16 Temmuz 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
İlmek İlmek Dokuyoruz
İlmek İlmek Dokuyoruz
834 Konut Satıldı
834 Konut Satıldı
Yiğit'e Son Görev
Yiğit'e Son Görev
Şampiyona Görkemli Kutlama
Şampiyona Görkemli Kutlama
  YAZARLARIMIZ
Kanaat
17 Mart 2020 Salı Bu yazı 4503 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Rahmetle yâd ettiğim, kendisi ile tanışmak nasip olmayan, amma velâkin büyüklerimden örnek olarak dinlediğim, Mahir İZ hocam; maaşını alınca belirli bir kısmını ayırıp, fakirlere zekât olarak verince arkadaşı “Hocam zaten sen zor geçiniyorsun bir sürü derdin var vermen gerekmiyor” deyince “Onlar vermek istemeyenler için bahanedir” diyor. Hayatı boyunca yazlık ve kışlık olarak iki takım diktirir, yaz gelince kışlıkları hediye edermiş, kış gelince yazlıkları hediye edermiş. Bunları öğrendiğim zaman gardolaba bakınca hicap duyuyorum. Kendisi zor durumda olduğu hâlde kendisinden daha zor olanları düşünmek bir erdemliktir. Onların hâlleri ile hemhal olmak insanlığın gerektiği bir hâldir. Bizim gibi insanlar o gibi güzel insanların yaptıklarını pek anlamaz oldu. İşin hep söyleşi kısmında olduk. Yaşamamıza bir nebze etki ettiremedik.

Hepimizin neredeyse onca eşyası var. Ve gereksiz o kadar malzememiz var ki... Bazıları olmasa da olur diyeceğimiz, fütursuzca harcadığımız maddiyatımız var. Yaptığımız o kadar müsrifçe harcamaların daha değerli yerlerde harcanabildiğini göremedik. Acaba bizleri görmemeleri için yanlış yönlendirenler mi var bilemedik ya da bilmek istemedik. Konumumuz gereği hep bir memnunsuzluk var hayatımızda. Hep bir üst kademeye, hep iyi olsun demeye, neden benim yok diye serzenişte yakındığımız olduğu bir memnuniyetsizlik hâsıl oluyor. Eldekinin kıymetini bilmeden yaşam biçimi oluşmaya başlıyor. Ne yazık ki elden gidince kıymetli oluyor.

Mühim olan eldeki imkânlar dairesinde bir yaşam biçimlendirebilmek. Üstü değil de alt kısmı düşünebildiğimiz zaman daha mutlu olabileceğimizi sanıyorum. Yaşam bir tiyatro ise bizler birer oyuncuyuz, senaryo ne ise biz onları oynamak mecburiyetindeyiz. Ve perde kapandığı zaman son nokta konulmuş olur. Onun içindir ki para ile satın almayacağımız değerlerin kıymetini bilmek gerekir. Kıymet verdiklerimize dönüp bakmak gerekir. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İdris Aykul
Şevket ÖZSOY
Nesrin Bulat
Nusret Kılıç
Fazlı GÜVENTÜRK
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net