27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
ÖNEMSEME(ME)K
19 Mart 2020 Perşembe Bu yazı 17457 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Vurdumduymazlık çok farklı ve akademik anlamda psikologların tez konusuna mahzar olmuş çarpık bir duygudur.

            Dünyayı kasıp kavuran virüs ile bizimde bu günlerde başımız dertte. Maalesef tüm dünyada olduğu gibi ülkemize de tüm korumalara rağmen geldi ve ilk ölümlü vakayı yaşadık. Allah(cc) korusun hızla yayıldığı ve henüz çaresi bulunmadığı için bizde de çok ciddi bir tahrifata yol açacağı kaçınılmazdır.

            Bu virüsün yayılmamsı için devletimizin almış olduğu kararlara uymak her şeyden önce yasal bir zorunluluktur. Özellikle karantina konusundaki bir ihlal halkın sağlığını tehlikeye düşürmek suçundan 2 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile sonuçlanacağını bilmek gerekiyor. Hele ki eğer bu karantinaya uymayan kişi hastaysa o zaman “bilerek adam öldürmeye teşebbüs ile yargılanır” der yargımız.

            O halde karantinaya alınan kişilerin ister umreden gelsin ister Avrupa’dan gelsin bilinçli olması gerekmez mi?

Bu bilinçli olmak elbette yasal zorunluluk ama sadece o değil ki. Bir o kadar da dini olarak bizim diğer insanlara karşı sorumluluğumuz değil mi? Hasta olmayan insanlara hastalığı bulaştırma riski nedeniyle onların hakkını yemek olmuyor mu?

Abdurrahman bin Avf’tan gelen bir rivayete göre Efendimiz bir salgın hastalık olan veba hakkında “Şayet bir yerde veba (bulaşıcı hastalık) olduğunu işitirseniz oraya gitmeyin. Sizin bulunduğunuz bir yerde meydana gelmiş ise oradan da ayrılıp çıkmayın.” Buyurmuşlardır.

Bu hadis bilindiği halde nasıl olurda bu duyarsızlık sergilenir. Gerek karantina altına alınalar ve gerekse alınmadan evinde gözlem altında olanların daha dikkatli olması gerekiyor.

Umreden gelen ve ivedilikle yurtlarda karantina altına alınan umreci kardeşlerimizden bazılarının yaptıkları hiç ele avuca sığmıyor.

Sen nereden geldin, kimin huzurundan geldin, kimin beytinin etrafında tavaf yaptın, kimin ravzasında namaz kıldın, nasıl nefsini terbiye ettin ki gelir gelmez tüm kazancını yurdun nizamiyesine gömdün. Sen nasıl evlatlarımızın kaldığı yere ahır diyerek onları küçümsedin. Sen nasıl bir ruh halindesin ki çarşaflar geç değişti diye ilk kriz anında biraz geç kalındı diye video çekip dünyaya yaydın. Peki, sonradan duyarlı bir umrecimizin çekip yayınladığı ve “çok şükür rahatız odlarımız böyle” diye yayınladığı karşısında ne diyeceksin.

Sen nasıl bir manevi huşu duydun ki görevli polislerin üzerine yürüdün. Doğru olduğunu asla ve asla düşünmüyorum ama sen nasıl bir manevi yükleme yaptın ki görevli polislerin yüzüne tükürüp “ biz hastaysak sizde hasta olun” diye bağırıyorsun.

Sen nasıl bir ruh hali ile umre yaptın ki gelince devletin kolluk güçlerinden kaçmak için uçaktan iner inmez entrikalara kalkıştın.

Hele bir vaka var ki ne yapılmaya çalışıldığını anlamak mümkün değil.  Avrupa’dan gelen yolcular karantinaya alınırken otobüsün durdurulup iki yolcunun ayrılıp götürülmesi nereye sığar.

İlla ki karantina alınmanızda şart değil. Size 14 gün kuralı söylenmiş. O halde 14 gün boyunca kendinizi tecrit edin. Edin be kardeşim önce senin sağlığın ama bir o kadar da toplumun sağlığı önemli neden herkesi zora sokarsın ki.

Toplumda duyarlı insanların olduğu kadar bir o kadarda duyarsızlar dolaşıyor. Bu işin şakası yok. Elbette tedbirimizi alacağız ve onun ardından Rabbimize bırakacağız. Ama tedbir almadan olmaz olamaz.

Biraz sabır ve tevekkül gerekiyor. Bu evde kalınan süre inşallah kendimizi test zamanımız olur. İnşallah kendimizi dinleme, hatalarımızı anlama, yanlışlarımıza dur deme zamanımız olur.

Ve elbette dua için bol zamanımız olur bu süre içerisinde.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Fahrettin Demir  -  19-03-2020 - 09:48
Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek’in talimatıyla her ilçede oluşturulan ekipler, umre ve yurt dışından döndükten sonra 14 gün kuralına göre izole edilen vatandaşları, evlerinde kontrol ediyor. Kent merkezinde polis, köylerde ise jandarmadan oluşan ekipler, sağlık çalışanlarıyla birlikte çat kapı evlerde kontrollerde bulunuyor. Bunu tüm ülke istisnasız yapmalıdır.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net