01 Ekim 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Zabıtadan Dilenci Operasyonu
Zabıtadan Dilenci Operasyonu
10 kişilik Hazır Destek AFAD Gönüllü ekibi kuruldu
10 kişilik Hazır Destek AFAD Gönüllü ekibi kuruldu
Kırıkkale'de İhracat-İthalat Arttı
Kırıkkale'de İhracat-İthalat Arttı
Bahşılı Belediyesi'nden kırtasiye yardımı
Bahşılı Belediyesi'nden kırtasiye yardımı
  YAZARLARIMIZ
Virüs ile İmtihan
20 Mart 2020 Cuma Bu yazı 16357 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Çağlar boyunca insanlık aleminin topluca ölümlerine sebep olan kıtlıklar, savaşlar özellikle salgın hastalıklar daima görülmüş, ve bu sebeple insanlığı kırıp geçirmiştir. Özellikle Veba salgınları tarih boyunca toplumları yok etmiştir. Bilimin gelişmesi ile bu hastalıkların hemen tamamı artık önemsiz birer rahatsızlık haline gelmiştir. Veba, kolera, Verem, Aids gibi hastalıklar bugün basit tedavilerle öldürücü olmaktan çıkmıştır.

Günümüzde ortaya çıkan CoronaVirüs’deçok yakında tedavisi bulunarak öldürücü bir hastalık olmaktan çıkacak. Bu sebeple dünyayı saran ve sarsan bu hastalık karşısında paniğe kapılmadan, sağlık kuruluşlarımızın ve bilim adamlarının tavsiyelerine uyarak bu süreci en az kayıpla atlatmamız gerekmektedir.

Yeni ve zor şartlara insanların alışması tabiki zor, son yirmiyılda ülkemizde ve dünyada olanlar belki tarihte iki yüz elli yılda ancak yaşanmıştı. Ama bu küçük felaketler belki de daha büyük felaketler için birer hazırlıktır.

Virüs haberleri çıkalı sosyal medyada gördüğümüz kadarı ile pek önemsemediğimiz ve dalga geçtiğimiz bir gerçek, ama her gün katlanarak açıklanan vaka sayısı bu meselenin dalga geçilemeyecek kadar ciddi olduğunu göstermektedir.

Hele karantina uygulamalarında yaşanan aksaklıklar toplum olarak ne kadar bilinçsiz olduğumuzun bir göstergesidir. Virüs çıktığı halde yirmi bin kişiyi umreye göndermemiz  bir hata olduğu gibi umreden dönen ilk on bin kişinin  evlerine gönderilmesi ayrı bir hatadır. Nihayet son on bin umreciyi karantinaya alırken gördüğümüz tablolar içler acısı.

Çocuklarımızın kaldığı Yurtlara “ahır” diyeni mi ararsın, odaları, çarşafları beğenmeyeni mi ararsın, gece otobüs tutup karantinadan kaçanlara ne demek lazım. Hele polise saldırıp, tükürüp “ben hastaysam sen de ol “ diyen hacı amcaya sormak lazım. Sen hangi dinin mensubusun, nereye gittin, hangi vazifeden geliyorsun? Yüz sürdüğün kutsal topraklar sana ne der? Hiç düşündün mü?

Türkiye her alanda torpili gördü de karantinada torpille ilk defa tanıştı. Umreden gelen on yedi vekilin VİP’’ten kaçtığı söylentileri, Fransa’dan gelen uçakta ki iki kadının polisler tarafından karantina merkezine giden otobüsten alınması  hangi aklın ürünü anlaşılır gibi değil.

Ülkemiz zor günlerden geçiyor. Hem insan sağlığı hem ekonomik açıdan daha da zor günlerin bizi beklediğini görebiliyoruz. Allah milletimize devletimize güç kuvvet versin. Bu fırtınayı da atlatacağız tabiki. Ama her şeyin başında aklı selim davranmamız gerekmektedir.

Televizyonda açık oturumları izlerken şu sıkıntılı süreçte panik yapmamak için faydalı olabilecek önemli tavsiyeleriProf.Dr.Sinan Canansıralandı.Ben de bu güzel tavsiyeleri sizinle paylaşmak istedim.

.Sosyal medyayı bilinçli kullanın
.Kendinize şimdiye kadar yapmadığınız bir meşgale edinin
.Çevrenizde yardıma muhtaç insanlara yardımcı olun, gülümseyin
.Sağlıklı beslenin,uykunuzu alın
.Zihninizi besleyin:Müzik dinleyin,kitap okuyun,iyi filmler izleyin gibi

Bu tavsiyeler bu kriz döneminde değil aslında hayatımızın her dönemi için faydalı tavsiyeler olduğunu düşünüyorum.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ömer ŞENGÜL
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  30 Eylül 2022 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net