26 Ocak 2021 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
56 litre etil alkol ele geçirildi
56 litre etil alkol ele geçirildi
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 72
23 Mart 2020 Pazartesi Bu yazı 5291 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

KTYG’ nin BASINA DUYURU

KORONA VİRÜS NEDENİYLE ŞEHİR İÇİ YOLCU TAŞIMACILIĞINDABELEDİYE’ yeve TRAFİK

ZABITASINA DÜŞEN GÖREVLER:

İhsan MEMİŞ * Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği (KTYG) Genel Başkanı.

TOPLUM SAĞLIĞI VE TEDBİR AMACIYLA

BELEDİYELERE DÜŞEN GÖREVLER (5216 Sayılı Kanunun 7.madde gereğince):

1-Belediye otobüslerinin içi her gün mutlaka tüm koltuklar, tutacak yerleri, kapıların içi dışı ve iç cephenin tümü ilaçlanmalı ve bolca da havalandırılmalıdır. Bu araçları kullanan şoförlerinde yolcularla temas etmemesi ve mümkün ise maske ve eldiven takması yerinde olacaktır.

2-Halk otobüsleri aynı işlemleri yapmalı ve böyle bir sistemleri yok ise belediyeden yardım talep etmelidir. Şayet Belediyeler yardımcı olmuyor ise kendi imkânları ile otobüslerini ilaçlayıp havalandırma yapmalıdır. Şoförleri de maske ve eldiven takmalıdır.

3-Personel taşıyan kamu ve özel araçlarında her akşam araç içlerini, koltukları ve el tutacak yerleri ve iç mekanlar dahil dezenfekte edip aracı havalandırma yapmaları, şoförlerinin görev başında maske ve eldiven takmaları yapılmalıdır.

4-Şehir içi minibüslerde her akşam tüm koltukları, tutacak yerleri, iç aksamları ve yerleri delenfekte etmeli ve havalandırmalıdır. Minibüs şoförlerinin yolcularla para alıp vermede temas etmemeleri için mutlaka kendileride maske ve eldiven eldiven giymeleri şarttır.

5-Ticari taksi sürücüleri de her gün tüm koltukları, tutacak yerleri ve iç aksamlarının tümünü dezenfekteetmeli ve bolca da havalandırmalıdır. Ayrıca hiçbir yolcu ile de tokalaşma yapmamalıdır. Mümkünse aracında kolonya bulundurmalı ve inen yolculara da kullanmalıdır.

6-Belediyeler metro ve otobüs duraklarında veya yürüyen merdivenlerde temas edilen veya elle tutulan tüm mekanları günde 3 defa dezenfekte etmelidir.

7-Grip veya nezle olanlar ile ateşi yüksek olup öksüren vatandaşlarında bu toplu taşım aracına binmemesi, kendi özel aracı var ise onu kullanması, şayet binmek zorunda kalır ise mutlaka maske ve eldiven kullanması  gerekmektedir. 

İL TRAFİK ZABITASINA DÜŞEN GÖREVLER (2918 Sayılı Kanunun denetimle ilgili bölümleri):

1-Şehir içi toplu taşıma araçlarına bilhassa pik saatlerinde ayakta yolcu veya fazla yolcu aldırmamaları böylece yolcuların birbirlerine çok yakın teması önlenilmelidir.

2-Fazla yolcu almamak konusu  tüm belediye otobüslerinde, halk otobüslerinde, minibüslerde ve hatta taksilerde dahi denetlenmelidir.

3-Bu hususları trafik denetleme birimleri basın ve TV vasıtasıyla duyurmalı ve böylece bu virüsün insandan insan temas yoluyla geçmesinin önlenilmesinde daha etkin bir bilinçlenme saklanılmalıdır.

ADRES:Meşrutiyet Cad.10 /66. Kızılay–ANKARA. 


Başkan GÜLEÇYÜZ' den Nevruz Kutlama Mesajı

 

Halis KAHRAMAN / Türkiye Haber Ajansı *(21. Mart. 2020 – Cumartesi / 15, 22)

Merkezi İstanbul'da bulunan Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği Başkanı Av. Sami GÜLEÇYÜZ, Dernek yönetim kurulu adına,  21 Mart Nevruz Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Başkan GÜLEÇYÜZ, her yıl ülkemizde baharın gelişini müjdeleyen 21 Mart'ta kutlanan Nevruz Bayramı kutlama mesajında,Nevruz Bayramı'nın önemli bir kültürel değer olduğundan bahsederek, "Türk milletinin sahip olduğu ve nesilden nesle aktararak günümüze kadar yaşattığı önemli kültür değerlerinden biri olan Nevruz Bayramı; içerdiği güçlü anlamlarıyla yeni bir uyanışa, barışa, dostluğa ve kardeşliğe verilen önemin en güzel sembollerinden birisidir.

Türkistan’dan Balkanlar’a kadar uzanan geniş bir coğrafyada doğanın uyanışıyla birlikte kutlanan Nevruz, zengin kültürümüzün değerlerini ve çeşitliliğini yansıtan; kardeş Türk Cumhuriyetleriyle aramızdaki milli ve kültürel bağlarımızı pekiştiren, geçmişten günümüze büyük bir coşkuyla kutladığımız ve geleceğe taşıma azminde olduğumuz önemli zenginliklerimizdendir.

Türk dünyasında ve ülkemizde yüzyıllardan beri bayram olarak kutlanan Nevruz, millet olarak bir arada huzur içerisinde yaşama arzusunun kuvvetlendiği; karşılıklı sevgi, dayanışma ve hoşgörünün yaşandığı ortak bir kültür mirasımızdır.

Tarihimizin derinliklerinden günümüze kültür ırmağından akıp gelen, yeniden doğuşu simgeleyen Nevruz kültürü, bizden sonraki nesillerle de akıp gidecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Nevruz’un birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi daha da güçlendirmesini temenni ederek, Türkiye genelinde trafik güvenliğinin sağlanması için; 7/24 gönüllü olarak trafik denetimi yapan 36 bini aşkın Fahri Trafik Müfettişi dostlarımız ve Türk Milletinin Nevruz Bayramı’ nı yürekten kutluyorum." ifadelerini kullandı.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Ocak 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net