26 Mayıs 2020 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Belediye Personeline Bayram Ziyareti
Belediye Personeline Bayram Ziyareti
Türkyılmaz, sokak hayvanlarını besledi
Türkyılmaz, sokak hayvanlarını besledi
3 ton bandrolsüz şarap ele geçirildi
3 ton bandrolsüz şarap ele geçirildi
Sağlık çalışanları aileleriyle görüntülü bayramlaştı
Sağlık çalışanları aileleriyle görüntülü bayramlaştı
  YAZARLARIMIZ
Dünyaya Gelmekteki Mana
24 Mart 2020 Salı Bu yazı 7247 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Irmak kenarında arkadaşları ile sohbet eden bir derviş göz ucuyla akrebi kontrol eder. Eline aldığı bir çubuk ile ona yardımcı olmak ister, ama akrep onu sokmaya çalışır. Bir iki denemeden sonra arkadaşları “Sokmaya çalıştığı hâlde yardım ediyorsun hâlen!” deyince akrebi bulunduğu yerden çıkarır ve müthiş bir cevap verir. “O hayvan olarak fıtratından değişiklik göstermiyor, onun fıtratı tehlikeyi sezinlediği andan itibaren iğnesini kullanmak, benim fıtratımda ise yaratılmışların hepsine yardımda bulunmak.”

Ne için yaratıldık? Aslında yaratılış gayemiz belli. Bizler o gayeden çıkıp başka gayelere hizmet ediyoruz. Durup kendimize bakmamız içimize dönmemiz lazım. Değişiklik ilk önce kendinde başlar. Sen kendini değiştirirsen etrafına da elbet faydan dokunur. Suya atılan taş misali dalgalar dışa doğru açılır gibi sen de çevrene bir nebze faydalı olabilirsin. Değişimi gösterişten ziyade kalbe işlemek gerekir. Dil neyi çok anarsa kalp oraya yönelir. Güzeli iyiyi anmak lazım ki kalbe o işlesin. Kötülükler arasında iyi olabilmek, sıkıntıların içinde sabredebilmek.

İki kapalı bir han olan dünya serüveni elbet bir şekilde âlem-i cemale göçecektik. Dünyadaki yerimiz derdimiz kadardır. Neyi dert edindiğimiz de aşikâr. Çile insandan dolayı gelir, dert Yaradan’dan. Gelene baş göz üstüne demek erdemliktir. Her kişinin değil er kişinin işidir. Elinde bulunana şükretmek kolay, bulunanı elinden alınınca hamd etmek biraz zor. Aldığımız nefesi bile hemen verirken, hayatımızda bulunan ne varsa acep bizim mi diye biraz tefekkür etmek gerekmez mi? Satın alınmayacak, maddesel olmayan paha biçilmez şeylerin hayatımızın olmazsa olmazlarına biraz daha değer vermek, onların kıymetlerini bilmek daha eftal. Elinden gidince hiç anlam ve önemi kalmadığı gibi, çok büyük pişmanlık oluyor. Ondan dolayıdır ki hayatımızda en önemli unsurlardan birisi de zaman, çok çabuk şekilde geçip giden, önüne kimsenin set vuramadığı ve nasıl geçtiğini anlayamadığı bir kavramdır. Zamanı ve anı iyi değerlendirmek gerek, yarının hayali ile avunmak yerine geçmişe üzülmektense anı yaşamak bulunmaz bir nimettir.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sevda Vapur
Nusret Kılıç
Erol Serkan Kılıç
Musa Hacıbaloğlu
Gülüş Teke
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  20 Mayıs 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net