27 Ocak 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 71
16 Mart 2020 Pazartesi Bu yazı 6301 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kış Lastiği Hayat Kurtarır..!

Halis KAHRAMAN * İstanbul FTM Basın Sözcüsü.

2918 sayılı trafik yasası gereği her yıl olduğu gibi, kış lastik uygulaması 1 Aralık 2019 tarihinde başlayıp 1 Nisan 2020 tarihinde sona erecek…

Trafik yasasına göre, ticari araçların mutlaka kış lastiği takmaları zorunluluğa var. Malımız kadar canımız için de böylesi bir trafik yasasını mutlaka ciddiye almalıyız.

Trafik polisini görmeyince kırmızı ışıkta geçenler gibi," kar yok ki..."diyerek aracında kış lastiği bulundurmayanların sayıları giderek artıyor. Türkiye genelinde trafik ekipleri şehirlerarası yollarda trafik denetimlerini aralıksız sürdürüyorlar…

Bu yöndeki denetimlerin yerine getirilmemesi, kendi canımıza ve milli mallara verilen kayıplara sebep olacaktır. İşte kış lastiğimizin önem ve tanımı böyle bilinmeli ve ihmal edilmemeli.

Kırsal bölgelerde ise, kış lastikleri olmayan araçların nice yolları kapattığı gelen haberler arasında dikkat çekmektedir. Üstelik kar yağmadığı halde aniden oluşan aşırı hava soğukluğu buzlanmalara sebep olurken, kar ve yağmur tutan yolların zeminlerindeki istenmeyen oluşumlar lastiklerin yol tutuşuna zarar vermekte olup kazaların sebebidir. Sıcak mevsim performansı olarak bilinen lastikler bu durumlarda fren mesafesinde uzaklık sağlarlar.

Özellikle seçilmiş olan; otobüs, kamyon, tanker gibi ağır vasıta araçların dingilleri üzerinde yer alan tüm lastiklerin yanı sıra, kamyonet ve ticari araçlar ile minibüslerin kış lastiği takma zorunluluğu vardır.

İçişleri Bakanlığı her yıl Aralık ayı itibariyle trafikte önem taşıyan ve kazaya sebep bu olayların azalması ve yok olması yönünde tedbirlerini aralıksız sürdürmektedir. Okul araçlarının özellikleri bölgelerde daha titiz denetim ile göz ardı edilmeyerek hiçbir yanlış uygulamaya müsaade edilmez.

Don olaylarında ve sisli yollarda trafik akışı kontrollü olurken, yoğun trafikteki ağır vasıtalar ise belirli süreçlerde emniyet yönünden bekletilirler.

Her ne kadar hususi otomobiller için Kış Lastiği kullanmak kanun gereği zorunlu değil ise de;Eskişehir Valiliği'nin aldığı karar uyarınca, Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü sürücülere yönelik basın duyurusu yayımlayarak,Eskişehir İlinin iklimini göz önüne alarak, hususi araç sürücüleri’nin de Kış Lastiği kullanılması gerektiğini, can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından tavsiye de bulundu.

Bence de çok yerinde bir tavsiye. Bu hassasiyetlerinden dolayı Eskişehir Valisi Sn.Özdemir Çakacak ile İl Emniyet Müdürü Sn.Engin Dinç'i tebrik ediyorum  

Kıymetli sürücüler, özellikle Doğu, Güneydoğu ve Karadeniz bölgelerimizde hüküm süren çetin iklim şartlarını dikkate alarak, lütfen 1 Nisan 2020 gününe kadar karayolları boyunca, yolcu ve eşya taşıyan tüm araçlarda daha dikkatli olalım

Ben de, Merkezi İstanbul'da bulunan Fahri Trafik Müfettişleri Derneği'nin hem yönetim kurulu üyesi hem de basın sözcüsü kimliğimle," Kış lastiği hayat kurtarır..."diyerek, ticari araç sürücülerine mutlaka kış lastiği takmaları gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor, kazasız günler diliyorum...

YOL HİPNOZU NEDİR?

Aşır ALTINÖZ (Trafik – Sürüş Güvenliği Uzmanı, Biyolog).

Yol hipnozu çoğu sürücünün bilmediği ve farkında olmadığı bir fiziksel durumdur.Yola çıktığınız andan itibaren2.5 saat sonra yol hipnozu başlar.Hipnoz olan sürücünün gözleri açıktır. Ancak gözün gördüğünü beyin kayıt etmezve analizedemez!

Yol kenarında duran araca veya önde giden TIR’a arkadan çarpma kazalarının bir numaralı sebebi ‘’YOL HİPNOZU’’dur.Geçtiğimiz günlerde Kocatepe Camii İmamı Hafız İsmail COŞAR Hocada Yol hipnozu kurbanı olmuştur!

YOL HİPNOZU olan sürücü, çarpma anına kadar son 15 dakikahiçbir şey hatırlamaz.Kaç km hızla gittiğini bilemez, önündeki aracın hızını analiz edemez. Genellikle de çarpışmalar140 km ve daha üzeri hızlarda gerçekleşmektedir.

YOL HİPNOZU'ndan korunmak için;her 2-2.5 saatebir 15 -30 dakika durup, arabadan inip hava almak,kısa yürüyüş yapmak,kahve içmek gerekir.Yol hipnozu uzun yolda 4. Saatten itibaren zirve yapar.Bu durumda tabir caizse, Film tamamen kopmuş demek olur!

Yolda giderken belli yer ve araçları hafızaya not edip hatırlamak gerekir.Eğer son15 dakika hiçbişey hatırlamıyorsan,kendini ve yolcuları ölüme götürüyorsun demektir!

Bu Hipnoz gece daha çok meydana gelir.Hele yolcular da uyuyor ise durum çok daha vahim demektir.Sürücü her 2.5 saate durupdinlenmelive zihni sürekli açık olmalıdır.

Gözler açık fakat zihin kapalı ise,yani gözleri bakıyor ama baktığı yeri görmeden gidiyorsa, o takdirde ya ölüme gidiyordur!Ya da yaralı veya maddi hasarlı bir kazaya sebep olacaktır!

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net