüm bizim yaptığımız eyleme bir işveren olarak ancak bu kadar destek olunur. Sendika olarak size teşekkür ederim. Bizim ceza alıp almadığımızdan daha önemli olan tüm arkadaşlarımızın daha güzel ortamlarda yaşamaları için biz bu greve katıldık. Sayın müdürüm siz diğer sendikalara verdiğiniz sözü yerine getirebilirsiniz. Bizim bu konuda bir itirazımız olmaz. Yalnız bizim sendikanın üyelerine kanunun uygun gördüğü cezayı verirseniz size gücenip, kırılmayız.

Kızaran, bozaran bir şey söyleyemeyen ben olmuştum.

Karşımda zayıf,çelimsiz ufacık boyu ile kocaman bir dev duruyordu. Söylediklerinin hepsi doğruydu. Greve gitsende ceza almayarak işin içinden sıvışmayla, kime ve neye faydaolacağını Bekir Hoca’nın itirazıyla bende anlamıştım.

Aynen sendika ilçe temsilcilerine dediğim gibi Bekir Hoca’nın sendikası hariç diğerlerine 657 ye göre savunmalarını alıp ceza vermedim. Bekir Hoca ve diğer arkadaşlarına uygun cezalar verdim. Daha sonra Bekir ve arkadaşları da idare mahkemesi yolu ile cezaları kalkmıştı.

Bu olay sonraki yıllarda Bekir Hoca’nın yiğitliği, yürekliliği ve doğruluğu tüm çalışmalarımda bana örnek olmuştu.

Sendikacılık yapacaksan Bekir Hoca gibi yiğitçe mertçe yapacaksın. Korkarsan ancak hükümetlerin ekmeğine yağ sürersin. O zamanda ne hak alırsın ne de üyelerine hak ve menfaat sağlarsın. Yapılan korkak sendikacılıkla aylar yıllar geçer patronlar şişmanlayıp enseleri kalınlaşırken, sen ancak bıyığını sıvazlayıp, saçlarını karıştırırsın. Veresiye veren esnafın resmine benzersin.

Bekir Hocanın yaptığı bu yiğitçe davranış doğruluğun en büyük erdem olduğunu beli kırılamaz, bileği bükülemez bir yiğitlik olduğunu bizlere anlatmış oldu.

Not: Bu hatıra yazısını yazıp gazeteye vereceğim gün Bekir Hoca’nın öldüğünü duydum. Beş veya altı yıl olmuş rahmetli olalı. Allah rahmet eylesin. Dinimizin temeli doğruluktur. Allah’ım seni doğruluğun için rahmetiyle mükâfatlandırsın, Koca Yürekli Adam

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
öz kırıkkaleli  -  13-03-2020 - 08:12
hocam güzel yazı yazmıssın herzaman kigibi yalnız vali beyin ismini niye yazmadın.bildiğim kadarla şim di mersin millet vekili kamonuyu aydınlatırsan seviniriz.hoşçakal hocam
adil hakarar  -  12-03-2020 - 00:13
artık eski sendikacılık öldü. şimdiki sendikacılar sendikayı atlama taşı olarak kullanıyorlar. genelde sendika başkanları idarecilerden oluşuyor. memurlar idarecilerden korkudan hakkını arayamıyor. memurların hak ve adaleti maalesef yerlerde.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Tuğba Harmankaya
Yener KAZAN
Cenk DOĞAN
Mesut ARLIER
Sami GÜLER
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Temmuz 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net