19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
KÜÇÜMSEYEN KENDİNE BAKSIN
30 Mart 2020 Pazartesi Bu yazı 13806 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Dünyayı sarsan ve herkesin kendi muhasebesini yapmasına yol açan Corona virüsü her yeri kavururken en çokta biz insanların içini kavurdu. Yani bazen merak, bazen korku, bazen endişe, bazen de içimizdeki iyilik ve kötülükleri ortaya çıkarmamız için vesile oldu.

            Hal böyle olunca ekranlardan ve özellikle sosyal medyadan herkes düşündüğünü ve içinden geçenleri açıklama yarışına girdi.

            Kimi aklıselim yaklaşımlar ile topluma yön verip, onların doğru bilgileri alması için paylaşımlar yaparken bazıları aldı gemi ağzına ve içlerindeki kin ve nefreti dökme yarışına girdiler.

            Kimi devleti eleştirdi, kimi sağlık bakanını eleştirdi, kimi yaş almış büyüklerimizi eleştirdi, kimi temizlik malzemelerini satanları eleştirdi. Kimi sağlıkçılara kadar eleştiri yağmuruna tuttular. Bende sokağa çıkanları eleştirdim. Dikkatli olmak lazım başkası sıkıntı çekmesin dedim.

            Bu eleştirilen konu ve kişilerin arasında bir meslek grubu vardı ki onları doktor, hemşire, ebe, sağlık memuru hatta hasta bakıcılar ile kıyaslayıp, onların yerine bu meslek grubundan alsaydınız denilen imamlar.

            Hem imamları eleştirdik hem onları gereksiz gördük ve hem de onları eleştirirken akıl ve mantık dini olduğundan söz ettiğimiz İslam’ı anlamadığımızdan dem vurduk.

            Eee İslam’ı öğrenmek için ne yaptınız desek koca bir hiç cevabı çıkar ortaya. Müsaadeniz olursa çok değerli bir eski bir komutan ağabeyimin İmamların yerine Doktor alınsaydı ölmezdik, Kuranı Türkçe okumak lazım ki anlayalım paylaşımına verdiğim cevabı aynen buraya taşımak isterim.

            Canım abim benim kıymetli Komutanım: Sen dediğinde haklısın yani Kuranı kerimi bilerek okumak, anlamak ve onun idrakiyle amel etmek, hem ebedi âlemimizi kurtarmaya çalışırken nasıl bu dünyamızı da dizayn ettiğini görmek ve kurana öyle bakmak lazım.

Buraya kadar katılıyorum .

Gelelim Muhalefet tarafına:))) Komutanım her şeyden önce asla ve asla okumayı seven bir millet değiliz. Etrafınızdaki on kişiye bir sorun en son hangi kitabı okumuş, hangi gazeteyi okumuş, hangi dergiyi istikrarla takip ediyor. Yok, abim yok.

Bırak Kuranı kerimi Türkçe okumayı ve ona göre amel etmeyi adam günlük bir makale okumaktan aciz. Kaldı ki Türkçesinde Kuranı okuması da bir şey ifade etmez. Kuranı anlamak için roman gibi okuyup kendince yorumlamak her babayiğidin harcı değil.

Yani Türkçesinden okumak kesinlikle onu anlayacağız ve amel edeceğiz anlamına gelmez.

Peki, ne yapmak lazım o zaman derseniz. Birincisi çok güvenilir tefsir kitapları var. Kuranı ayet ayet okuyup tefsir kitaplarından detaylandırmak lazım gelir. Bunu yaparken de bir kaynaktan değil farklı üç kaynaktan yaralanmak lazım. Malumunuz olduğu üzere ben umreye gidip geliyorum ve rehberlik yapıyorum. Orada konuşacağım her kelimeyi, anlattığım her konuyu, açıklayacağım her olayı ve tanıtacağım her yeri en az üç kaynaktan öğrendim. Kendimce ortaya bir metin çıkardım ve oradan bu görevi deruhte ediyorum.

Binaenaleyh şimdilerde yazdığım "İslam'ın yıldızları" yani sahabe hayatlarını da üç kaynaktan okuyup derleyip, bazen dört beş farklı yayından araştırıp yazıyorum.

Yani Komutanım eğer Kuranı Türkçe 'den anlamak istiyorsak düz okumak değil de mutlaka tefsirlerden araştırarak anlamak lazım.

İkincisi sayın abim doğru olanı Kuranı kerimi orijinal dilinden yani Arapça'dan okumamız. Ondan sonrada hangi dilde anlıyorsak o dilden tercüme ve tefsiri yapılmalıdır. Ha diyeceksiniz ki "sen ne kadar okuyorsun" yok bende anlayacak kadar okuyamıyorum.

Komutan abim bir konuda daha düşüncemi belirtmek isterim.

Ben imam değilim. Akrabam da yok imam olan. Ama çok arkadaşım var. Bu kadar imamları aşağılamak küçümsemek onları gereksiz görmek doğru değil. Sen öyle yapıyorsun demiyorum. Genel anlamda imamları Of’lu hoca gibi görmek veya Yeşilçam filmlerindeki siyah cübbeli, dağınık sakallı, koca tespihli, kadınlara yalanarak bakan, dalga dubara çeviren insanlar gibi gören bir zihniyet var.

Oysa bir bakın çoğu üniversite mezunu, kendini yetiştirmiş, cemaate önderlik eden, aslan gibi hem Arapça, hem de başka bir yabancı dil bilen, her gün okuduğu kitaplar ile örnek olan, gündemi kendini aydın gören çoğu insandan iyi takip eden imamlarımız var.

Hulasa sayın abi komutanım bunlar benim düşüncem ve bunları zatı alinize belirtmek istedim.  

Son söz toparlarsak eleştiri yaparken kendimizi bir test edelim. Biz neyiz ki karşımızdakini gömüyoruz.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net