27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
DİKKAT BİRAZ DİKKAT
24 Mart 2020 Salı Bu yazı 15890 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Zaten günlerdir bu virüs belası ile yatıp kalktığımız ve ekranlarda ince noktasına kadar bilen bilmeyen hereksin saatlerce konuşma yapıp,  bu illeti anlattıkları için sizlere virüs hakkında bilgi verip, zaten yorgun olan kafanızı biraz daha yormak istemem.

            Ancak Dünyadaki gelişmeleri bir daha tekrarlamak ve alınması gereken önlemleri aktarmak, belki birbirimize empoze edip, tekrarlayarak farkındalık oluşturmak gereklidir.

            Çünkü görüyoruz ki maalesef bizim bu virüs bile anlayışımızı artırmamış.

            Her şeyden önce kadere iman bizim inandığımız İslam’ın iman şartlarından birdir. Elhamdülillah kadere iman etmezsek imanımızda aksaklık değil ciddi bir eksiklik olur ki bizi Rabbimiz bundan korusun.

            Emet imanımız tam ama tedbir almakta bizim asli görevimiz değil midir?

            Tedbir almak asla tevekkülün önüne geçmez ki. Tevekküle asla aykırı değildir ki. Sebeplere sarılıp onların yani sebeplerin gereğini yerine getirdikten sonra tevekkül edilir. Biz başımıza ne geleciğini biliyor muyuz? Elbette hayır. O halde neden tedbirimizi almıyoruz ki.

            Resulullah(Sav) efendimiz Tirmizden bir rivayete göre devesini dışarı bırakıp Allah(cc) a tevekkül ettiğini söyleyen birisine “önce deveni bağla ve ondan sonra Allah(cc)a tevekkül et” buyurmuştur.

            Şimdilerde mümkün olduğunca sokağa çıkmayın diye çağrılar yapılıyor. Çağrının ötesinde 65 yaş üstü olanlar için zorunlulukta getirildi. Peki; netice ne? Her şey aynı değişen hiçbir şey yok.

Sanki her şey normalmiş gibi yaşlısı genci her zamankinden biraz daha fazla sokaklarda geziyor. Parklarda oturuyor. Her zamankinden fazla bir araya gelip lafın belini kırıyorlar.

65 yaşındaki Şevki ağabey almış yengemizi gittiği piknik yerinden 70 yaşındaki Osman emmiyi arıyor. “Hadi yengeyi de al gel mangalı yaktık, semaveri yaptık.”  Osman emmi Allah(cc)’tan duyarlı da ret ediyor.

Nemci ağabeyi kimse durduramıyor. İlla bir dolanıp gelecek, birileri ile buluşup konuşacak.

Teyzeler elleye elleye domates almak için pazarın yolunu tutuyor.

Valla doksan yaşına yaklaşmış İsmail dede bunlardan daha akıllı. Daha duyarlı. Daha tedbirli.

Yapmayın etmeyin evinizde oturun. Biraz sabırlı olun. Şu illetin yayılması bitsin. Bir çaresi bulunsun. Ondan sonra parklarda, kahvehanelerde sohbetin daniskasını yaparsınız. Mangal kömürü mü bitiyor?  Mangallık tavuklar mı tükendi. Şu iş bir bitsin al kardeşlerini ağabeylerini arkadaşlarını en güzle yerde mangal keyfi yap. Kim sana ne der.

Ama yapmayın şimdi değil şimdi yapmayın dediğimizde bize bir şey olmaz deniyor. Allah(cc) var gaile yok deniyor. Allah(cc) Allah(cc) hani takdir alıp ondan sonra tevekkül edecektik.

            Madem bir şey olmaz Allah(cc) korursa neden evden çıkarken kapını kilitliyorsun. Neden karşıdan karşıya geçerken yeşil ışığı bekliyorsun. Neden boğazına ekmek takıldığında suyu yetiştiriyorsun. Neden bir uçağa bindiğinde türbülansa girince bildiğin hatta bilmediğin duaları okuyorsun.

            Sanılmasın ki herkes “sadece”  kendi sağlığı için bu tedbirlere uyuyor. Sevdiklerinizin, sevmediklerinizin, hatta hiç tanımadığınızın sağlığı ile oynuyorsunuz bu vurdumduymazlıkla.

            Sabır acıdır ama meyvesi tatlıdır. Sabır, ruhun yüceliğini ortaya çıkarır.

Sabır, acelenin panzehiridir. Sabırla nezaket birleşince, güç doğar.

Sabır, genişliğe ulaşmanın anahtarıdır. Beklemeyi bilen insan, her şeyi elde edebilir.

Sevinç kapısının anahtarı, sabırdır. İnsanlarla yaşamak için biricik vasıta, sabırdır.

Sabredin! Hüzünsüz bir neşe ve darlıksız bir bolluk olmaz. İlim üç şeydir: Zikreden dil, şükreden kalp, sabreden beden.

Ancak sabredenlere, mükâfatları hesapsız olarak ödenecektir. Hoşlanmadığına sabretmedikçe, hoşlandığını ele geçiremezsin.

            Hadi biraz dikkat ve sabır ve elbette dua.

            Selam ve du aile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Fazlı   -  26-03-2020 - 11:58
CanCan ve Sebati abim aynen katılıyorum. Etrafı düşünmek lazım gelir ve kaderimiz önümüze pek çok imkanı sunuyor sadece doğru şeyi doru zamanda yapmak gerek.değil mi?
cancan  -  25-03-2020 - 21:38
fazlı bey kadere iman edeceğiz ama tedbiri kesinlikle alacağız sen kul olarak tedbirini alacaksın takdir senin kaderindir
SEBATİ İŞLER.   -  25-03-2020 - 19:30
Dikkat Biraz Dikkat, çok güzel bir söz. Biz sağlığımızı hiçe sayabiliriz, hatta bu yolda feda edebiliriz. Ya zarar verdiklerimiz, çocuklar, yardım bekleyen yaşlılar, çalışan tüm insanlara bulaştırdığın takdir de sonuç ne kadar kötü olacak bunun bilincindemiyiz siz de dahil tüm insanlığa yardımcı olun lütfen. EV DE KAL, SAĞLIKLA KAL. Kaleminize kuvvet. Çok güzel bir yazı.
Fazlı Güventürk  -  25-03-2020 - 11:28
Allah duyarlı insanlardan razı olsun Raziye Hocam. Lütfen yapmayın.! - Dışarıda gezdiğiniz sürece, süreci uzatıyorsunuz. - Dışarıda gezdiğiniz sürece kapalı olan işletmelerin açılacağı günü öteliyorsunuz. -Dışarıda gezdiğiniz sürece işinden olan kişilerin işe başlamalarını engelliyorsunuz. - Dışarıda gezdiğiniz sürece evdeki çoluğunuzu,çocuğunuzu, temas kurduğunuz arkadaşlarınızı riske atıyorsunuz. - işi olmadığı halde dışarıda gezenler. Biraz sorumlu davranarak sürecin bitmesine katkı sağlayın... Durum sanıldığından daha ciddi.!! Lütfen dışarı çıkmayın... #EvdeKal
Raziye Ünal  -  25-03-2020 - 10:50
Teşekkürler kardeşim düşüncenize katılıyor karşımdaki insanlardan da anlayış bekliyorum
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net