17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
ESKİTMEDEN SEVMEK
17 Mart 2020 Salı Bu yazı 12246 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İnsan yaradılış fıtratı gereği bazı şeylere aşikâr veya gizli olarak ihtiyaç duyarlar.

            Yeme içme ihtiyacı her canlı gibi insanoğlunun da en temel ihtiyacıdır. Etrafınıza mutlaka ibret gözüyle bakmışsınızdır. Daha yeni doğmuş bir bebek annesinden beslenmek için arayış içine giriyor. Biraz büyüyor ellerini tanıdığında yiyeceklerini ağzına götürüyor.

            İlk kelimesi mama demek oluyor. Elindeki ekmek için mücadele etmesini öğreniyor. Ve her döneminde ekmek kavgası, yiyecek içecek bulma ve sorumlulukları altındakilere götürme gailesi çekiyor.

            Yaşlanıp elini zor kaldırdığında da yine yeme içme gereği duyuyor. Çünkü yeme içme canlı için elzemdir. Can taşıdığı sürece ihtiyacıdır.

            Konuşma ihtiyacı duyar insan. Eşi vefat eden bir amca anlatmıştı umrede. Hocam dedi. Oğullarım ve kızlarım ile aynı apartmanda yaşıyoruz. Yemek, çamaşır gibi tüm ihtiyacımı Elhamdülillah çocuklarım karşılıyor. Ama akşam olup herkes evine çekildiğinde ben televizyon ile duvarlar ile konuşuyorum. İnsan konuşarak bir şeyleri paylaşmak istiyor. Bu nedenle Allah(cc) kimseyi yalnız bırakmasın. Dedi.

            Sosyalleşmek insanoğlunun temel ihtiyaçlarındadır. Gezmek, meşru çerçeve içerisinde eğlenmek, diyalog kurmak, sohbet edip fikir beyan etmek, gülmek, ağlamak, üzülmek, sevinmek ihiyacıdır.

            İnsanın başka bir ihtiyacı da inanç ihtiyacıdır.

Göremediğimiz şekilde bitkiler, hayvanlar doğadaki diğer yaratıklarda Yaradan’a inançları gereği ibadet ediyorlar, zikirler ediyorlar. Zira bu konuda İsra 17/44 ‘de "Kâinatta hiçbir şey yoktur ki hamd ile Allah'ı tespih etmesin, Onu anmasın, Ona dua etmesin. Fakat siz onların bu tespihlerini, zikirlerini, dualarını fark etmiyorsunuz." Buyrulmaktadır. O halde tüm varlıklar Allah(cc9 korkusu ve inancı taşırken insanlarında inanma ihtiyacı temel ihtiyacıdır.

Ve asıl bu yazıda vurgulamak istediğim konu sevmek ihtiyacıdır.

Annesini sevmek, babasını sevmek, aynı anne karnını paylaştığı kardeşini sevmek ihtiyacı vardır.  Arkadaşını sevmek, karşı cinsi sevmek, eş edindiğinde eşini sevmek, evlatları olduğunda evlatlarını sevmek bir ihtiyaçtır.

Doğayı sevmek, bir hayvan edinip onu sevmek, bahçesindeki çiçeği sevmek ve Yaradan’ını sevmek insanoğlunun temel ihtiyacıdır.

Ancak; sevgi daha vardır ki oda “vatan Sevgisi”dir.

Bir rivayete göre hadisi şerif olan ama hadis olmasa bile âlimler tarafından içeriği doğru büyük söz olarak nitelenen çok güzel sözdür “vatan sevgisi imandadır” sözü. Tamda öyledir. Resulullah(cc) efendimiz Mekke’den hicret ederken geriye dönüp doğduğu büyüdüğü şehre bakıp hicretine ne kadar müteessir olduğunu belirtmiştir.

Vatan sevgisi dinen de bu kadar önemliyken bazı insanların bu sevgiyi duymamamsına şaşırmamak elde değil. Nasıl olurda insan vatanını toprağını sevemez, bu sevgi için canını veremez.

Bir toprağın vatan olması için kanla yoğrulması gerekir. Her santimine kan damlaması gerekir ki vatan olsun. İşte bizim toprağımızda böyledir.

Tarih boyunca bu toprakların vatan olması için ne canlar verilmiştir. Şehitlerin kanları ile yoğrulmuş bu vatan nasıl olurda sevgiden yoksun kalır. Nasıl olurda etrafımızda başta Suriye olmak üzere vatanını terke etmek zorunda kalanların ne denli perişan oldukları görülürken toprağına vatanına milletine sahip çıkmada geride kalınır. Nasıl olurda vatansız bir insanın ne hale düştüğünü ekranlar verirken, komşuda görürken, sığınmacı diye adlandırılan vatanının dan cuda olanların ne yaşadıkları ayan beyanken bu denli devlete vatana millete bayrağa ezana sevgisiz olunur anlamıyorum.

Göğsümde iman, elimde bayrak,
Cesedimden ruhum böyle çıkacak,
Rabbimden duamda böyle istedim,
İnşallah beni utandırmayacak...

            Derken şair nasıl olurda bu aziz vatana ihanet edilir. Sevilmez anlamıyorum. İnsanın temel ihtiyaçlarından bir olan sevgiyi acaba kayıp mı ediyoruz. Merhametsizleşiyor muyuz? Acaba maneviyatımızı kaybedip maddi öncelikleri olna insanlar mı olduk.

            Ez cümle sevgi temel ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı ötelememden kullanmak gerek. İnsana, eşe, ebeveynine, doğaya, kurda kuşa sevgimizi esirgemeyelim.

Ama bir sevgiyi ertelemeden, küçültmeden, eksiltmeden, eskitmeden tüm benliğimizle inandığımıza sevgimizin hemen ardına alarak sevelim. “vatan sevgisi”

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Cemil Kalaycı  -  17-03-2020 - 10:40
Dağı, taşı, ovasıyla, Solunası havasıyla, Güttüğü hak davasıyla, Vatanımı seviyorum.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net